Yargı çek sanıklarına karşı tutum mu değiştiriyor?


Yargıtay ceza daireleri birbirleriyle çelişen farklı kararlarmı vermeye başlıyor ? Yeni kurulan daireler 3167 sayılı kanunun etkisi altında kararmı veriyor ? Yeni yasa neden yorumlanamıyor ?

10 Ceza Dairesi şikayet hakkını konu eden içtihadında şikayetçinin ibraz eden hamil konumunda olup olmadığının buna bağlı olarak şikayet hakkının bulunup bulunmadığının saptanması gerektiğini belirtti.
15.Ceza Dairesi ise son içtihadında yetkili ve yasal hamili çeki ibraz eden olarak kabul ediyor ancak şikayet hakkını ciro ve teslim yoluyla çeki elinde bulunduranlarada veriyor.
Bunun açıklaması nedir ? 5941 sayılı yasa, suçun çekin karşılıksız kalmasına sebebiyet verilmesi anında işlendiğini açıkça belirtiyor ve bu hususun şerh altına alınmasını ve hamilin imzalamaktan kaçınması durumunda karşılıksız işleminin yapılamayacağını emrediyor. Şikayet hakkınıda sadece ibraz eden hamile veriyor. Bunun temel nedeni Ceza hukukunda suçun kendisine karşı doğrudan doğruya işlenen kişinin mağdur sayılacağı ve şikayet hakkının devir ve temlik edilemeyeceği kuralıdır. Şikayet hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı olan bir haktır.

Peki bunu kim söylüyor ? Ceza hukuku profösörleri, kanunu hazırlayanlar, yargıtay 10.ceza dairesi üyeleri… Tersi kararı kim veriyor ? Yeni kurulan 15. Ceza Dairesi. Dairenin bu kararının kesinlikle çelişkili olduğunu ve ceza genel kuruluna taşınması gerektiğini düşünüyorum.

Yargıtay 15.Ceza Dairesinin karşılıksız çek kararını okumak için tıklayınız

Şikayet hakkı DEVİR VE TEMLİK edilebilirmi ? Bu nasıl bir anlayıştır ? Ceza hukuku nasıl alacağın temlik ve devrine hizmet edebilir ? Borca hapis resmi kararıdır bu ! Bu karar 5941 sayılı yasayı eski yasa gibi yorumlayan mülga 3167 sayılı kanuna göre verilmiştir. İ-NA-NA-MI-YO-RUM…!!! AİHM müracatı içinde kullanılabilecek ve bizleri %100 haklı çıkaracak bir yargıtay içtihadı. Bu ülkede hukuk yok, inanın yok.

Acil Demokrasi

Madde 702 – Cirosu kabil bir çeki elinde bulunduran kimse son ciro beyaz ciro olsa bile kendi hakkı müteselsil ve birbirine bağlı cirolardan anlaşıldığı takdirde salahiyetli hamil sayılır. Çizilmiş cirolar bu hususta yazılmamış hükmündedir. Bir beyaz ciroyu diğer bir ciro takibederse bu son ciroyu imzalıyan kimse çeki beyaz ciro ile iktisabetmiş sayılır.
İKİNCİ AYIRIM : DEVİR

A – DEVİR KABİLİYETİ:

Madde 700 – Sarahaten “Emre yazılı” kaydiyle veya bu kayıt olmadan muayyen bir kimse lehine ödenmesi şart kılınan bir çek, ciro ve teslim yoliyle devredilebilir.

“Emre yazılı değildir” kaydiyle veya buna benzer bir kayıtla muayyen bir kimse lehine ödenmesi şart kılınan bir çek ancak alacağın temliki yoliyle devredilebilir ve bu devir, alacağın temlikinin hukuki neticelerini doğurur.

Ciro, keşideci veya çekten dolayı borçlu olanlardan her hangi biri lehine de yapılabilir. Bu kimseler çeki yeniden ciro edebilirler.

Yukarıdaki 700 ve702. maddelerTicaret Kanunu açısından çek alacağının temliki yolu ile devrine ilişkindir. Ceza açısından çek yasasındaki durum açıkça farklıdır. Bu farkı 5941 sayılı yasanın mimarı Sayın İzzet Özgenç şöyle açıklıyor “PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ – İzin verirseniz hemen söyleyeyim.Kanunun bu kurgusuna göre şikâyet hakkına sahip olan kişi çeki, karşılığını tahsil etmek üzere çeki bankaya ibraz eden kişidir. Dolayısıyla 3167 Kanunun uygulaması döneminde olduğu gibi mesela bankanın şikâyeti söz konusu değildir bu sistemde bir, iki çeki hamil karşılığını tahsil edemediği için, çeki cirantaya vermiş olması halinde cirantanın da şikâyet hakkı söz konusu değil, Kanun sistemi bu.”
15. dairenin kararı açıkça ceza yasasına ve çek yasasının mantığına aykırıdır.Yargıyı hızlandırmak adına alel acele kurulan yeni daireler çok kişinin canını yakacağa benziyor.

Av.Rahmi OFLUOĞLU

Yeni kurulan ceza daireleri yerleşik uygulamalara ters kararlar veriyor, 10. Ceza Dairesi tutum mu değiştiriyor?

Yargı resmi etki altında mı?

Son haftalarda esas mahkemelerinde ve Yargıtay ilgili ceza dairelerinde (10, 12, 15. Ceza Daireleri) çek davalarında olumsuz gelişmeler olduğunu gözlemliyoruz..Ankara 10.Asliye Ceza’nın bir kararını daha önce yayınladık..Yargıtaydan gelen haberler de kötü..Bir iddia:

Acaba HSYK seçimlerine yön veren Adalet Bakanlığı ve hükümet yargının kulağına bir şeyler mi fısıldadı?..

Yüzde yüz beraat ve tahliye beklenilen dosylardan şimdiye kadar ki uygulamalara ters kararlar alıyoruz..Yargıda çek davaları tersine, sanıkların ve hükümlülerin aleyhine mi dönüyor? Yargıda çek sanıklarına karşı gelişen toleranslı tutum değişiyor mu? Özellikle yeni ceza dairelerinde durum yerleşik uygulamalara uygun değil.. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamelerde bozma istediği dosylarda onay çıkıyor.. Bu pek görülen bir şey değil…Şimdiye kadar ceza daireleri yüzde yüze yakın oranda başsavcılığın talebi doğrultusunda karar veriyordu.. Yargıda durum kötüleşiyor mu?

Reklamlar

3 responses to “Yargı çek sanıklarına karşı tutum mu değiştiriyor?

 1. Kapitalist sistemin ülkemizde gelişerek “abdestli vahşi kapitalizm” halinde sürmesinin baş uygulayıcısı hükümet.

  Hukuksuzluk diz boyu iken, adaletsizlik ve hukukun çiğnenmesi her geçen gün artarken;

  mesela, çek mağdurlarının verecekleri adil ve hukuk içindeki kararlarıyla kurtuluş umudu olarak gördüğü Yargıtay

  maalesef sistemin ihtiyaçları doğrultusunda kanunları eğip, bükmeye ve hukuki değerlendirmeleri çekip lastik gibi uzatmaya başlarsa,

  bu hiç de şaşılacak bir durum olmayacaktır.

  Tarih içinde görüyoruz ki, şartlar oluşunca devrim hareketleri kısa süreçler içinde gerçekleşmiş; karşı devrim hareketleri ise ağır ağır, zamana yayılarak ama kararlı biçimde yürütülünce başarı kazanmıştır.

  Tarih hemen her zaman tekerrürden ibarettir.

 2. Admin konuyu çok iyi toparlamışsın. 3 yazı birbirini tamamladı. Teşekkürler.

  Bu konu üzerinde çok tartışırım ama öncelikle yasanın çıkmasını bekleyeceğim.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s