Konu Dramatik “Yeni çek yasası neyi çözecek ?”


Konu dramatik
Çekin bu günkü uygulama biçimi karşılıksız para basmaktır.
Devletimiz yasaya dayanarak, bankalar aracılığı ile, karşılıksız para basımına göz yumuyor.Çünkü, yasal olarak, çek keşide edilirken, çekin herhangi bir karşılığının olup olmadığına ilişkin araştırma yapılması söz konusu değil.
Yasal olarak karşılıksız basılan para, çek keşidecisine hapis cezasının nedeni olarak geri dönüyor.Yasal işlem çek yasasıyla -el çabukluğu ile de diyebilirsiniz-yasadışı ilan edilip hapis cezasına dönüşüyor.
Oysa -çekin piyasadaki vadeli işlemler için gerekli olduğu varsayımı ile- bir alışverişin, ticaretin gereği olarak çek zorunluysa, çek ticaret yasasının içinde yer almalıdır.
Ticari işlemle bağı kurulmadan, sadece bir ödeme aracı olarak ele alındığında çek yasasının tartışılacak hiçbir yanı kalmaz, o zaman karşılıksız para basarsınız ve Kanunlar Genel Müdürlüğünün “Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” gerekçesindeki “Çek, kıymetli evrak niteliğinde, kambiyo hukukuna özgü borç doğuran özel bir havaledir. Taşınmasının ve tahsilinin kolay olması, asıl borç ilişkisinden bağımsız olması ve nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırması gibi nedenlerle ticarî hayatta çok kullanılan bir ödeme aracıdır. Çek, ekonomik yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur.”ifade ile, karşılıksız para basmaya devam edersiniz
Biz, Kanunlar Genel Müdürlüğünün bu gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını ileri sürüyoruz. Bu gün ülkemizde çek “kambiyo hukukuna özgü borç doğuran özel bir havale” değildir,”asıl borç ilişkisinden bağımsız” değildir, olmamalıdır.
Asıl borç ilişkisinden bağımsız, ödeme aracı olarak ele alındığında karşılıksız çekin yaptırımı hapislik olarak devam edecektir.
Ticari ilişkinin bir sonucu ve onun bir unsuru olarak ele alındığında ise, yaptırım İcra İflas Kanunu nun müeyyideleri olacaktır ve Ticaret Kanunun içinde yer alacaktır.
Yeni Yasa için Çalışma gurubuna dahil olma talebimizin nedeni, bakış açısındaki bu yanlışlığın giderilmesine ilişkindir.

Reklamlar

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s