Tüzel kişiye beraat


Sanık hakkında karşılıksız çek keşide etmek suçundan cezalandırılması için kamu davası açılmıştır.

Yapılan yargılamada sanığın adreslerine gelmediği takdirde yokluğunda karar verileceğine ilişkin tebligat yapıldığı halde sanık duruşmalara katılmadığından yokluğunda karar verilmiştir.

Şikâyetçi vekili çek bedelinin ödenmediğini davaya katılmak istediklerini ve sanığın cezalandırılmasını talep etmiştir.

C.savcısı esasla ilgili mütalaasında, sanığın beraatına karar verilmesini talep etmiştir.

Suça konu çekler incelendiğinde, …………………………şirketinin …………bankası……….şubesindeki hesabından keşide edilen ………..tarih ve ……….tutarındaki ………seri nolu ………..tarih ve ……..tutarındaki ………seri nolu çekler olup, çekin süresinde bankaya ibrazında karşılıksız çıktığı müştekinin  çekte hamil ve ciranta durumunda olduğu anlaşılmakta ise de,

Dosyada mevcut soruşturma evrakına ekli banka evrakı ile ekindeki imza sirküleri incelendiğinde sanığın suça konu çekleri keşideci şirket yetkilisi …………. Den almış olduğu  ……….tarihli vekaletnameye istinaden tanzim  ettiği ancak  şirketin yönetim organında görevli olmadığı anlaşılmıştır.

Her ne kadar suç tarihinde yürürlükte bulunan 3167 s.y. hükümleri uyarınca sanık karşılıksız çıkan çekten sorumlu ise de, 20.12.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5941 s.y. nın 5/2 madde hükmü uyarınca çek hesabı sahibinin tüzel kişi olması halinde sorumluluğun tüzel kişinin mali işlerini yürütmekle görevlendirilen  yönetim organının üyesi böyle bir belirleme yapılmamış ise yönetim organını oluşturan gerçek kişi veya kişilere ait olduğu sanığın banka evrakına ekli belgelere göre bu konumda olmadığı ve suça konu çeki yönetim organının üyesi olan ve şirket müdürü olarak seçilen ………….. den aldığı vekalete istinaden tanzim ettiği anlaşıldığından, 5941 s.y. sanık lehine olup bu yasa hükümleri uyarınca vekil konumundaki sanığın sorumlu olmayacağı anlaşıldığından sanığın atılı suçtan beraatine, suç failleri hakkında C.Başsavcılığına ihbarda bulunulmasına karar vermek gerekmiştir.

HÜKÜM

              Sanık ………… Unsurları itibarıyla oluşmayan suçtan CMK nun 223/2-d madde hükmü uyarınca BERAATINA,

Keşideci şirket yetkilileri hakkında C.Başsavcılığına ihbarda bulunulmasına,

Yargılama giderinin devlet uhdesinde bırakılmasına,

Tebliğ tarihinden itibaren 7 gün  içinde Yargıtay da temyizi kabil olmak üzere, tarafların yokluğunda, C.Savcısının mütalaasına uygun olarak verilen karar açıkça okunup usulen tefhim olundu. 23.02.2010

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s