Karşılıksız çeke adli para cezası kalkar mı?


3 veya 5 yıl gibi kısa bir sürede bunun gerçekleşeceğini, karşılıksız çekin suç olmaktan çıkarılacağını veya idari para cezası gibi sonucu hapis cezası olmayan yaptırımlara dönüşeceğini sanmıyoruz. Siyasi iktidar bunu yapmak isteseydi en güzel zamanlama seçim öncesi bir kısım seçmeni rahatlatacak böyle bir düzenleme yapmak olacaktı. Hükümet bunu yapmadığı gibi başbakan mecliste kendisine ulaşan bir grup mağduru da azarlamıştır. Ham hayallerin peşinde koşmanın artık kimseye bir yararı yok, bu ceza yakın gelecekte kalkmayacaktır. Bu yasanın yoğun olarak tartışıldığı günlerde, zamanın adalet bakanı ” bu ceza orta vadede kalkabilir” demedi mi?

NELER YAPILABİLİR ?

3167′ye karşı mahkemeler nezdinde ve Yargıtayda direnmek. Biz hep söylüyoruz; çeşitli hukuki nedenlerle 3167 delinebilir. Nitekim biz her gün bu doğrultuda yeni yeni kararlar alıyoruz; kesinleşmiş bir adli para cezasında infazını durduruyor, temyiz yolu veya yeniden yargılanma yolunu açıyor, ya da uyarlama ile cezayı kaldırıyoruz. Bunları ya CMK’ya göre dosyada mevcut bir eksiklikten veya yeni yasadan ötürü yaptığımız başvurular sonunda elde ediyoruz. Bu kolay olmuyor tabii, bazen aynı dosyaya dört kez dilekçe sunduğumuz oluyor..Şablon bakışlarla kesin hükümlerden sonuç alınamaz, her dosya farklıdır..İşe dinamik yaklaşıp hakimleri düşündürmenin bir yolunu bulmalıyız, 26 yıllık ezberi bozmalıyız..

BEKLENTİLERİMİZ

Bizim önemli bir beklentimiz Anayasa Mahkemesinin beklenen gerekçeli kararı, diğeri de Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun direnme ile gelen dosyalar için vereceği karardır.

ORTA VE UZUN VADEDE YAPILMASI GEREKENLER

Karşılıksız çek suçunun bir dünya görüşü olarak insan haklarına aykırı bir ceza düzenlemesi olduğuna inananların, başına iş geldiği, adli para cezasına mahküm olduğu için değil, örgütlü mücadelelere destek vermesi gerekir. Bu cezaya karşı verilecek mücadele bir insan hakları savunuculuğudur. Biz belki 3167 ucubesini ortadan kaldıracağız, ama 5941 daha büyük bir garabettir, insan hakları savunucularının mücadelesi sadece 3167 yi ortadan kaldırmak olamaz..

İNFAZLAR NASIL DURUR? TIKLA OKU

Yeni Çek Yasası(5941) Yorumlar Uygulamalar

Reklamlar

3 responses to “Karşılıksız çeke adli para cezası kalkar mı?

 1. Victoria Gibbs from caselvuud

  kullanacagm aralarda marka ve model eitlilii benim iin farkatmez 37 yldr tarabya st160 saryerde ikamet etmekteyim adli sicilim yoktur.

 2. MEVCUT ÇEK KANUNU PEK ÇOK YÖNÜYLE SAKATTIR, HATALIDIR, ESASEN TAMAMEN ANAYASAMIZA VE ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZE AYKIRIDIR…..AMA;

  bir yönü özellikle çok hatalıdır: VADELİ ÇEK kullanımına 31.12.2011 tarihine kadar izin vermekte ve normalde vadesiz olması gereken çeki senet haline sokmakta, ilgili tüm mevzuatla ve ayrıca 2012′nin ikinci yarısında yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu’yla daçatışmaktadır. Dolayısıyla; olması gerektiği gibi, 31.12.2011′den itibaren çekler yine vadesiz ödeme aracı olacaklardır.

  Vadeli verilen çek, “vadeli olduğu için” ödenememesi/karşılığı çıkmaması durumunda otomatik olarak suç değildir – kasıt unsurunun araştırılması gerekir. İşe bu yüzdendir ki, Hükümetin (toplumsal bir yara haline gelmiş bu sorunu isteyerek ya da istemeyerek te olsa çözmek için) yaptığı çalışmalar geçmişe yönelik olarak çıktığı tarihten itibaren geçerli olacaktır ve akıl, mantık, bilgi, tecrübe göstermektedir ki bu tarih te 31.12.2011′den daha sonra olamayacaktır.

  Özellikle şu aralar kaçak olan veya hapse girmek üzere olan pek çok vatandaşımızın olduğu düşünülürse bu düzenlemenin yılsonunu beklemeden, ivedilikle yapılması çok yararlı olacaktır. Bu nedenle, TBMM, HSYK, Hükümet nezdindeki girişimlerimizi daha da artırarak çalışmalara devam etmek lazımdır.

 3. MEHMET ALI OZTURK

  Saadet Partisi’nden önemli tespitler (25 Nisan 2011). Bence bu rakamları bilmemiz hem biz mağdurlar, hem de diğer tüm yurttaşlarımız için hayli önemli :

  “Bu millet; 8 yılda toplam borcu 2 kat artırırken; 1 litre benzinin fiyatını 1.7 TL’den 4 TL’ye çıkardığı, 2002 yılında iktidara geldiğinde 2 milyon 270 bin olan işsiz sayısı 8 yılda 1.5 kat artarak 3 milyon 260 bine yükseldiği; yine 2002 yılında göreve geldiğinde 16 milyar dolar olan dış ticaret açığı, 8 yılda 4.5 kat artarak 72 milyar dolar oldu için mi yeniden AKP’ye kredi versin!?”

  “ 2002 yılında çiftçilerin bankalara borcu 5 milyar TL iken, 2010 yılında bu rakam 5 kat artarak, 24 milyar TL olmuştur. Karşılıksız çıkan çek sayısı 2002 yılında 740 bin iken, 2.5 kat artarak bu rakam 2010 yılında 1 milyon 900 bin rakamına ulaşmıştır. Bu nedenle milletimiz, yüksek faizlerle alınan borçlar kazanç gibi gelir hanesine eklendiği için kırmızı kart göstermek için 12 Haziran’ı bekliyor”

  Saygılarımla,
  Mehmet Ali Öztürk

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s