Ödemeyeceğin çeki niye yazdın !


ODEYEMEYECEGİN CEKİ NİYE KESTİN KARDESİM !!!!!!!

Ali ve Murat iki arkadas , aynı mahallede kendilerine market acmaya karar verirler. ali de 20000 tl sermaye , Muratta 3000 tl sermaye var. ali der ben malları peşin alcam basım agrımasın. 20000 tllik 3 5 cesit malı alır koyar markete. raflar yarı bos. murat bakar 3000 tl ile bişey olmaz. gider bankaya 3000 tl yi yatırır cek kocanı alır. cekle dukkanı ful doldurur.
E musteri tabiiki muratın dukkanına gider. her mal var raflar dolu. İşler iyidir murat için. Ali bakar olcak gibi degil , dukkan bos kimse gelmiyor. mecburen gecim icin iş yapması lazım , gider o da bankaya 3000 tl yatırır cek kocanı alır. o da marketi fuller.
amaa musteri hacmi aynı bu sefer muratın işleri duser alinin işleri biraz kıpırdar. Bu iki arkadas baslarla rekabete fiyat kırmaya , kampanya yapmaya vs. musteri cekmek icin visa kart komisyonsuz kampanyalar…
E bunlar holding degilki butce mutce yapsın. bakarlar maliyetine mal satıyorlar mecburen. rekabet var. ikisi de ceklerin vadelerinde odeme guclugune duser.
Mecbur ali muratın yanına gelir derki arkadas kredi alcam bana bir hatır ceki ver bende sana vereyim. bunlar birbirlerine hatır ceki keserler ve gidip bankadan kredi alıp , vadesi gelmiş ceklerini oderler. bir sure rahatlarla ama bu sefer de kredi faizi zorlamaya baslaaaaar.
Bunlar sonunda ikisi de batar. ikisi de cek suclusu haline gelir. alacaklılar banka bastırır. ikisine de bir de devlet cek cezası basar. zaten batmıslar bu cezayı da odeyemezler ikisi de hapse duser. tesaduf aynı kovusa girerler. Birbirlerinden aldıkları cekleri geri verseler bile devlete ceza yuzunden cıkma sansları bile olmaz.
Donemin basbakanına mektup yazarlar ve bir cevap gelir.
ODEYEMEYECEGİN CEKİ NİYE YAZDIN KARDESİM.. !!!!

Çek Mağduru Prof  Aralık-2011

Bunuda okumanızı öneririm . Eski bir yazı 🙂

Reklamlar

3 responses to “Ödemeyeceğin çeki niye yazdın !

 1. Geri bildirim: Çek, karşılıksız çek “gelsin mahkemeler” | karşılıksız çek ve yasal düzenlemeler.

 2. Soru :
  Ödeyemeyeceğin çeki niye yazdın? Alacaklı ne olacak ?

  Cevap :
  Ölümü hiç düşünmemiştim, vadesi gelene kadar sağ kalacağımı düşündüm. İşin gerçeği vadesi gelene kadar ölme ihtimalimi SEN de düşünmemişsin.

  Çözüm :
  Haydi bana can ver, yaşarsam ölene kadar hem evin rızkını çıkarırım, hem de borcumu ödemeye devam ederim, ben tekrar ölene kadar ne alırsan kardır. Her şey insan için, insanoğlu en yüksek mertebeye de çıkar, yerin dibini de boylar. Bir bakarsın o yüksek noktalara da çıkarım, alacağının fazlasını da alırsan. Ama ölüysem hiç bir şey alamazsın. Sonra senin de çeklerin yazılır ve benim durumuma düşersin.

  Eğer seni mutlu edecekse, cesedimi toprağa gömmesinler, sana versinler, ister yak, istersen cesedimi döv, parçalara ayır ve ye, istersen köpeklere yedir. Cesedim senin olsun, ne yaparsan yap.
  Seni de ALLAHA havale ediyorum.

 3. Yukarıdaki örnek bence çok istisnai bir örnek ve bir çok çek mağdurunun durumunu pek yansıtmıyor.

  Mesela banim durumum. Taahhüt işleriyle uğraşırken vadeli çekle aldığım malzemeleri imalata döndürüp hakedişe sokarak parasını alıyor ve çeklerimi ödüyordum – tüm taahhüt firmaları gibi. Sorun çıktı, hakedişlerimi alamadım, çeklerimi vadesinde ödeyemedim. GELSİN BAKALIM MAHKEMELER.

  Aynı şey Libya’da iş yapan müteahhitlik firmaları için de geçerli. Çoğu Türkiye’de vadeli çekle aldıkları malzemeleri inşaatlarında kullanıyor, hakedişlerini yapıyor ve çeklerini ödüyorlardı. İç savaş yüzünden çoğu ülkeyi terketti, hakedişlerini alamadılar, şantiyeleri yağmalandı, malzemeleri çalındı, iş makinaları kayboldu. Ve bunların çoğu şu anda çeklerini ödeyemez duruma geldiler. (Bankalarda yüksek kredisi olan çok büyükleri hariç.) GELSİN BAKALIM MAHKEMELER.

  Ya da daha basit örnekler var. Ticaret yapan var. İmalatçıdan ya da ana dağıtıcıdan vadeli çekle mal alıp bunu piyasada vadeli çekle satanlar var. Ekonomik kriz vesair sebeplerle sattıkları malın vadeli çeklerini tahsil edemeyince aldıkları malın vadeli çeklerini ödeyemiyorlar. Bir yere kadar (sermayeleri ve belki ilave aldıkları borç kadar) dayanabiliyorlar ama işler düzelmezse batıyorlar. GELSİN BAKALIM MAHKEMELER.

  öNCE 3167 SONRA 5941 SAYILI KANUNLAR GEÇİCİ MADDELERİYLE 31.12.2011 TARİHİNE KADAR VADELİ ÇEK OLGUSUNU KABUL EDİYORLAR.

  HALBUKİ GERİ KALAN DİĞER TÜM MEVZUAT DİYOR Kİ “Çek vadeli olmaz, ibrazında ödenir”.

  İŞTE HUKUKSUZLUK BÖYLE BAŞLIYOR.

  SİZ HEM VADELİ ÇEKİ KABUL EDECEKSİNİZ, HEM DE KABUL ETMEYİP CEZALANDIRACAKSINIZ. OLMAZ BÖYLE ŞEY !!!

  -Vadeli çekin senetten farkı yoktur, cezası da İcra ve İflas Kanunlarında vardır.

  -Vadesiz çek karşılıksız çıkarsa bu da dolandırıcılığa girer, cezası da Türk Ceza Kanununda vardır.

  -3167 ve 5941 ise olmayan bir suç yaratıp ceza vermeye çalışmaktadır.

  Şayet Hükümet ve TBMM bu sorunu çözmezlerse;

  BU DURUM KANUNLARIMIZA AYKIRIDIR – YARGITAY BU SORUNU ÇÖZECEKTİR.

  BU DURUM ANAYASAMIZA AYKIRIDIR – AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ (AİHM) BU SORUNU ÇÖZECEKTİR. AMA TÜRKİYE SAYILARI ONBİNLERCDE OLAN ÇEK MAĞDURLARINA YÜZ MİLYONLARCA EURO TAZMİNATA MAHKUM OLACAKTIR.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s