Çek Mağdurları ve Rahmi OFLUOĞLU Taksim Toplantısı


Daha önce yaptıkları ‘mektup’ ve ‘yürüyüş’ eylemleriyle 3167 nolu yasanın çek mağdurları, Yargıtayın ve mahkemelerin yeni kanuna rağmen niçin eski kanunu uygulamaya devam ettiğine anlam veremiyor. Dün Taksim Eresin Otel’de toplanan ‘çek mağdurları’ kendilerine yapılan yanlış uygulamalara karşı birlikte hareket etme kararı aldı. Avukat Rahmi Ofluoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda, 2009 yılında hükümetin 5941 nolu kanunu çıkarmasına ve Yargıtay’ın buna rağmen 3167 için bir içtihad beyan etmemesi ve yargıda yürürlükten kalkan yasanın kullanılmaya devam etmesi yüzünden binlerce insanın halen hapislere düştüğü ya da aranan sanık haline geldiğini belirtti. Ofluoğlu, “Uygar dünyada olmayan bir suç ve cezanın hukuki meşruiyeti 3167 sayılı yasa 01.01.2009 tarihinden itibaren zaten yoktur. Nitekim pek çok mahkeme ‘orta yerde suç ve ceza içeren bir kanun yoktur’ diye beraat kararları verirken cezada birlik ilkesi de tamamen ortadan kalkmıştır. Bu hukuki ve kanuni kargaşa hala sürmektedir. Çünkü bu bir zorlamadır, bir zulümdür. Hiçbir yasal kılıf bu çağ dışı uygulamayı haklı ve tutarlı kılmayacaktır. 3167 Sayılı Kanunun hükümden kaldırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Yargıtay artık rejim bekçiliğini bırakıp, raflarda bekleyen binlerce dosyayı kaldırmak ve yargı yükünü hafifletmek istiyorsa, önündeki 3167 nolu eski yasanın yürürlükten tamamen kaldırıldığını beyan ve içtihad etmelidir. Bu beyan binlerce insanın hapisden çıkmasına ve binlercesinin de aranan konumdan çıkmasına vesile olacaktır. 3167 nolu yasanın mahkemelerde uygulanması 25 yıllık bir alışkanlığın sonucudur. Ama bu kanun adalet duygusunu zedelemektedir” diye konuştu.

“BİZ DE TORBAYA GİRMELİYİZ!”
Avukat Rahmi Ofluoğlu beraberindeki heyet ile birlikte yaptığı açıklamada, “Bu hükümet 3167’nin mağduriyetini ortadan kaldırırsa ve 5941 nolu yeni yasaya özellikle ‘suç kastı’ ekleyip bir kaç düzenleme daha yaparsa, yargı reformunda yeni bir sayfa açacaktır. Hükümet, mağdurların ve halkın sesini duymalıdır” dedi. Ofluoğlu, iflasa, batağa sürüklenen, ya da ticari sebeplerden ötürü hapse düşen insanlarda ‘karşılıksız çek’ hususunda özellikle suçun oluşmasında kastın varlığı dikkate alınmalıdır. Kast, suçun kanunî tanımındaki unsurların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesidir” diye konuştu.

Çek mağdurları ve Rahmi OFLUOĞLU

Çek mağdurları ve Rahmi OFLUOĞLU

BAŞBAKAN’A BEL BAĞLADILAR
Türkiye’de cezaevlerinde mali suçlardan hüküm giyen 31 bin 400 kişi bulunuyor. Bunların tamamına yakını 3167 kanununun mağdurları oluşturuyor. 5941 sayılı Çek Yasası’ndaki eksiklikler sebebiyle bu yasaya muhalefeten 167 bin kişi yargı önünde ter döküyor. Çek Mağdurları Platformu kendi üyeleri içerisinde bulunan vatandaşların tamamının borçlarına sadık işverenler, esnaf ve orta ölçekli yatırımcılardan oluştuğunu söylüyor. Halen cezaevine girmeyi bekleyen 61 bin kişi bulunuyor. 5941 sayılı Çek Yasası’na muhalefet suçundan hüküm giyip de cezaevine girmeyi bekleyenler, bir yandan da borçlarını ödemek için çalışıyor. İçeride bulunan vatandaşların her biri adeta bir dram yaşıyor. Yargıtay nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirten Avukat Rahmi Ofluoğlu, “. Eğer 3167 nolu eski yasanın uygulanması kaldırılırsa, bir milyonun üzerinde dosya, yargı raflarından inecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda mağdurların sesine kulak vermesini de istiyoruz” diye konuştu.

http://rahmiofluoglu.wordpress.com/2011/02/03/yargitayin-israri-mahkum-ettiriyor/   adresinden alıntıdır.

Reklamlar

10 responses to “Çek Mağdurları ve Rahmi OFLUOĞLU Taksim Toplantısı

 1. bende bi çek mağduruyum 6 senedir davam devam ediyor yeni yasa çıktı mı acaba ben ilk defa böyle bir internet sitenizi gördüm beni bilgilendirirseniz iyi olur.

 2. BİLDİĞİNİZ ÜZERE GEÇEN HAFTA PAZAR GÜNÜ BOSTANCI SEMTİNDE ARKADAŞLARIMIZIN DA KATILIMIYLA BİR TOPLANTI DÜZENLENMİŞTİR. ÇOĞUNLUĞUN ONAYI İLE ALDIĞIMIZ KARARLARI , YURT DIŞINDA VE İSTANBUL DIŞINDA OLUP YADA ÇEŞİTLİ NEDENLERLE GELEMEYEN ARKADAŞLARI BİLGİLENDİRMEK AMACI İLE TOPLANTI DETAYLARINI AŞAĞIDA BİLDİRİYORUM. 1)ADALETİ ADALETTEN TALAEP EDECEĞİZ.2)MAHKEMELERİMİZ AYNI DAVADALARDA FARKLI KARARLAR VERMEKTE,MEVCUT İÇTİHADLARIN YOK SAYILARAK RED KARARI VERMEKTE,GIYAPTA YARGILANMALARDA,ERKEN İBRAZLARDA ,CİRONTOLARDA LEHTE VE ALEYHTE KARARLAR VERİLMEKTE,BUDA ADALETE OLAN GÜVENİ SARSMAKTADIR.BU KONUYA DİKKAT ÇEKMEK ADINA,BAHSİ GEÇEN KARARLARDA ALINAN BERAAT KARARLARININ TOPLANMASINI SAĞLLAYIP BAROLARA SUNARAK YARGITAY CEZA DAİRESİNİN BU KARMAŞAYA SON VERMESİNİ SAĞLAMAKTIR.BUNUN TEK YOLU EN KISA ZAMANDA İÇTİHAD YAYINLANMASININ SAĞLANMASIDIR.3)HÜKÜMETE VE MUHALEFETE OLAN GİRİŞİMLERİMİZ ASLA VE ASLA DURMAYACAKTIR.GEREKLİ TELOFON NUMARALARI BURADA VE KENDİ SİTEMİZDE YAYINLANACAKTIR.3-AİHM YE MÜRACATIMIZ ŞARTTIR VE EN KISA ZAMANDA ORGANİZE EDİLEREK HAYATİYETE GEÇİRİLECEKTİR.4)YAPILAN EYLEMLERDE SIKÇA GÜNDEME GELEN “DERNEĞİNİZ VARMI?,YADA HANGİ DERNEK?SORGULAMALARI VE ARKADAŞLARIMIZIN YOĞUN TALEPLERİ SONUCU DERNEKLEŞME KARARI ALINMIŞTIR.KOSİAD ÇATISI ALTINDA YAPILACAK DERNEKLEŞMENİN AMACI HUKUKSAL YARDIM ALMA VE HUKUKİ MÜCADELE KONULARINDA FAALİYET GÖSTERMEKTİR.DERNEK YARGI,SİYASİ PLATFORM VE BASIN KONUSUNDA GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPACAKTIR. HUKUKİ YARDIM ALMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR YAZILI YADA SÖZLÜ OLARAK TALEPTE BULUNABİLECEKTİR.,BU HİZMETLER UYGUN KOŞULLARDA SAĞLANACAKTIR. BİLGİ İÇİN ; KOSİAD HUKUK BÜROSUAdres : Gürsel mah. Darülaceze sok. Ekşioğlu iş merkezi No:36 D-7Okmeydanı /İST Tel : 0212 320 23 00Fax: 0212 210 91 820533 317 76 25 — 0533 203 13 36 SAYGILARIMLA

 3. haftaya çek anununda değişiklik yapmakla ilgili chp akpden randevu istemiş seçimden önce bir çalışma yapacaklarmışakpden vekillere ulaşabılen arkadaşlar bu hafta iyi bir organizasyonla gundeme taşıyabiliriz,
  saygılarımla

  • MEHMET ALİ ÖZTÜRK

   Sayın Cemm,

   Bu haberin kaynağını açıklamanız mümkün mü acaba ?

   Saygılarımla,
   Mehmet Ali Öztürk

 4. arkadaşlar merhaba çok acil bazı bilgilere ihtiyacım var bilgisi olan yardımcı olsun 3167 den cezası kesinleşmiş arkadaşı içeri aldılar şimdi polisler evine gelmiş hanımınıda götürüyolar onunda 3167 den cezası kesinleşmiş üçtane küçük çocuk var nasıl yardımcı ola biliriz

  • infazın durdurulması amacı ile uyarlama yargılaması istenmeli. Dilekçe ile dosyanın esas mahkemesine başvuru yapılmalı. Ama bu güne kadar neden beklenildi anlamıyorum.
   Dosyaların incelenmesi gerekiyor.

 5. taahütlere bir itiraz hakkımız yokmu. bunlardan cezalar gelmeye başladı. saygılar

 6. Geri bildirim: Çek Mağdurları ve Rahmi OFLUOĞLU Taksim Toplantısı | Magazin Gazetesi

 7. umarım bu karanlık çağ aydınlığa torba yasası na çek 3167 değişimi ile kavuşur

 8. acil demokrasi

  çekmağdurları.com

  rahmiofluoğluwordpres.com

  karşılıksızçekwordpres.com

  çekmağduru.com

  sitelerinin ortak toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır..

  1 mücadele site ayrımı gözetmeksizin birlikte sürdürülecektir.

  2 yargıtaya yapılacak müracatlar organize edilecektir.

  3 barolarla ilişkiler konusunda girişimde bulunulacaktır.

  4 meclis ziyaretleri guruplar halinde sürekli hale getirilecektir.

  5 basın ilişkileri devam edecektir.

  6 akedemisyenlerle ilişkiler geliştirilecektir.

  7 öncelikle ceza evlerinde bulunan ve ceza evine girme tehlikesiyle yüzyüze olan arkadaşlara hukuki yardım yapılacaktır.

  8 mücadele ortakdili oluşturulacak kamuoyu önündeki savunmalarımız ve bilgilendirme bu ortak dille yapılacaktır.
  alınan kararlar aşağıda isimleri yazılı komite tarafından yürütülecektir.komite önümüzdeki hafta içi toplanacaktır.

  * nuri tipon (tipponne)
  * murat yalçın
  * ekm2510
  * basketçi
  * yurdanur hanım
  * serpil hanım
  * acil demokrasi
  * nurettin bey
  * yunus bey
  * ziya bey
  * erol bey
  * adnan bey
  * engin bey
  * haydar bey
  * rahmi ofluoğlu
  * uğur26

  http://www.cekmagdurlari.com adına :ekm2510

  http://www.rahmiofluogluwordpres.com adına:rahmi ofluoğlu

  http://www.karsiliksizcekwordpres.com adına : acildemokrasi

  http://www.cekmagduru.com adına uğu26

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s