Metris Cezaevi Basın Açıklaması Duyurusu


21 Şubat 2011 Pazartesi günü METRİS CEZAEVİ önünde Saat : 10.30 da;

Bu ÇAĞ DIŞI YASA sebebiyle karşı karşıya kaldığımız MAĞDURİYETLERİMİZ bir kez daha dile getirilecek.

Metris Cezaevinde TÜRK MİLLETİ adına Mahkemeler tarafından verilen Adli Para Cezasını ÖZGÜRLÜĞÜNDEN mahrum bırakılarak ödeyen KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE EDEN ADLİ PARA CEZASI Mağdurlarının AİLELERİ ile birlikte yapılacak BASIN AÇIKLAMASINA tüm Mağdur arkadaşlarımızın ve yakınlarının DESTEK VERMESİNİ bekliyoruz.

Gaziosmanpaşa – Metris Cezaevi
Telefon: 0 212 538 50 56
Fax: 0 212 538 50 56
Web:www.ismek.org
Adres:METRİS CEZAEVİ /BAYRAMPAŞA İSTANBUL

Saat : 10.30

Metris Cezaevi Basın Açıklaması
Değerli basın mensupları, değerli kader arkadaşlarımız;

Burada toplanmış olmamızın nedeni anti demokratik bir yasadan dolayı cezaevine atılmış olan adli para cezası mağduru arkadaşlarımızın sesi olabilmektir.

Duymayan kulaklara uğradığımız haksızlığı haykırmak, görmeyen gözlere, söylemeyen ağızlara gerçeğimizi bir kez daha anlatmaktır.

Biz diyoruz ki,

Borca hapis insan hakları ihlalidir.

Biz diyoruz ki,

Borca hapis uluslararası sözleşmelere, Anayasaya, Tck ya aykırıdır.

Dostlarımız az ötede taş duvarların ardındadır.

Borçlarından dolayı özgürlüklerinden yoksun bırakılmışlardır.

Ödeyemedikleri borçlarını özgürlükleriyle ödüyorlar.

Onların özgürlüklerinden yoksun bırakılmış olmaları, burada bizimle bulunan eşlerine, çocuklarına, yakınlarına da onlarla birlikte mahpusluklar yaşatıyor.

Aileler dağılıyor, inteharlar günlük sıradan olaylar haline geliyor, tüm yaşananlara rağmen yasama, yürütme, yargı üç maymunu oynamaya devam ediyor.

İnsan hakları savunucuları ilgisiz, yaşanan ihlali görmezden geliyor.

Yok hükmündeki bir yasa az ötede duvarın ardında varlığını devam ettiriyor.

Taş duvarlar hukukun katledilmesine tutsak aldıkları bedenlerle tanıklık ediyor.

Bu zulüm er geç sona erecektir.

Ülkemizde hukukun üstünlüğü mutlaka üstün gelecektir.

Ama bu gün yaşananlara sessiz kalanlar, ekonomik gerekçelerle borca hapiste ısrar edenler, özgürlüklerimizi seçim malzemesi yapmaya çalışanlar, inanıyoruz ki yaşamları boyunca bu vicdan azabından kurtulamayacaklardır.

İnsanlık onuru borca hapsi yenecek.

İnsan hakları hemen şimdi.

Reklamlar

10 responses to “Metris Cezaevi Basın Açıklaması Duyurusu

 1. japan is in a crisis right now

 2. ekonominin canlanması gerek…

 3. sadece borçtan gırenleremı af vurabılır?

 4. şimdi kardeşler abiler.

  bu hapis cezalarını tamamen destekliyorum içerde yatan arkadaşlar çeklerı karşılıksız cıktıgı gun hapse atılmadılar aradan 3-5 yıl gectıkten sonra hapse girdıler ve bende bır dolandırıcıyı yaklattım hapıste yatıyor
  paramı aldı hayatımı mahvettı tum ıyı nıyetıme rağmen gerı alamadım ve son care olarakta paradan vazgectım ve cezasını cekrsın dedım şauan
  bu arkadas dısarda olsa ben enayı mıyım bu adılmıdır. dolandıranın yanına kar mı kalaacak bişiler almıssınız vermemişsınız karşılıgını buraya gelmişsınız barı cezanızı cekın

  • serdar kardesim. dolandırıcılıkla ilgili bir suru ceza var zaten. adli para cezası maduruları dolandırıcı olsa zaten kılıfına uydurur bir sekilde hapsiten kurtarır .
   cek madurlarının yuzde doksanında elinde tahsil edemedigi cekler de olan kşiler. cunku alacaklıları da hapis cezası yuzunden ya hapsite ya da kacak.
   mesela benim elimde tahsil edemedigim 1 milyon tl cek var , borcum olan 200 bin tl var. bana borcu olan kişiler benim mal verdigim bayiler tanıdıgım insanlar . bir sekilde batıp odemelerini yapamayan , sonrada bu hapis cezası yuzunden ya iceri giren yada kacan kişiler. domino tası etkisiyle ben de aynı duruma dustum.
   Ben sana soruyorum simdi. 10 yıl boyunca yılda 5 milyon usd ciro yapan , devlete yıllarca vergi veren , bankalarda kredili calısıp , binlerce yaprak cek odeyen bir firmaya dolandırıcı diyebilirmisin ???
   diyemezsin. e peki bu firma batınca niye dolandırıcılıkla suclansın ki ?
   iste cek madurlarının yuzde 90 ı bu durumda.

  • devlet kimsenin tahsilatçısı değil
   hadi diyelim ki öyle
   o zman bütün borçlu olupta zamanında ödeme yapamayanlara kasıt unsuruda aramadan aynı cezayı versin o zaman
   eşitlik ilkesine uysun en azından bizde bilelim ki birtek enayi biz değiliz

  • money for nothing

   üstat adam hapise girmesine rağmen sana borcunu ödeyememişse demek ki adam dolndırıcı değil gerçekten ödeyemiyor. dolandırıcı olan kişi hapse girmektense borcunu öder. hapse girmek istemez. oldan geçn herhangi bir kişiye soralım örneğin ya 5000 tl ver yada hapse gir diyelim kim hapsi tercih eder. dolandırcı dediğin zaten kılıfını ayarlamış kişidir onlar mahkemeye bile çıkmaz. sen elini vicdanına koy çıkar o adamı.

  • Serdar Kardeş,
   Sen belkide dediğin gibi bir dolandırıcıyı yakalattın evet bu konuda haklı olabilirsin. Peki hiç şöyle düşündünmü.
   İyi bir üreticisin,hatta ihracatcısın 25 yıl adam gibi aslanlar gibi çalıştın ürettin ve bir sabah kalktın ağırlıklı çalıştığın iki firma iflas erteleme almış
   onlardan aldığın çekler ama senin ama başkalarının kredi hesabında bu bankalar ve finans kurumları bunların iflas erteleme kararı çıkrttığını duyar duymaz çeklerini yazdırıp cirocu olan sana ve bu keşidecilere icra uygulattılar çalıştığın bankalara 89/1 yollayıp hesaplarını bloke ettiler
   Kullandığın ve kullanarak ödeyebileceğin tüm kredilerini alt üst ettiler seni çalışamaz hale getirdiler tüm varlıklarınla paranla bir anda parasız ve dolandırıcı durumuna düştün ve sende doğal olarak çeklerini ödeyemez ve çalışamaz hale geldin. Şimdi sana soruyorum neden bir libya savaşı olabilir yada neden bir körfez savaşı olabilir yada sayın parlementerlerin aldıkları bir ekonomik karar veya bu anlattığım durum olabilir. Söyle bakalaım ne yapabilirdin bu durumdan kurtulmak için?
   Yılların birikiminden bir parça olan araban 100 milyar ama hacizle gitti 40’a
   bir sürü avukat masraf icra dairesi komisyonu makinaların milyarlarca lira ama icradan gitti belkide hurda parasına söylermisin ne yapabilirsin. Üstelik senin çeklerin de devreye girecek zira herşeyin bloke bu duruma her biri 20 30 yıllık kaya gibi firmalar yüzünden giriyorsun Burda suç acaba sizdemi yada bu firmalara iflas erteleme verilirken alacaklısı yada borçluları göz önüne alınmışmı? hayırrr peki o çekleri öncesinden yazıp senin yıllarca onurlu bir şekilde çalıştığın bankaların kredilerini ve paranı bloke etmelerine ne diyeceksin çalışamamana ne diyeceksin. Bu haldeki bir şirketin itibarı ve onuru nasıl kurtulacak nasıl uzlaşıp çalışıp bu durumu aşacaksın hangisi seni anlayacak ve işlemini geri alacak peki bu durumda sen sana ait çeklerini ve borçlarını nasıl ödeyeceksin hangi itibarla dinlenecek ve önemseneceksin?
   Serdar kardeş biri seni dolandırmış ama inan ki bu hikayeyi yaşayan biri olarak bende dolandırıldım inan avukata verecek param yok bir fare gibi ordan oraya koşturup duruyorum. Korkumdan takip edememekten aldığım cezalar nedeniyle hapse girmekten kaçıyorum çabalıyorum çırpınıyorum
   Biliyorsun ki ülkemizde paran ve gücün varsa adalet senin yanında eğer yoksa bir teröristten daha kötü muamele görüyorsun. eğer çalıp çırpıp kitabına uydursaydın zaten böyle bir durumda olmazdın.25 yıllık bir sanayici ve ihracatcı olarak malesef bu durumdayım eger biraz rahat olsam tüm davalarımı avukata verebilir tüm davalarımı temyiz ederek cezalardan 2 yıl daha kurtulurdum inan bana ceza çıkan tüm davalarım temyiz hakıı kullanamayanlar. İşte böyle Demekki herkes dolandırıcı değil alsınlar beni içeri atsınlar ne olacak biliyormusun.
   Çoluğum çocuğum zaten perişandı dağılacak iyice ve bu arada ortaklar alarak yapmaya oturtmaya çalıştığım işlerde dağılacak sonuç ne olacak alacaklılar alacaklarını alabileceklermi? Düşünsene bir iş yapıyorum nerdeyse % 50 sine ortak olan devletim bana bunu reva görüyor
   Katil olsama terörist olsam pişmanlıktan yararlanabilirdim. yada tahrik ve tazyik altında kaldığımdan cezam düşerdi. Peki birinin devletin kurumlarını kullanarak aldığı iflas ertelemeden ötürü üstünüze uçak düşüyor ve siz kelimenin tam anlamıyla teröristten daha tehlikeli biri olarak mezbahaya yollanıyorsunuz. BUNUN ADI NASIL OLUYORDA ADALET OLUYOR HANGİ ZEKA HANGİ AKIL HANGİ SORUMLU BUNUN VEBALİNDEN KURTULABİLİR.
   Bunları yaşasan ve yangından mal kaçırmaya benzer bir durumla yağmalansan itibarın bu nedenle elinden alınsa ne yapardın? Çeki eğer dolandırıcılık için kullanmışlarsa evet bu bir dolandırıcılıktır elbette bir cezası olmalı her çek yada borç doladırıcılık olamaz isyan buna SERDAR BEY
   Sözde yargı sözde devlet bürokratları ve vekilleri saedece ve sadece bankaları ve finans çevrelerini hoş tutmak adına bu çağ dışı ve insanlık dışı bu uygulamayı dayatıyorlar belkide buna karşılık bir çıkar elde ediyorlar, ANCAK BEN ŞUNA İNANIYORUM İBRAHİM PEYGAMBER DE YILLARCA ZİNDANLARDA KALDI. HAK ETMEDİĞİ HALDE ELBETTE BUNDA ONUN HAYRINA BİR ŞEY VARDI PEKİ ONU ZİNDANA ATTIRANA BUNA SESSİZ KALANA VE BUNU UYGULAYANLARA İLAHİ ADALETİN BİR CEZASI OLMAYACAKMI?
   Tüm Hakimler, tüm savcılar tüm vekiller ve bu konuyla alakalı tüm birimler yapılan yanlışlara alet oluyorlar herkes bu yanlış demeli banane dememeli çünkü onların bu konuda sorumlulukları var yanlış hesap bağdattan dönmeli
   Bir şiir yüzünden içeri giren başbakan sen hala bu konudan habersizmisin?yoksa seni bürokratların mı yanıltıyor?, bunda ne büyük vebal senin
   Serdar Bey sana diyorum bu adam eğer doladırıcı olsaydı inan bana hapse girmezdi mutlaka kılıfını hazırlardı Bu arkadaş ya aptal yada gerçekten dolandırıcı değil git konuş onu azat et bence sende bu vebale girme inanıyorum ki bu durumdaki bu arkadaş eğer hakikaten salak bir dolandırıcı değilse çalışıp er geç sana borcunu ödeyecektir.

 5. güzel bi bildirim elinize sağlık

 6. Metris önünde basın açıklaması yapıldı

  30 – 35 kişinin katılımıyla Metris Cezaevi önünde yapılan basın açıklaması 40 dakika civarında sürdü.

  Basın açıklaması başladıktan sonra güvenlik kuvvetleri geldi. Buna rağmen basın açıklamasına devam edildi.

  Çıkış kapısında yapılan açıklamaya görüşmeden çıkan ve görüşmeye giren mahkum yakınları da ilgi gösterdi.

  Açıklama sonrasında katılan arkadaşlar kendi aralarında bir toplantı yaptılar.

  Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s