Çek Kanunu “Tipik anayasa ihlali”


ibretlik,  sözler 🙂

Karşılıksız çek suçunda “ekonomik suça ekonomik ceza” yaklaşımıyla hapis cezasını kaldıran yasa tasarısı yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.
Tipik Anayasa ihlali
Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: “2001’de Anayasa değişikliğinden bu yana çekler konusunda hapis cezasının yaşatılması tipik bir Anayasa ihlalidir. Anayasa Mahkememizin aleni Anayasa hükmüne rağmen hapis cezalarının Anayasa’ya uygun olduğu yönündeki kararı normatif bağlayıcılığı yanında kuşkusuz bir sapma oluşturur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 4. maddesi, gerekse Anayasamızın aynı doğrultudaki hükmü bu konuda yoruma elverişli olmayan bir açıklığı içerir.”

Bülent SARIOĞLU  , Hürriyet

 

Reklamlar

10 responses to “Çek Kanunu “Tipik anayasa ihlali”

 1. Aylardır, az da olsa, çek mağdurlarının yorum eklemekte olduğum tüm sitelerinde

  ” “KARSILIKSIZ CEK’E HAPIS CEZASININ KALKMASI” GIBI “TAAHHUDU İHLALLERDE VERİLEN HAPİS CEZASININ KALKMASI” İÇİN TEK YOL AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ – AİHM NEZDİNDE YAPILACAK ÇOK SAYIDA MÜRACAATTIR ! ”

  diye basbas bağırıyorum. Eskiden çek mağdurlarını uyutan site şimdi de taahhüdü ihlal mağdurlarını uyutmaya ve onları hükümete bel bağlamaya, hükümete yalvarmaya yönlendirmeye çalışıyor.

  Tek çözüm yolu bellidir : AİHM MÜRACAATLARIYLA HÜKÜMET ÜZERİNDE BASKI KURMAK !

  Gerisi laf-ı güzaf…

 2. AYDINLANMA ÇAĞI VE OTORİTEYE İSYAN 1

  Evet şimdi yavaş yavaş içinde bulunduğumuz dönemin koşularını daha iyi anlayacağız ancak bir takım şeyleri anlamamız için ilk önce aydınlama çağının özelliklerini bilmeliyiz diğer anlatacağımız konuları bilinç altımızda pekişmeli ve otoriteye isyanın nasıl bir şey olduğunu anlamalıyız gerçi bunun için FENOMOLOJİ ve ETNOMETODOLOJİ bilmek zorundayız ama bunlar biraz kafa yorulacak ve uzun konulardır ….şimdi bu içinde bulunduğumuz çağa karşıki bunu anlatıcaz
  OTORİTEYE İSYAN konusunu iyi öğrenmeliyiz bunun için filim arşivimden sizler için bir filim seçtim , bu filimi seyrettikten sonra aydınlanma çağıyla ilgili durumu anlatıcam
  FİLİMİN ADI: GUGUK KUŞU ABD yapımı bir dilim , özellikle her filimde olduğu gibi ,filimin son sahnesi çok önemli …bir ders alıcaz oradan…!
  Bu filim önemli bir yapıttır.

  ÇOK KOMİK BİR FİLİM ANCAK OTORİTEYE İSYANIN NASIL BİR ŞEY OLDUĞUNU BİZE ANLATACAK!

  Not: bu yazıyı ve linki daha önceden iki hafta oldu nerdeyse gönderdim maalesef admin kanalla ilgilenmiyor sevgili admin lütfen siteyle ilgilen.
  MAAALESEF SİSTEME TAKILMASIN DİYE BU YÖNTEMİ DENEMEK ZORUNDA KALDIM….
  İZLEMEK İSTEYENLER ,KOPYA EDİP SAYFA AÇAMK İÇİN BOŞLUĞA YAPIŞTIRIN GOOGLE LİSTESİ ÇIKICAK ORADA ,FİLİMİN SAYFASI AÇILACAKTIR…PUTLOCKER İZLE VAR
  ONA TIKLAYIN
  Filimin linki: www. putlocker. com /file/488533887F272680#

  Saygılarımla
  hukukçu

 3. ben anlayamadım bu boyle seymı olur ben kendı arabamı vermısım 100bin alacagım var adam çeklerı odemıyor odemem yenı yasa cıktı dıyor nasıl olcak bu iş alacak bi kişi 25 yaprak cek defteri 25 kişi magdur olcak bir kişi olmasın dıe boyle yasa cıkacak yooookkk boyle bısey…

  • çek ne garantisi var hapis mi garantiydi? güvenmiyorsan ver me arabanıda satma çek de kullanma herkes parası kadar hareket etsin ,yada
   banka garanti versin adamın çeki karşılıksız çıktı şimdi adamdan parayı almak için ortak iş yapıyorum,adam zaten batmış kalkındırıp onu ve paramı kurtaracam herkes benim ki yapsa,bana ne demese o adam batmaz ve kalkınır

 4. mürsel dilbaz

  elbette herkesin çek konusunda söyleyecegi çok sözü vardır, ama bilinmelidirki, sanayicisini, ticaretcisini, sahtekarlarından secmeli, ülke, ozaman ülke olur, yüzyılını aşmış, kuru kahveci, baklavacısıyla, muhteşem yüzyıllar yaşanmaz, sanayicisiyle yaşanır, sanayi olmazsa, bagışıklık sistemi göçmüş bir beden gibi, hafif esen hazan yelinde bile kendini kutupta zanneder, bir avuç ermeninin, yüzyılını doldurmuş ve haklı oldugumuz konuda sözde mahkum etmesi gibi..?
  bütün bunların yaşanmaması için sanayisi güçlü ülke,nin temeli atılıyor,
  teşekkürler, ak parti, teşekkürler başbakanımız, emin adımlarla ilerlediginiz yolda allah muvaffak etsin.
  acizane bende,niz sektöründe yerli ilk 5 üretici arasındayken, 4 patent,li marka, 18 ilde, 600 bayii, 58 servis, 180 personel, ve % 85 yerli üretimle güneş gibi parlarken, ticari alt yapının bozuklugundan, tahsil edemedigim çekler ve senetler yüzünden, hertürlü mal varlıgımı sattıgım halde yetmediginden dolayı tamamını ödeyemedigim, borçlarım ve karşılıksız çekler yüzünden, 5 yıldır yurt dışında kaçak olarak adeta agırlaştırılmış hapis hayatı yasamaktayım.
  alacaklıların alacaklarından bahseden arkadaşlara sesleniyorum,
  alacagım: 933,000 tl
  borcum : 270,000 tl
  ama ben 5 yıldır ülkeme giremiyorum.

 5. İnsanda biraz utanma olur.
  Bu “Anayasa İhlali”ni kimler yapmıştır ?
  Vadeli çeklerini ödeyemeyen çek mağdurları mı ?

  Yoksa 8-9 yıldır iktidarda bulunan AKP hükümeti mi ?
  Kolayca yapacakları bir değişikliği yapmayan bu hükümet mi ?

  İnsanlar yıllardır hapishanelerde yattılar, apaçık zulme uğradılar !

  BUNUN SORUMLULARI HANGİ YÜZLE
  “BU APAÇIK BİR HUKUK İHLALİDİR DİYORLAR ?”

  Bunları kıyaslayacağımız hemen hiç kimse yok T. Cumhuriyeti’nde !
  Çek mağdurlarını AİHM konusunda yıllardır aldatmış olanlar hariç !!!

 6. Merhaba, acildir. En kısa zamanda benimle iletişime geçiniz.

 7. ALDANMAYI ALDATILMAYA MECBUR OLACAK KADAR MI ÇOK SEVİYORUZ?

  “HİÇ KİMSE GÖRMEK İSTEMEYEN KADAR KÖR DEĞİLDİR.”

  BU NASIL LANETSİ BİR TUTKU İLE ALDANMADIR Kİ; GÖZLERİMİZ VE KULAKLARIMIZLA ŞAHİT OLABİLDİĞİMİZ ONLARCA İHANET, AHLAKSIZLIK, SALDIRI VE SÖMÜRÜYE TEPKİ GÖSTERMEYİP BU KARAKTERSİZLERİN PEŞLERİNDEN KOPAMAMAKTALAR. ACABA BUNLAR MUHAKEME EDEN İNSANLAR MI, YOKSA SÜRÜ ZİHNİYETİNE MAHKUM HAYVANLAR MI?

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s