Çek kanunu, yargıyı tıkadı (mı?)


Yargı tıkanmıştır. Yargıtay 3167 sayılı yasaya göre karara bağlanmış 200.000 dosyayı bozma ile geri göndermektedir. Bu dosyalar yeniden yargılanacaktır.
Yargıtay dosyaları haricinde 400.000 dosya halen yerel mahkemede işlem görmektedir. Bu dosyalarda eskisi gibi 1duruşmada karara bağlanamamaktadır. Çünkü yeni yasa sanığa savunma hakkını kazandırmıştır.
Halen işlem gören 400.000 dosyanın haricinde birde taahhütle durdurulmuş, tam sayısı bilinmeyen ancak yüzbinlerle ifade edilen ve büyük çoğunluğu asliye ceza mahkemelerinde bekleyen dosyalar mevcuttur.
Toplam rakam bu şartlarda 1 milyon olabilirmi ? Olabilir.


Yargıtay 10.dairenin yıllık ortalama 25-30bin dosyayı karara bağladığı düşünüldüğünde eklenen 3 daire ile toplam 4 yargıtay dairesi senede 100 bin dosya baksa 1milyon dosya 10 yılda biter….1-2 yıl içinde sonuç almak için Yargıtayın tüm ceza dairelerinin bu işe bakması gerekmektedir.
Peki bu durumda siz adalet bakanı olsanız ne yaparsınız ? Koca koca yeni adliyer yaptırıp işi gücü bu işemi ayırırsınız ? yeni targıtay daireleri açtırıp, yeni hakimler atayıp, yeni adliyeler ve en önemlisi yeni hapishaneler inşaa edip çekçilerlemi uğraşırsınız ? Zannetmiyorum.
Ben şahsen yargı sistemini rahatlatacak olan 5941 ile ilgili tasarının torba yasa içinde çıkacağını düşünüyorum. Hemde kısa bir süre içersinde. Av.Serkan Bey ile ilintili taslak çalışmanın aslında adalet bakanlığına ait bir çalışma olduğunu, Şükrü bey tarafındanda haber olarak yayımlandığını düşünüyorum.
Çek mağdurları bu dönem zarfında ciddi şekilde davalarını takip etmeye, savunma yaparak beraat etmeye yada zaman kazanmaya, ceza alan dosyaları temyiz etmeye devam etmeliler.
Aihm müracatı içinde düşüncem çok kısıtlı sayıda dosyanın müracat için uygun olduğu yönünde. Mevcut yargı yollarının tükenmesi şartı ve ceza/hüküm alındıktan en geç 6 ay içersinde başvurunun yapılması şartları beni bu düşünceye itiyor. En azından bana ait birçok ceza dosyası olmasına rağmen hiçbirini bu şartlarda aihm’e götüremiyorum. Dosyalarım ya yargıtayda bekliyor, ya taahhütle durmuş yada derdest devam ediyor. Konu hakkında detaylı bilgi sahibide olmadığımı itiraf etmeliyim. Ancak bazı arkadaşların ve hukukçuların yazdığı gibi yargıtayda bekleyen dosyaların mevcut yasa yolunu tükettiği tezine kesinlikle katılmıyorum.

Sargoz, Kasım-2011

 

Reklamlar

2 responses to “Çek kanunu, yargıyı tıkadı (mı?)

 1. AŞAĞIDAKİ GÖRÜŞ TAMAMEN YANLIŞ

  Aydin-ozcelik 34 dakika önce şuna cevaben: ZAMAN
  Arkadaşlar bizim çektiğimiz sıkıntıları bir yıldan sonra milletvekilleri anlamaya başladı, çünkü biz sıkıntılarımız çektiğimiz dertleri anlatmayı seven bir millet değiliz, bu sayfa sayesinde insanlar çekmiş olduğu dertleri ve sıkıntıları milletvekillerine faxlayıp mail atıp veya sms çektiler, çekilen sıkıntıların ve dertlerin gerçekten içler açısı olduğunu gören anamuhalefet partisi yani chp bundan nasıl bir gol atarım veya bundan nasıl nemalanırım diye düşünmeye başladı, yoksa çekte hapisin kaldırılıp kaldırılmasıyla bir alakası yok… Siz bu kadar insana hapis yüzünden işkence ettiniz ben bunu bir komisyon kurup ey hükümet bakın insanları ne hale düşürmüşsünüz golünü atmaya çalışıyor… Biraz daha dikkatle okursanız daha iyi anlayacaksınız
  1-BU PARLAMENTO YOLSUZLUK EKONOMİSİ PARLAMENTOSUDUR. PARLAMENTO İÇİNDEKİ PARTİLERİN YOK BİRBİRİNDEN FARKI. OSMANLI BANKASI OLMAK BANKAYI KURTARMADI.
  2-“EKONOMİ BATARSA HEPİMİZ BATARIZ” KORKUTMACASI İLE (ŞİFRE PARMAK) HEGOMANYA ALTINDA TUTULAN PARLAMENTERLERE İÇ BORÇLANMADAN BAŞKA SEÇENEK OLMADIĞI İYİ ALGILATILDI. BANKALARIN MECLİS ÜZERİNDE HÜKÜM KOYMASI BU YÜZDENDİ.
  3-EVET CHP ŞU DURUMDA VAZİYETTEN VAZİFE ÇIKARMA AYAKLARINDA. ANCAK SU MECRASINDA AKIYOR.
  4- GLOBAL EKONOMİK KRİZ BORÇLANMA İLE İLGİLİ TEDBİRLER ALMAYI ZORUNLU KILMAKTADIR. BÜYÜK HEDEFLERİ OLAN AKP HÜKÜMETİNİN BU ÖNLEMLERİ KOŞULSUZ OLARAK DEVREYE KOYMASI NORMALDİR.
  5-BİR MUSİBET BİN NASİHATE BEDELDİR. 5941 SAYILI YASA BANKALARA BUNU ÖĞRETMİŞTİR. BANKALAR TÜRKİYEDE EKMEK YEMEK İÇİN HÜKÜMETE UYMAK ZORUNDA OLDUKLARINI ANLADI.
  Bu gün ekonomik büyüme oranları ile ilgili duyuru yapıldı. Türkiye 8.1 Büyüme ile ÇİN in arkasından ikinci ülke. (Manidarlığa bir bakın) Çin Komünizmin kuralları ile büyüyor, Türkiye Vahşi Kapitalizmin faşizm kuralları ile. Ve en çok büyüme gösteren sektör FİNANS sektörü.

  Bu ne demek?
  TÜRKİYE DE PARALININ HUKUKU GEÇERLİ DEMEK…

 2. Çek Kanunu Yargının önünü tıkamıştır bu doğru, ancak bununla birlikte aşırı ve sanal borçlanmanın da önünü açmıştır.
  HÜKÜMET ÇARK EDİŞE KILIF ARIYOR.
  EKONOMİ BATARSA HEPİMİZ BATARIZ DEMAGOJİSİ İLE KIYIMA GÖZ YUMULMUŞTU.
  Ancak görüldü ki KIYIM yapması gereken yasa, Ekonomiyi batırıyor.
  SAĞLAM VE GÜVENİLİR BANKACILIK SİSTEMİ, devleti FONLUYOR.
  çark etmekten başka çare yok…
  Sistemi tanımayanlar bu çark edişe çeşitli anlamlar ve isimler verebilir.
  Bu sistemin amacı, KÜRESEL İKTİDAR SEÇKİNLERİNİN dayatmalarına zorunlu rıza gösterecek EZİLENLER SINIFI(KÖLELER) oluşturmaktır. Bundan çark etmek vahşi kapitalizmin sonu demektir. Görülmüş ve görülme imkanı olmayan bir şey bu.
  Yapılan şey kıyımı bitirmek değil. Yapılan yanlıştan çark etmek. Her zamanki gibi bir yanlışın varlığı işaret edilerek daha büyük yanlışın oluşmasına zemin hazırlanarak yapılıyor bu işlemler.
  Çek Yasası yargının önünü tıkıyor. Yanlış bu diye algılatılıp gösteriliyor.
  Oysa yanlış olan, çek yasası alacakları tahsilde ZAMANAŞIMI na neden oluyor. Çarkılan yanlış bu…..Çarkedişin asıl nedeni bu.
  Söz konusu yargıdaki tıkanıklık değil,
  YARGILAMADA GECİKME.
  5941 sayılı yasanın gizli af niteliğinde olması.
  ŞİMDİ BUNDAN ÇARK EDİLİYOR.
  Bahane toplumun kabulüne mazhar olmalı.
  Toplum vicdan ve efkarı hayır dememeli.
  YANLIŞ GÖSTERİLİP BAŞKA BİR YANLIŞIN OLUŞUMUNA BAŞKA NASIL ZEMİN HAZIRLANIR.
  Bundan böyle çek yasası ile yargılama olmayacak.
  Çek Yasası AĞIR CEZADA YARGILAMAYA SEBEP OLACAK YÜKÜMLÜLÜK, SORUMLULUK VE YAPTIRIMLARI KAPSAYACAK.
  Bunlara uymayanlar ağır cezada yargılanacak.
  YENİ TİCARET YASASI VE BORÇLAR YASASI GİBİ TEMEL YASALARIN HÜKÜMLERİNE UYGUN OLARAK.
  ASIL GEREKCE;
  BORÇLANMADA RİSK FAKTÖRÜNÜ YOK ETMEK YANİ.
  BORÇLANMAYI SANAL OLMAKTAN ÇIKARIP GERÇEKCİ YAPMAK.
  GERİSİ ;
  ÇARK EDİŞİN BAHANELERİ.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s