KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI


KOMİTENİN İLK EYLEMİ CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME OLACAKTIR

Toplantıda daha önce duyurulan gündem maddeleri tartışıldı ve yeni eylemler planlandı. Gündemin ilk maddesi mağdurlara hukuksal yardımdı.

Toplantının 16 kişilik yürütme Komitesi ile yapılması planlanmasına karşın toplantıya 30un üzerinde mağdur katıldı. 16 kişilik komite üyesinden toplantıya mazeretli olarak veya hiç mazeret bildirmeden gelmeyenler oldu. Toplantı 16 kişilik olarak planlandığı için salon ve salonun düzenlenmesi buna göre yapılmıştı. Toplantı salonunda beklenmeyen bir kalabalık oluşunca yöneticiler salon düzenini değiştirilmesini sağlayarak toplantıya katılmak isteyenlere olanak sağlandı. Salonun yetersizliği nedeni ile bir kısım katılımcı toplantıyı giriş hölünde veya salonda ayakta izlemek zorunda kaldı. Bu beklenmeyen ilgi komite üyelerini mutlu etti.

HUKUKSAL YARDIM

Salon düzenlenmesinden sonra hukuksal yardım için gelenlere bire bir hizmet verildi, dosyaları incelendi ve kendilerine olası hukuksal çözümler anlatıldı. Birçok mağdurun avukatlara verecek parası olmadığı, zor koşullarda yaşamlarını sürdürdükleri tespitine bağlı olarak bu durumdaki mağdurları ücretsiz veya çok düşük ücretlerle hukuksal yardım için alınacak önlemler tartışıldı. Bu sorunların bir örgütlenme içerisinde çözümlenebileceği sonucuna varıldı.

BASIN KOMİTESİ

Hukuksal yardım gündeminden sonra  gündem dışı bir tartışmalar yapıldı. Sırası ile basınla ilişkiler, hükümet ve siyasal partilerle ilişkiler tartışıldı. Basın ile yeterli ilişkiler kurulamadığı eleştirilerine ekim2510 ve Ofluoğlu cevap verdi. Ekim2510 basın ile ilişkilerde başarılı işler yapıldığını örneklerle anlattı, Ofluoğlu’da blogların en başarılı olduğu alanın basın ve bilgilendirme olduğunu, bu konularda başarılı olunduğunu vurguladı. Sonuçta bir basın komitesinin kurulmasına karar verildi. Hükümete taciz şeklinde olmayan bilinçli bir baskının yapılması genel kanı olarak ortaya çıktı.

BAROLAR VE TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLER

Toplantıda alınan ikinci önemli karar barolarla ilişkiler oldu. Bu konuda Ofluoğlu şöyle bir tespit yaptı:

“ Hukuksal anlamda Türkiye’de bir karşılıksız çek suçu yoktur. Karşılıksız çek suçlarında TCK ve diğer hukuksal düzenlemeler hayata geçirildiğinde bugün ki mağdurların %99 u mağdur olmaktan çıkacaktır. Bunun iki önemli argümanı vardır. Birisi şu andaki mağdurlar 3167 sayılı yasanın mağdurlarıdır. Defalarca vurgulandığı üzere  01.01.2009 tarihi itibari ile 3167 sayılı yasa yürürlükte değildir. İkinci olarak 01.01.2009 tarihi itibari ile TCK nın genel hükümlerinden olan 21. Maddeye rağmen kast olmadan suç gerçekleşemez. Bu nedenle karşılıksız çek suçlarında KAST unsuru aranmak zorundadır. 5941 sayılı yasanın cezayı düzenleyen 5. Madde metninde açıkça bunun yazılmamış olması hiç önemli değildir. TCK daki hiçbir suç düzenlemesinde bu suç kasten işlenen  suçtur diye bir açıklama yoktur. TCK 21. Maddenin varlığı karşısında böyle bir sözcüğün bulunması aranamaz, çünkü 21. Madde kast olmadan suç gerçekleşmez diyor ve TCK 5. Maddede  TCK nın genel hükümleri  özel ceza yasaları ve ceza içeren diğer  yasaları da  kapsadığını açıkça belirtmektedir. Karşılıksız çek suçlarında KAST unsurunun aranması halinde çek mağduriyetinin sona ereceğini ve 5941 in dolandırıcılık suçu düzenlemesine dönüşeceğini, buna da hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini, sonuç olarak hukuk uygulandığında  şekli suç olaran karşılıksız çek suçunun ortadan kalkacağı.”  Vurgulaması yaptı.

BAROLARA ZİYARETLER

“ KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU YOKTUR”

Bu tespit doğrultusunda barolardan hukuktan yana tavır almaları istenecektir.  Biz ortada bir hukuksuzluk vardır diyoruz, bu durumda birer hukuk kuruluşu olan baroların bizim yanımızda olması bir zorunluluktur. Barolar hukukun üstünlüğünü tartışmasız savunmak zorunda olan kurumlardır, bu onların olmazsa olmaz varlık nedenleridir..

HÜKÜMETE YÖNELİK İYİMSER BEKLENTİLER VE ADLİ PARA CEZALARININ 15 MARTA KADAR KALKACAĞI SÖYLENTİLERİ.

Toplantıda adli para cezalarının çok kısa bir sürede kalkacağı doğrultusundaki duyumlar tartışıldı. Başta ekim2510 olmak üzere birçok kişi bu duyumlara olan inancını bazı örnekler vererek anlattılar. Ofluoğlu ise “umarım ve dilerim ki öyle olur, insanlar bu kısa sürede bu zulümden kurtulur ama ben iyimser değilim” dedi.

Bu konuda ki tartışmalar sonrasında “biz bu iyimserliğe göre değil de kötü ihtimale göre hazırlanalım” tavrı oy birliği ile kabul gördü.

KOMİTENİN İLK EYLEMİ

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME

İki yılı aşkın zamandır süren bu mücadelede ilk kez parlamentodaki bir siyasi parti ile genel başkan düzeyinde bir görüşme yapılacaktır, üstelik ana muhalefet partisinin genel başkanı ile..Bu görüşme  15 Mart Salı günü gerçekleşecektir. Kılıçdaroğlu’ndan karşılıksız çek suçlarında sürmekte olan hukuksuzluğun sona ermesi için ana muhalefetin sesini yükseltmesi istenecektir.

Reklamlar

34 responses to “KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI

 1. Geri bildirim: KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI | Magazin Gazetesi

 2. arkadaşlar bende çek mağduruyum öyleki benimki tam bir aptallık 25 yıllık arkadaşım dediğim mahlukata hatır için verdiğim çekleri ödemediği için cezaevine girdim taahhüt verdim çıktım fakat verdiğim taahhütün süreside geldi çattı şimdi ne yapacağımı bilemiyorum yeni yasalardan haberi olan varsa mail atarsa sevinirim teşekkürler

 3. selam arkadaşlar benimde maduıyeitm cek benle iş yapacağini söyleyenler bir numaralı dolandirci cıkılar cekelri abna imzaltılar kndileri dolurdu ilk başta mal alındı satıldı para döndü ama benim takıdığım şu banka mudirsinden cek alırken değdii şuydu bir on yapraklı cekin en az dört tanesii iceri yani ödnemesi durumunda cek alabilirsiniz oysa benim adıma 40yaprak cek veriliyor odenen toplam 4tane buna ne diyeceksiniz tşkler

 4. bende iflas ettim 1.5 triyon kaybettim az kaldı sıkıntım ama yargıtayda 2 dosyam var bu memlekette vergi verdim insan çalıştırdım demekki hata yapmışız hangi ülkede çekini ödemeyene hapis var yazık ya yazık insanlar içerde bu şekildemi borç ödenecek ne olacak ailelerin çoluğu çocugu ne olacak ÖLÜMDE VAR BU DÜNYA MALESEF SULTAN SÜLEYMANADA KALMADI ELİNİZE VİCDANINIZA LÜTFEN AF ÇIKARIN DA İNSANLAR TEKRAR TOPLUMA KAZANDIRIN ONLAR TİCARET YAPTI EŞKİYALIK DEGİL ………………….5067534718 hakan

 5. bu devlet bir çek kanununu düzene bindiremedi.halaa dolandırıcılar elini kolunu sallayarak geziyor.bizim gibi mağdurlarında yuvası yıkılıyor bu sizin adaletiniz.

 6. Korkmayın arkdaşlar!Gelin hep beraber duyuralım sesimizi..devletin adaleti yoksa seçim adaleti var.görelim daha nereye kadar gidecek adaletsizlik!!bir de insan haklarindan uyum yasasindan soz ediyorlar.peki öyle,o zaman bu hapislik niye?!

 7. Çeklere yeni dûzenleme tasarisinin ne zaman karara ulasacagindan bir bilginiz varmi?varsa lûtfen paylasin merak içindeyim!!tesekkûrler

 8. Avukat Dilşat Şeyda Bildik Cumartesi günü İstanbul Barosu tarafından düzenlenecek olan Çek Hukuku Paneli toplantısına katılacağından dolayı her hafta Cumartesi günleri yaptığımız çek mağdurları ile değerlendirme toplantısını bu hafta yapamayacağız şimdiden bilgilerinize sunarım acil soruları olan arkadaşlar mail veya telefon yolu ile ulaşabilirler…

 9. herkese gunaydın

 10. Arkadaslar,az once aldigim haber moralimi iyice bozdu,
  5941 den sonra devam eden 8 davam vardi.Davalara katilmadigim icin sonuclanmiyordu.bende bu sekilde surup gidecek diyordum haliyle.
  Fakat az once ogrendimki giyabimda 5941 e gore davalarim neticelenmis ve infazlar verilmis.Temyiz suresinide kacirdik.Bu durumu duymusmuydunuz daha once?Kafayi yemek uzereyim.Sasirdim kaldim.Kanunda acikca yazilmasina ragmen nasil olurda mahkemeler infaz verip davalari neticelendirebilirler?

  • infazın neye göre verildiğini öğrenmen gerekiyor. öğrendikten sonra bir yol bulunur.

   ben daha önce rastlamamıştım.

   • Sn.Admin,infazin neye gore verildigini ogren derken,yani 5941 sayili yasaya yada eski yasaya goremi diyorsunuz?
    Bu davalar 5941 sayili yasa ciktiktan sonra acilan davalardi.simdiya kadar hic birine katilmamistim.

    • evet öyle demek istemiştim.

     bozma isteyebiliyor olman gerekiyor. Kesin kararı görmeden ben bir şey söyleyemiyorum. acil demokrasi ya da sargoz fikir versin. Onlar adliyelerdeki uygulamalara hakim ..

 11. Komite kararlarında geçen 15.mart.2011 günü SALI değil …

  • 15 mart 2011 salı ama, görüşme tarihi 15 şubat salı 2011.
   galiba bir yalnışlık olmuş 😦

   • thu – salı haklısınız 🙂

    Neyse biz davetli değiliz. anladığımız.

    • görüşme ile ilgili birşey diyemem;(sınırlı yetkilerimi aşıyor) benim davetlim olarak,ankaranın bütün sınır kapıları açıktır 🙂
     bilgilerinize,

     • bende çek magduruyum yargıtayda bununla ilgili bilginiz varsa arayın lütfen 05067534718

    • yaşasın blog kardeşliği, yaşasın bloglarda başlayan eylem birlikteliği 🙂

     Ankara ya geldim, program yoğundu ses edemedim. Bir haftasonu ziyaret için geleceğim-z

   • MEHMET ALİ ÖZTÜRK

    Lütfen KOSIAD Hukuk Bürosu ile irtibat kurunuz:

    KOSİAD HUKUK BÜROSU
    Adres : Gürsel mah. Darülaceze sok.Ekşioğlu iş merkezi No:36 D-7 Okmeydanı /İST

    Tel : 0212 320 23 00
    Fax: 0212 210 91 82
    0533 317 76 25 — 0533 203 13 36

  • 15/02/2011 yazılması gerekiyordu
   ziyaret yarın
   ben ziyaret için yola çıkıyorum
   Kılıçdaroğluna yazdığımız mektup boşa gitmedi

 12. Bilgilendirme için teşekkürler

 13. sayın arkadaşlar en baştan beri siteyi izliyorum.. size sayın kılıçdaroğluna yazdığım maili göndereyim, inşallah bir sonuç çıkar,ufakda olsa katkımız olur…

  Sayın Genel Başkanım;

  Öncelikle bukadar yoğun zamanınızda binlerce maile zaman ayırıp bu maili okuyabilip mesaj atabiliyorsanız gerçekten sizi hayranlıkla saygı ve minnetlerimi sunuyorum. Gerçi okumasınızda ,cevap yazmasanızda aynı dilek ve görüşlerim kesinlikle değişmeyecektir. Fazla vaktinizi almadan,diğer okunucak mailleri de düşünürekten derdimi çok kısa anlatmaya çalışacağım;

  Ben şu an 35 yaşında gerçekten dürüst yaşamında hiçbir olumsuzluk olmayan bir gençtim. Gençtim diyorum çünkü 25 yaşında ticaret hayatına atılıp, iyi bir isimle yürürken hiç bir art niyetim olmadığı halde, herkesi kendim gibi gördüğüm için iyilik yapıp bi şeklilde ticari hayatta mağdur oldum ve bende kendi arkamda istemeden mağdur insanlar yararttım. Bu güzellikler 30 yaşımda bitti, yerine kabus dolu düşmanımın bile başına gelmesini istemediğim bir süreç başladı. Karşılıksız çekler, bütün özgürlüğümü, çalışabilirliğimi elimden aldı. Özgürlüğümü, çalışmamı parayla satın alarak tekrar devam etmenin acısını ve hüznünü inanın burda anlatamam. Tek isteğim adam gibi çalışıp doğacak çocuğuma soyadımı taşıyacak varlığa iyi bir yaşam vermek. Dolandırıcının çocuğu dedirtmemek, kapı çaldığında kalp çarpıntısyla yaşatmamak için lütfen çek kanunu ile ilgili hapis cezalarının kalkmasını destekleyecek düzenlemeler yapılsın… Bizler dürüst insan olarak yakalanma korkusu olmadan mal satıp iş yapıp para kazanıp hayatımızı geçindirip bi şkelildede borç ödemek istiyoruz. Pazarlama yapmadan satış yapmadan nasıl olur bu işler. Hastalansak hastaneye GBT yapıldığından tedavi bile olamıyoruz, İş bulsak SSK nodan bulurlar diye çalışamıyoruz. Nolcaz biz peki, cezaevinde oturup körelcekmiyiz? Elimiz iş tutarken 5 sene oturcakmıyız. hayata küsüp yalnız mı kalıcaz?* Ozaman hapis yerine idam etsinlerde direkt ölelim hiç olmazsa devlketin ekmeğini yerini boşu boşuna işgal israf etmeyelim, o bile haram çünkü bence.

  Sayın Genel Başkanım;

  Dilimin döndüğünce bişeyler anlatmak istedim. Yazsam çok şey var ama … Herşeyin Hayırlısı olsun Sayın Başkanım..

  Saygılarımla

  • arkadaşım bunuda AkP li millet vekillerine yollayalım o zaman

   bizleri,
   birileri faizden çarkını döndürsün diye mahkum edenler,
   belki bizler sizin kurduğunuz mahkemelerde,sizin çıkardığınız kanunlardan beraat edemiyeceğiz,mahkum olacağız ama
   peki sizler haksız yere mahum ettiğiniz insanların ve ailelerinin vicdanlarda kurulan mahkemelerden nasıl aklanacaksınız
   kaçınılmaz olan ilahi adaletten,Allahın adaletine hesap vermekten ceza almaktan nasıl kurtulacaksınız.

  • tolgay akyıldız

   Sayın Kılıçdaroğlunun mail adresini bizede verirmisin. bizde mail atalım.

 14. ulaşmak mümkünmüş gibi özgürlüğü
  tırmanır sarmaşığımız

  heyyy
  dışardakilerrr
  yormayın sarmaşığımızı
  ödünç verin bir günlüğüne
  camınızda ağıran
  tan atımını

  sayın Kılıçdaroğlu,

  bu çağrı size
  bu çağrı, çek mağdurlarının çağrısıdır
  yasasız bir suçtan cezaevinde olan
  piyasanın likidite sorununa kurban edilen
  size meclis ziyareti sırasında temsilcilerimiz tarafından sorunlarının bizzat anlatıldığı
  uğradığımız insan hakları ihlali tüm halkımız tarafından bilinen
  sizin ilgileneceğim sözünü verdiğiniz
  çek mağdurlarının çığlığıdır.

  siz borçtan dolayı özgürlüğünü kaybetmanin ne demek olduğunu bilirmisiniz ?
  3167 sayılı yasadan haberiniz varmı ?
  borcundan dolayı hapisliğin sadece ülkemizde yaşandığını biliyormusunuz ?
  taraf olmaması gereken bir konuda, borç alacak ilişkisinde,
  devletin, çek yasasının, alacaklının tahsilatını özgürlüklerimizle yapması vicdanınızı yaralıyormu ?

  ailesi dağılan
  komşusunun yüzüne bakamayan
  sadece borçlu olması yüzünden kaçak durumda yaşayan,
  bu güne kadar karakolun önünden dahi geçmemiş olan,
  aileleriyle birlikte sayıları milyonla ifade edilen
  çek mağdurlarından haberdarmısınız ?

  bir umudumuz sizdeydi sayın Kılıçdaroğlu.
  oysa son dönemde medyadaki demokrasi tartışmaları içinde hep sizi görmüştük,
  size bu tavrınızdan dolayı “gandi kemal” bile dedik
  umutlarımızı karartmayınız
  çek mağdurları ilginizi bekliyor

  insan haklarıyla insandır.

  insan hakları hemen şimdi

 15. sezgin özaydın

  kesınlıkle sıze katılıyorum ben vatandaşlıktan cıkma dılekcesı verebılırım d

  • Erbakan hocayi bile af etiler biz sadece hapis cezasi kalksin borcumuzu odeyelim

   • torba işinde “sigara ve karşılıksız çek cezası” dışında herşey affedildi galiba …

    bu işin bu kafa ile olmayacağı anlaşılmıştır. İtirazı olanda kalmamıştır umarım .

    Kılıçdaroğlu için en başında mektup yazma eylemi ile internet aramalarını kesmiştik. O zaman eleştirildik. Rahmi bey öncülüğünde yapılan işlerden umarım olumlu sonuçlar alınır.

 16. Yanıma 100 tane yurekli madur istiyorum. meclise vatandaslıktan cıkma basvurusu yapacagız. dilekcemizde , haksızlık ve adaletsizlikte israr eden bir hukumetin yonettigi ulkenin vatandası olmak istemiyoruz yazacagız.

  bu eylem turk ve avrupa basınnda en etkili sesi getirecektir.
  NOT : kormayın , borcu olanı vatandaslıktan cıkarmıyolar. dilekce red edilecektir ama bu eylem ses getirecektir.

 17. Geri bildirim: Tweets that mention KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI | karşılıksız çek ve yasal düzenlemeler. -- Topsy.com

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s