Çek Mağdurluğu, Vahşi Kapitalizmin Doğal Sonucudur


Tekelleşme kapitalizmin doğasında var. Kapitalizm acımasız bir yarışın, kazanma hırsının, kar hırsının adıdır. Serbest rekabet dedikleri özünde bir yok etme savaşıdır. Çağdaş kapitalizm bu savaşı kurallara bağlamıştır. İşte bu kurallar bugün Türkiye’de tamamıyle hayata geçmemiştir, bunun temel nedeni de Türkiye’de henüz kapitalistleşme aşaması tamamlanamamış, yeterli sermaye temerküzü sağlanamamıştır. Bu yüzden batı ülkelerinde BORÇTAN HAPİS YASAKKEN TÜRKİYE’DE  İNSANLAR BORÇ YÜZÜNDEN ÖZGÜRLÜKLERİNDEN YOKSUN BIRAKILMAKTADIR.

TÜRKİYE’DE SERMAYE TEMERKÜZÜ HIZLA OLUŞMAKTA, KAPİTALİZM YABANCI SERMAYENİN VE SICAK PARANIN GELMESİ İLE GELİŞMEKTEDİR.

Sermaye temerküz ederken, başka bir ifade ile sermaye belli ellerde toplanırken birileri sermayelerini, işlerini, aşlarını kaybetmektedirler. Tekelleşme sürecinin doğal sonucu onbinler batarken, onbinlerce küçük orta işletme yok olurken pramidin tepesi daralmakta ve tekelleşme ivme kazanmaktadır. Kapitalizm bu gelişmeyi tamamlamadan batılı kurumların burada gelip yerleşmesi olası değildir. Şöyle bir bakalım:

Bir Carfouresa’nın açılması binlerce bakkalın, manavın, kırtasiye dükkanının kapanmasına neden oluyor, ya da Migros, ya da Tesco Kipa farketmez..Bugün Türkiye’de parekende sektörünün %75 i yabancıların elindedir. Bu büyük zincirler alımlarının büyük bölümünü yurt dışından yapmaktadırlar. Sanayide öyle; her yeni teknoloji bir çok küçük orta işletmenin batmasına, yeni işsizliklere neden oluyor.

YUKARIDA AÇIKLADIĞIMIZ NEDENLERLE MAĞDURLARI YARATAN SİSTEMDİR. BU SİSTEM DEĞİŞMEDİKÇE HEP YENİ MAĞDURLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR.

Çek mağdurları hareketi ideolojisiz olduğu için toparlanması, büyümesi mümkün değildir. Siz tekelci kapitalizmin kurbanlarısınız ve cellatlarınızdan merhamet diliyorsunuz, boşuna…

TEKELCİ KAPİTALİZMİN CELLATLARI SİZİ AFFETMEZ, SİZ ANTİ KAPİTALSİT VE ANTİ TEKELCİ BİR YAPILANMA İLE BÜYÜYEBİLİR, HALKIN DESTEĞİNİ ALABİLİRİSİNİZ..

Cellatlarınızdan merhamet diliyor, başbakanın peşinde dolaşıyor, First lady’den sizi bağışlamasını istiyorsunuz. Onlar sizi bağışlar bağışlamasına da onları tekeller bağışlamaz, açmaz bu..

SİYASET BİR PARTİNİN ARKASINA TAKILMAK DEĞİLDİR, ÇEK MAĞDURLARININ DAVASI SİYASET OLMADAN ÇÖZÜMLENEMEZ. BURADAKİ SİYASET ANTİ KAPİTALİST GÜÇLERLE DAYANIŞMA VE ANTİ TEKELCİ TAVIRDIR.

Siz muhalefetle, anti tekelci ve anti kapitalist sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla birlikte saf tutabilirseniz güç olursunuz, yoksa 60, 70 kişiyi geçemezsiniz. Doğru bir ideoloji ve doğru bir liderlik olmadan marjinal kalmaya, başarısız olmaya mahkumsunuz. CHP Parti Meclisi üyesi ne demiş Uğur’a “gelin 500, 1000 kişi Kurultay’da sesiniz duyurun, işte size fırsat..” ..Ama siz 50 kişi bulamazsınız, hani nerde on binlerce çek mağduru? HATA SİZDE, YANİ SİZİN KLAVUZLARINIZDA MI YOKSA GELMEYEN ON BİNLERDE Mİ?

 

Aralık-2010,  av. Rahmi OFLUOĞLU

 

Reklamlar

One response to “Çek Mağdurluğu, Vahşi Kapitalizmin Doğal Sonucudur

  1. Tam bir yıl önce Rahmi Ofluoğlu ‘nun yaptığı bir analizdir. Paylaşmak istedim.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s