KOSİAD Adalet Bakanlığı’na başvurdu


ÇALIŞMA GRUBUNDA KOSİAD BULUNMALI

KOSİAD Çek Kanunu ile ilgili çalışmalara katkı vermek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Bilindiği gibi 5941 sayılı kanunun uygulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi için Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nde bir çalışma grubu oluşturulmuş bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü Web sitesinde şöyle denmektedir:

“Söz konusu Kanunla ilgili uygulamadan kaynaklanan sorunların tespiti ve bu sorunların çözümüne yönelik olarak; Bakanlığımız personeli, akademisyenler, yüksek mahkeme üyeleri, uygulayıcı hâkim ve Cumhuriyet savcıları, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile ilgili kurul temsilcilerinden oluşan bir Çalışma Grubu kurulmuştur.”

KOSİAD zor durumdaki işi adamalarını temsil etmek üzere çalışma grubunda bulunmak istemektedir. Ne derler? “ El elin eşeğini türkü çağırarak arar. “ Biz bu çalışmaların dışında kalmamalıyız.. Bu talebimize destek vermenizi istiyoruz..Bizi bizden başkası doğru kavrayamaz…

Reklamlar

12 responses to “KOSİAD Adalet Bakanlığı’na başvurdu

 1. sayın ofluoglu benım doyalarımı AİHM me gönderecekmısınız henuz bır cevap alamadım bir cevap beklıyorum .saygılar KADİR KANDİŞ….

 2. Suçlu değil borçluyuz

  Habertürk’te Tahsin Akça’nın haberine bakanlar sanırım haberin yanındaki çizimde yer alan sloganı da görmüşlerdir.”suçlu değil borçluyuz”
  Haberin içeriği “borç mağdurları” nın güncel tartışma konularına ilişkin ipuçları veriyor.
  Haberden bir alıntı:“ TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 4 nolu protokole aykırı olduğunu, adli para cezasını kaldıracak düzenleme için Adalet Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığını söyledi.
  Ardından çalışmanın Adalet Komisyonu’na geleceğini belirten İyimaya, çek dolandırıcılığını önleyecek madde üzerinde dikkatle durulduğunu bu konuda sıkıntı yaratmayacak düzenleme yapmak istediklerini söyledi.”
  Ahmet bey Adalet Bakanlığında bir çalışma başlatıldığını söylüyor, sanırım sözüne itibar etmeliyiz. Kısaca yasanın Başbakanın imzasını beklediği yolundaki haberlerin abartılı olduğu gerçeği bu sözlerle ortaya çıkıyor.
  Çek mağdurları Adalet Bakanlığındaki çalışmaya müdahil olmalıdır.
  Elimizde çek mağdurlarının sivil toplum örgütlenmesi (stk) olan Kosiad var ve biz Adalet Bakanlığına çek yasası hazırlıkları için müdahil olma girişiminde bulunduk. Bu girişim güncel tutulmalıdır.
  Sayın Ahmet İyimaya nın” bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 4 nolu protokole aykırı olduğunu, adli para cezasını kaldıracak düzenleme için Adalet Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığını söyledi.” Sözleri bir gerçeğin daha altını çiziyor, iktidar yasayı insan haklarına aykırı olduğu için-ve dolayısı ile Ahim başvurularından dolayı- değiştirmek istiyor,onları harekete geçiren hiçbir biçimde bizim trajik hikayelerimiz ve yalvarışlarımız değil.
  Israrla görmemiz gereken bir noktada yasa çalışması ile ilgili hiçbir şey bitmiş değil. Yine Sayın Ahmet İyimaya nın şu sözleri,” çek dolandırıcılığını önleyecek madde üzerinde dikkatle durulduğunu bu konuda sıkıntı yaratmayacak düzenleme yapmak istediklerini söyledi.” Çek yasasında cezanın tamamen ortadan kalkmayacağı ve buna ilişkin düzenleme yapılacağına yönündedir.
  Çek yasası bu güne kadar dolandırıcılık gerekçesiyle cezaya hükmetmiştir. Geçmişte doğrudan hapis cezası yerine adli para cezası düzenlemesi de “borca hapis” cezası Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine aykırı olduğu için yapılmıştır.
  Bazı arkadaşlar bu yazdıklarımı beğenmeye bilirler, onlara yanıtım: “gözünüzü kapadığınızda gece olmuyor”
  Şimdi bizlere çok daha fazla görev düşüyor, haberdeki resimde olduğu gibi “suçlu değil borçluyuz” sloganını daha yüksek sesle haykırmak.

 3. mücadelede yöntem sorunu
  mücadelenin hareketlendiği günleri yaşıyoruz
  basında yeniden gündem oluşturmaya başladık
  böylesi dönemlerde en sık rasladığımız şey,dünyanın merkezinde ben varım iddiasıdır
  dünyanın merkezinde olmak yetmez,dediklerimi yaparsanız şu tarihte yasayı çıkartır(ım)ız iddiaları havada uçuşmaya başlar
  5941 çıkmadan öncede benzer olaylar yaşamıştık,yasanın çıkacağı tarihler, af söylentileri,müjdeler hala belleklerimizde
  birileri çıkıp bunun ne zararı var diyebilir,hatta insanların harekete geçmesini sağlıyorsa küçük yalanların faydası olacağını bile iddia edebilir
  ben ayni kanıda değilim
  yalanla gelen,kısa sürede çok daha fazlasını götürecektir
  geriye kalan seviyesiz bir uslup,hakaret ve küfür olacaktır
  tüm bunları yaşadık,yaşıyoruz
  gerçekçi olmak zorundayız
  çek yasası ciddi ve örgütlü bir mücadele olmaksızın ortadan kalkmaz
  kısa sürede çek yasasının biteceğini vaad etmek vaad edeni ilk anda sevimli gösterebilr ancak vaad yerine gemeyince yeni küçük yalanlar üetmek sorunu karşınıza dikilir

  diğer taraftan mücadelede uslup en önemli sorunumuzdur
  yine 5941 çıkmadan önceki usluba geri dönüyoruz –
  cezaevinde borç ödenmez türünden bir yaklaşım bence suçluluk psikolejisini yansıtıyor,her çek mağduru karşılksız çekinden dolayı icra takibine uğramıştır,yani borcumuza ilişkin işlem yapılmıştır,çek davaları borç dışında ceza davasıdır. kısaca suçlu değil borçluyuz
  suçlu değil borçluyuz yerine cezaevinde borç ödenmez sloganını geçirirsek yine geçmişte bazı arkadaşların yaptığı gibi denetimli serbestlik,elektronik kelepçe ister hale gelebiliriz
  sonuç olarak tekrar gündeme girdiğmiz şu günlerde daha örgütlü ve çok daha mantıklı olmak zorundayız

  • Sevgili acildemokrasi,

   Yöntem konusundaki tespitinize katılıyorum. Hatta sıraladığınız hatalı savunma sistemlerinin birebir sıkıntılarını yaşamış biri olarak basın ve resmi kurumlardaki çalışmaların birbirinden ayrıştırılarak yürütülmesinde sonsuz yarar vardır.

   Basın, (Boyalı basın) sorunun acıklı, aykırı, manşet üretecek kısmıyla ilgilenir. Siz en doğru bilgiyi verseniz dahi bu doğru bilgiler haber olmadığı gibi basın tarafından da ilgilenilmez, basında iki türlü haber olunabilir ya büyük inşaat firmaları gibi reklamla, ya da malum bir müteahhit gibi, magazin olarak yer alınabilir.

   Çeşitli zamanlarda, basında haber olmaya çalıştık. Ben o site bu site ayrımı yapmadan değerlendiriyorum. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.

   Sürenin kısalığı ve temsilcilerin ekran yüzü olmaması nedeniyle, ki buna ses tonu bile dahil edilebilir. İstenilen etkiyi gösterememektedir. Tabi bizler mağdur olarak en küçük basın haberini bile ilgiyle izliyor ve “seyreden herkes anladı mesaj da yerine ulaştı” diye düşünüyoruz.

   Sizin de belirttiğiniz gibi, bu garabet yasanın kaldırılması amacıyla basında yer alabilmek için öncelikle kavram karmaşasına son vererek aşağıda ki şıkları uygulamamız gerekir diye düşünüyorum.

   – doğru ifadeleri kullanarak derdimizi anlatabilmeliyiz.
   – Basında mutlaka doğru kalemler ve doğru ekran yüzleri ile yer almalıyız
   – Basın müşavirimiz olmalı
   – Mutlaka bir açık oturumun konusu haline gelebilmeliyiz
   – İsteklerimiz için hedef kitle oluşturup, enerjimizi onlara harcamalıyız.

   daha niceleri sıralanabilir ama kısaca doğru yöntemi bulmak ve uygulamak zorundayız.

 4. ——————————————————-
  HÜKÜMET PARASI OLANLAR İÇİN KANUN ÇIKARIYOR.
  ——————————————————-
  ÇEK MAĞDURLARINI DA ÖYLE GÖRMESİNLER ?
  ——————————————————-
  Hükümet bizleri dolandırıcı olarak görüyor ya !
  Bunların parası var ama çeklerini ödemiyorlar diye düşünüyor ya !

  İşin ucu yoksa yine paraya mı dayanacak ?
  ——————————————————-
  BİR YORUMDAN ALINTI — ÇOK ÖNEMLİ
  ——————————————————-
  Turkiyedeki avukatim Istanbul ____ ilcesinin (en buyk ilcleerden) Bassavcisi ile benim ricam uzerine gorustu. Evet Adalet Bakanliginda boyle bir fikir calismasi var diye teyit etmis. Ancak bu fikir / tasari uzerinde farkli calismalar oldugunu bir fikrin bunun on odemeli suc kapsamina alinip her cek icin % 15 ceza pesin odenmesi uzerinde duruldugu, bir fikir olarak idari para cezasina cevirilmesi, bir fikir olarakda cek miktarina gore sadece cek yasagi verilmesi veya dolandiriciktan yargilanilmasi gerektigi gibi konularda calisma yapildigi, bu kapsamda yeni kurulan AIHM birimi dahil farkli yerlerden gorus alindigini bildirmis.
  ——————————————————-
  BU YORUMU ÇOK DİKKATLİ OKUYUN.
  DOĞRUYSA ÇOK KÖTÜ GÜNLER GÖREBİLİRİZ !!!

  • Karşılıksız kalan çekler için % 15 ceza kesilmesi gibi bir düşünce

   SADECE ÇEKİNİ ÖDEMEYENLERE

   YANİ DOLANDIRICILARA YARAR

   ÇEKİNİ ÖDEYEMEYENLER YİNE SÜRÜNÜR.

   ———–

   AZİZ YILDIRIM İÇİN YASA YAPANLARDAN BÖYLE ŞEY BEKLENİR

 5. Burasını anlayamadım,

  “Çek yasası olması gereken yere, Türk Ticaret Kanunu’nun içine alınmalıdır. Eğer çek karşılık olarak bir fatura ile ilişkilendirilirse karşılıksız olmaktan çıkacaktır. Bir malın karşılığı olarak kesilmesi, hem vergilendirilme kabiliyetini arttıracak ve hem de dolandırıcıların ticari ilişkinin içine sızmasına engel olacaktır. Ayni zamanda piyasanın güvenilir enstrüman’ı olabilecektir.
  Beklide daha önemlisi, Başbakanımızın :“ bazılarının “para bas” diye akıl verdiğini belirterek, “Kusura bakmayın biz sahtekar değiliz. Karşılıksız para basmak, modern hırsızlıktır. Geldiğimizden beri bunu yapmadık, yapmayacağız” sözünün altı doldurulmuş olacaktır.

  Gazeteden mi alındı yoksa KOSİAD yorumumu? eğer KOSİAD yorumuysa;
  Hapis cezası devam ederek mi yoksa hapis cezası kaldırılarak mı? “piyasanın güvenilir enstrüman’ı olabilecektir”

  • sevgili Ben merhaba
   Konu dramatik
   Çekin bu günkü uygulama biçimi karşılıksız para basmaktır.
   Devletimiz yasaya dayanarak, bankalar aracılığı ile, karşılıksız para basımına göz yumuyor.Çünkü, yasal olarak, çek keşide edilirken, çekin herhangi bir karşılığının olup olmadığına ilişkin araştırma yapılması söz konusu değil.
   Yasal olarak karşılıksız basılan para, çek keşidecisine hapis cezasının nedeni olarak geri dönüyor.Yasal işlem çek yasasıyla -el çabukluğu ile de diyebilirsiniz-yasadışı ilan edilip hapis cezasına dönüşüyor.
   Oysa -çekin piyasadaki vadeli işlemler için gerekli olduğu varsayımı ile- bir alışverişin, ticaretin gereği olarak çek zorunluysa, çek ticaret yasasının içinde yer almalıdır.
   Ticari işlemle bağı kurulmadan, sadece bir ödeme aracı olarak ele alındığında çek yasasının tartışılacak hiçbir yanı kalmaz, o zaman karşılıksız para basarsınız ve Kanunlar Genel Müdürlüğünün “Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” gerekçesindeki “Çek, kıymetli evrak niteliğinde, kambiyo hukukuna özgü borç doğuran özel bir havaledir. Taşınmasının ve tahsilinin kolay olması, asıl borç ilişkisinden bağımsız olması ve nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırması gibi nedenlerle ticarî hayatta çok kullanılan bir ödeme aracıdır. Çek, ekonomik yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur.”ifade ile, karşılıksız para basmaya devam edersiniz
   Biz, Kanunlar Genel Müdürlüğünün bu gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını ileri sürüyoruz. Bu gün ülkemizde çek “kambiyo hukukuna özgü borç doğuran özel bir havale” değildir,”asıl borç ilişkisinden bağımsız” değildir, olmamalıdır.
   Asıl borç ilişkisinden bağımsız, ödeme aracı olarak ele alındığında karşılıksız çekin yaptırımı hapislik olarak devam edecektir.
   Ticari ilişkinin bir sonucu ve onun bir unsuru olarak ele alındığında ise, yaptırım İcra İflas Kanunu nun müeyyideleri olacaktır ve Ticaret Kanunun içinde yer alacaktır.
   Çalışma gurubuna dahil olma talebimizin nedeni, bakış açısındaki bu yanlışlığın giderilmesine ilişkindir.

   • Ayni bakış açısıyla, senet vermek te bir para basma aracıdır.

   • PARAYI SADECE DEVLETLER BASAR YASA GEREĞİ MERKEZ BANKASI ,İLLEGAL OLARAKTA KALPAZANLAR,ÇEK VERENLER,ÇEK VERMEKLE PARA BASMAZ ,HALA BU BOŞ İŞLERLER UĞRAŞMAKTASINIZ DEDİĞİM KONUYA YÖNELİN DİĞER KANALLARDA SABOTE GÖREVİ YAPAN BURHAN İŞCAN YANİ KARŞI TARAFIN DEVRİMCİNİN SABOTECİNİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEKTESİNİZ YANLIŞ DİĞER YANLIŞLALA DEVAM ETMEKTE !BASINA YÖNELİN ! BUNU YAPIN

    • Sayın hukukcu merhaba sıkıntılardan dolayı, faturamı yeni yatırabildim internetim yeni açıldı
     kananalada merhabalar bu arada valla şu sıkıntılar bir bitse okadar büyük rahatlama olacak anlatamam yine hep beraberiz iyi haberlerinizi bekliyoruz

 6. Çek yasası çalışma gurubu ve karşılıksız para basmak

  Gazete haberleri (19 Kasım 2011 Cumartesi )

  “Para bas” çağrısına cevap

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazılarının “para bas” diye akıl verdiğini belirterek, “Kusura bakmayın biz sahtekar değiliz. Karşılıksız para basmak, modern hırsızlıktır. Geldiğimizden beri bunu yapmadık, yapmayacağız” dedi.
  5941 sayılı kanunun uygulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi için Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nde bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma gurubunun kuruluş gerekçesi:
  “…….14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanunu 20/12/2009 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  Söz konusu Kanunla ilgili uygulamadan kaynaklanan sorunların tespiti ve bu sorunların çözümüne yönelik olarak; Bakanlığımız personeli, akademisyenler, yüksek mahkeme üyeleri, uygulayıcı hâkim ve Cumhuriyet savcıları, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile ilgili kurul temsilcilerinden oluşan bir Çalışma Grubu kurulmuştur.”
  KOSİAD çalışma gurubuna katılmak için, ilgili kurum olarak başvuruda bulundu.
  Çek yasası karşılıksız para basma aracıdır. Ticaretle ilişkilendirilmemiş her çek yaprağı karşılıksız paradır.
  Çek yasası olması gereken yere, Türk Ticaret Kanunu’nun içine alınmalıdır. Eğer çek karşılık olarak bir fatura ile ilişkilendirilirse karşılıksız olmaktan çıkacaktır. Bir malın karşılığı olarak kesilmesi, hem vergilendirilme kabiliyetini arttıracak ve hem de dolandırıcıların ticari ilişkinin içine sızmasına engel olacaktır. Ayni zamanda piyasanın güvenilir enstrüman’ı olabilecektir.
  Beklide daha önemlisi, Başbakanımızın :“ bazılarının “para bas” diye akıl verdiğini belirterek, “Kusura bakmayın biz sahtekar değiliz. Karşılıksız para basmak, modern hırsızlıktır. Geldiğimizden beri bunu yapmadık, yapmayacağız” sözünün altı doldurulmuş olacaktır.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s