Çek yasası 2011 ve Çek mağdurluğunda savunma yanlışları


YENİ YASA ÇIKACAK MI tartışmalarını lütfen bir kenara bırakalım. Sürecin kontrolü nasıl olsa bizde değil. Biz işimize bakalım.
Gerek 3167 sayılı yasa gerekse 5941 sayılı yasanın uygulamasında mahkemeler ve Yargıtayca kasıt unsuru göz ardı edilmekte, böylece açık ve ciddi bir hukuksuzluk ortaya çıkmaktadır. AİHM müracaatlarının temel gerekçesi de bu husus olmalıdır. Adalet Bakanlığının hazırladığı metinde yer alan şu ifade, yapılan çalışmanın temel sebebidir : “Uygulamada karşılıksız çek keşide etme suçunun şekli suç olarak görülmesi ve bu suçun esasen kasten işlenebilecek bir suç olmasına rağmen kişinin kastının aranmamasından kaynaklanan olumsuzluklar giderilecektir”. Bu ifade esasen bir “itiraf”tır. “Olumsuzluklar” diye geçiştirilen mesele esasen “ağır hukuk ihlali”nin kibarcasıdır.
Bu öyle büyük bir hukuk katliamıdır ki, “Hapiste borç ödenmez” veya “borç için hapis yasağı” tezleri solda sıfır kalır!
Bu sebeple gerek 3167 sayılı yasa ile gerekse 5941 sayılı yasa ile ceza almış olan herkesin YENİ YASA ÇIKSA BİLE mutlaka AİHM’ne müracaat etmesi gerekir. Avukatı olanlar avukatları vasıtasıyla, olmayanlar yayınlanan çeşitli metinlerden destek alarak derhal teşebbüse geçmelidir. Av. Rahmi Bey ve diğer hukukçularımız bu konuda öncü rol üstlenebilir. Bu ülkenin “dağ başı” olmadığını, bir hukuk devletinde yaşadığımızı, buranın bir “yargıç devleti” olmadığını öncelikle hakimlerimizin görmesi ve anlaması gerek! Böyle bir teşebbüs, bundan sonrası için de örnek (yahut ibret) olur!
5237 sayılı TCK yürürlüğe girmiş ve fakat değerli hakimlerimiz yasayı uygulamıyor, Yüce Yargıtayımız da tabir caizse “işin üstüne yatıyor”.
Hayatımızın en değerli yıllarını mahpusta veya kanun kaçağı olarak geçirmemize sebep olan bu hukuksuzluğun müsebbibi her kimse, yakasına yapışmak insanlık ve vatandaşlık görevimizdir, namus borcudur! Cânım memleketimin adliye salonlarında gaspedilen haklarımızın hesabını küffarın mahkemesinde görmek zorumuza gitse de bunu yapmalıyız!
Böyle bir kepazeliği, yapanların yanına korsak yuh olsun bize!

 

Ankara  Hukuklu rumuz,  çek mağdurları konuşuyor

 

Reklamlar

2 responses to “Çek yasası 2011 ve Çek mağdurluğunda savunma yanlışları

  1. AH AİHM;
    Ben yıllardır kendini bulutlarda saklayan illegal bir yağmurum. Bir yağsam pahalıya mal olacağım. Bu yüzden yağmasamda, hiç olmazsa gürlemesini mi bilmeliyim. Ne dersin?
    Bu saatten sonra gürlemenin faydası olacağını hiç zannetmiyorum. Kuruyup gideceğime, sel olup inmeliyim…

  2. Geri bildirim: Böyle bir kepazeliği, yapanların yanına korsak yuh olsun bize! « Av. Rahmi Ofluoğlu

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s