Peki Alacaklı Ne Olacak ?


PEKİ, ALACAKLI NE OLACAK ?

Bu soru çeşitli çevrelerde sürekli dillendiriliyor.

Umarım yeni yapılacak düzenleme hazırlanırken bu sorunun etkisinde kalınmaz.

ÇÜNKÜ :

Evet çek alacaklısı, alacağını alamadığı için mağdur olmuştur.

Ama senet alacaklısı da, alacağını alamadığında mağdur olmaktadır.
Açık hesap çalışan alacaklı da, alacağını alamadığında mağdur olmaktadır.
Evrak almadan çalışmış olan alacaklı da, alacağını alamadığında mağdur olmaktadır.
Maaşlarını veremediğimiz çalışanımız da, alacağını alamadığında mağdur olmaktadır.

ALACAKLILARIN MAĞDURİYETİ ÇEKTEN DOLAYI BİR MAĞDURİYET DEĞİLDİR !

BİZ BORCUMUZU ÖDEYEMEDİĞİMİZ İÇİN MAĞDUR OLMUŞLARDIR !

Bizim ise mağduriyetimiz,

-hürriyetimize mal olan
-ailelerimizin perişan olmasına sebep olan
-günahsız çocuklarımızın üzülüp ağlamasına sebep olan
–ödeyemediğimiz ama ödemeye çalıştığımız borçların ödenmesine engel olan

çek kanunları (3167 ve 5941) yüzündendir !!!!!!!!!!!!!!

ÇEKTEN DOLAYI MAĞDUR OLAN SADECE BİZLERİZ !!!!!

ÇEK ALACAKLISI ÇEKTEN DOLAYI MAĞDUR DEĞİLDİR.
O DİĞER (SENET, VS.) ALACAKLILARI GİBİ ALACAĞINI ALAMADIĞI İÇİN MAĞDURDUR !!!!!

BURASI UNUTULMAMALIDIR !!!!!

Çek kanunu konusunda yapılacak düzenleme, mağdurların mağduriyetini engelleme yönünde olmamalıdır

“Çek alacaklısı ne olacak ?” gibi bir soruyla yapılacak düzenleme mağduriyetlere engel olmayacaktır !!! ….. Olamaz !!!!!

Bu hususu unutmayalım, bilmeyenlere öğretelim, hatırlatalım.

 

” Kim mağdur ? ” sorusunun karşılığı bir başka bakımdan düşünüldüğünde hiç önemli değil. Zira kanunlarımız apaçık:

– Vadeli/Vadesiz çekini ödemeyenler, dolandırıcılar, kötü niyetliler için düzenleme zaten var. Nerede ? TÜRK CEZA KANUNU’nda. Bu kanunla söz konusu kişilere gereken yaptırım kapasitesi (hapis dahil) mevcut.

– Vadeli çekini ödeyemeyenler için de bir düzenleme zaten var. Nerede? İCRA VE İFLAS KANUNU’nda. Bu kanunla söz konusu kişilere gereken yaptırım kapasitesi mevcut.

Her halükarda 5941 sayılı kanuna gerek yoktur. Kaldırılmalıdır.

Gerçekci, Aralık-2011

Reklamlar

51 responses to “Peki Alacaklı Ne Olacak ?

 1. Bu yasayla çekini ödeyen aptaldır. Avukatlar bu dönemde akbaba gibi dönen çeklerden nemalanmaktadırlar. Olan tamamen düzgün çalışan çek ile satış yapan esnafa olmuştur. Bir gram hakkım varsa haram zıkkım olsun. Adalet herkese lazım….

 2. UIlan hepiniz dolandırıcısınız..haram zıkkım olsun size ve bu kanunu dolandırıcılara çanak tutan hükümete.çoluk çocuğunuzdan çıksın inşallah.Çünkü ben çocuğuma okul harçlığı veremiyorum.Çek ile çalıştığım için.Bu dünyayı yırttınız belki ama öbür dünyada iki elimiz yakanızda olacak A.Q onun bunun çocukları.Borçluya dedimki her ay 100 lira ver.5 senedir aramıyor beni.sizin ve sizin gibilere haram zıkkım olsunanayasa komisyonunuda aradım onlarada dedim haram olsun burnunuzdan gelsin ..telefonum adresim hepsi var..

 3. maşallah akyol

  evet yeni çek kanunu dedikleri sayın adalet bakanı ve sayın yasa yapanlara sesleniyorum yukarıdaki yorumları az buçuk okudum anladığım kadarıyla adalet hakkı hukuku korumaktır. ama maalesef öyle bir şey yok yeni yasa tamamen sahtekarlara yaradı ve zihniyeti bozuk olanlara yaradı sayın yasa yapanlar hiç görmüyorsunuz bu sizin dolandırıcılara çıkardığınız yasadan sonraki tabloyu ne kadar çek senet ödenmedi ne kadar insan mağdur oldu sizce sadece borcunu ödemeyenler mağdurdur yoksa siz yasa yapanlar adaleti dağıtamadığınız için ceza evlerinde adalet bulamayanlarla dolu insanlara bakamadığınız için arayışlara girdiniz içinden çıkamadınız ceza evlerini boşaltma çabaları sizleri bu yola sevk etti zannediyorum bu gidişat piyasada yaratacağı sıkıntılarla kaş yapayım derken göz çıkacak mafyalar çıkacak tahsilatçılar çıkacak siz ceza ve ceza evlerinin artık içinden çıkılamaz duruma gelecek vakit geçmeden tekrar durumları değerlendirmek gerekir gerçi siz bildiğinizi okursunuz ama bizden söylemesi çünkü sermaye gelecek demektir.sermayeyi devlet kollar.

 4. Cekini odemeyen kisileri utanmadan savunuyorlar iyi niyetliler haric allah burunlarindan getirsin 3 ayda yuzde kirkbes cek odenmemesi var yasayi cikaranlar hicmi dusunmuyor utanmiyor haram olsun

 5. Adalet bakanı demişki eski çek yasası kanunu ile zaten alacaklı mağdur oluyordu borçlu çek bedelini devlete ödüyor hapisten kurtuluyor demiş.E bu kanunu da bu hükümet çıkardı zaten.Eskiden çekini ödemeyene hapis cezası vardı insanlar kestiği çeki öderdi.eğer ödemiyecekse o çeki kesmezdi.Şimdi ise çek defterini alan kesiyor çekleri malı alıyor sonrada zamanı geldiğinde çekleri ödemeyerek zenginliğine zenginlik katıyor.2002 den bu yana süren ve kazanmış olduğum davam temyiz aşamasındayken düşüyor. Benim hakkımı yiyen çek sahibi ve ona bu fırsatı veren devlet.Allah hakkımı yiyenlerden hakkımı hem bu dünyada hem öteki dünyada çıkarsın.

  • sayın muhammed ,bizleride tefecilere sömürten , cezaevine düşürten herkimse bir borçlu olarak lanet ediyoryummmmmmm
   allah yukarıda görüyor elbette onların çoluk çocuğuda ,kendisde bu dünyada beleasını bulur ve borç içine düşerler ,helak olsun onlar ,borca düşürülen, borçluya bekduva edenler helak

  • hapis yatma tehdidi ile adam çek kesmeyecek ha dolandırıcı hariç hiç kimse ödemeyecegi çeki kesmek istemez sn muhammed,burda banka tüm çek miktarına garanti verecek ve bunun için teminat olacak bak ozaman nasıl işliyor tıkır

  • BURHAN İŞCAN

   Muhammed; İsmini sevgili peygamberimizden almışsın, ancak fikrin hiç ama hiç onun fikirleriyle alakalı değil. O ki; Allah tarafından yüce ahlakı ile övülmüş bir kişidir. Onun yaydığı dinde kula kulluk etmek asla yoktur. Borç tuzağı ile köle edinmek de asla yoktur. Faiz zinhar haramdır. Bakara Suresi 280. ayet borçluya tahammül etmeyi ve sabretmeyi emreder. Bunlar karşısında Yüce Allah rahmetle muamele edeceğinin müjdesini de vermiştir.
   İman Allah’ın Kitabı Kuranda verdiği sözlere GÜVENMEKTİR. Buna güvenmeyenlerin, başkaca şeylerde güven araması beyhudedir.
   Her şeyin bir sebebi vardır. Sizin hakkınız yeniyorsa eğer, bunun da bir sebebi vardır. Bu sebebi düşünüp ona göre davranmanızı tavsiye ederim. İlahi Adallette kimse kimsenin hakkını yiyemez. Belli bir süre yemiş gözüksede, burnundan fitil fitil çıkar.Bunlara inanmıyorsanız, isminizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü Allah katında münafıkların derecesinin, kafirlerden de aşağıda olduğu kitabımızda yazmakta. Müslümanlık aleminde artık YANLIŞI BİR BAŞKA YANLIŞLA DÜZELTMEYE YELTENMEK MODASI hasıl oldu. Gördüklerine inananlar; gördüklerinin muhasebesini (işin içyüzü hikmeti düşünmeden) yapmadan karar veriyorlar. Bu eylemlerin asıl sebebi de; dine, karşı din oluşturma gayretidir.
   Bakanın söyledikleri doğrudur. 1985 yılından önce de çek kullanılıyordu. Çekin karşılıksız kalması dolandırıcılık suçu idi. Fakat çekin itibarı bankanın itibarı demek olduğu için, bankalar her önüne gelene çek karnesi vermiyordu. Serbest Piyasa Ekonomisine geçişle birlikte,bankaların özelleştirilmesi de söz konusu olunca; bankaların mevduat toplayıp yüksek faizle satması için yaptıkları rekabet; piyasanın şartlarını değiştirdi. 6273 sayılı yasa ile birlikte 1985 senesi öncesi hukuka dönüldü. Ancak, ülkemizde geçiş dönemleri hukuku uygulamaları; ezberci ve basiretsiz hukukcularımız sayesinde sancıya dönüşmekte. Mağdurlar oluşmakta. Bunun üstesinden gelmek bilinçlenme ile olmaktadır. Ancak önce Allah’a güvenin. Sonra da, yasalrda var olan, uygulamada olmayan hukukun uygulanmasını isteyin, hayata geçirmeye çalışın. Zarar etmediğinizi göreceksiniz…

   • DOLANDIRICI BULDUN MEYDANI SALLA
    BİZİM ÇOLUK ÇOCUĞUMUZ SEN ÇEKLERİ ÖDEMEDİN DİYE OKULA GİDEMEDİ AÇ KALDIK AÇ DOLANDIRICILARIN VE BORCUNU ÖDEMEYENLERİN ALLAH BİN TÜRLÜ BELASINI VERSİN BENİ MADUR EDEN BENDEN BETER OLSUN.

 6. mhp nin utanmadan pkk yı öne sürmesi çok ayıp bir şey yaa bu parti şaşırmış artık

 7. BURHAN İŞCAN

  Karşılıksız çekten dolayı dolandırıcılıktan değil, çek yasası içinde bulunan dayatma suç teorisi ile üretilmiş, şekli suç tipinden yargısız infaz yapılıyordu..Suçlama ve yargılama şimdi aslına rücu ediyor. Herkes için adalet geliyor.

  • Burhan hoca !!! 5-6 arama var ifade ile ilgili bunlar düşermi birde şubat ayında mahkemeler var hiç birine girmek istemiyorum jıyabımdamı karar verirler saygılar.

 8. BURHAN İŞCAN

  ALACAKLI NE Mİ OLACAK? ZOR OYUN BOZAR..

  ADALETİN OLUŞMASINA KARŞI ÇIKANLARIN MAKSADI NE? SORUNLARIN SÜRMESİNDEN NEMALANMAK MÜMKÜN MÜ?

  =BİR DESTAN NASIL YAZILDI=

  Sular yükselince, balıklar karıncaları yer…
  Sular çekilince de karıncalar balıkları yer…
  Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir…
  Çünkü kimin kimi yiyeceğine.. “Suyun akışı” karar verir…

  Hükümetin özel sektör alacaklarının tahsilini hızlandırmaya yönelik yaptığı yasal düzenlemeleri, yargıyı hızlandırma amaçlı yasal düzenlemeler paketi içinde sunması; bazı yanlış algılamalara ve özellikle alacaklı kesim tarafından borca af geliyor kaygısına sebep olmuştur.

  Bu kaygı büyük anlamda yersiz ve yanlıştır. Yapılan düzenlemelerin gerekcesini anlayamayanların beyhude kaygısıdır bu.

  Evet zor oyun bozmaktadır. Küresel kriz çarpık ve aşırı borçlanma yüzünden oluşmuştur. Küresel krizin etkilerinden sıyrılmayı amaçlayan T.C.Hükümeti bir anlamda ezber bozmakta, bu çarpık borçlanmayı ve sonuçlarını düzenlemeye çalışmaktadır. Ne yazık ki, bu çabaya muhalefetin bir kısmı köstek olmakta, diğer bir kısmı da sadece destek olmaktadır. Katkı veren, bu çorbada bizimde tuzumuz olsun diyen yok gibidir.

  Bunun başlıca sebebi sorunların algılanamamasıdır. Zira çözüm üretemeyenler sorunu bilmiyor demektir.

  Hükümetin düzenlemelerde başarılı olması, kuşkusuz ezberleri bozacaktır.

  Kaygımız, hükümetin aşırı borçlanmayı tamamen ortadan kaldıracak düzenleme yapmaması, borç tuzağını muhafaza etmeye gayret etmesi dolayısıyladır. Yani sistemin sorunların sürmesinden nemalanma zihniyetini devam ettirmesinden dolayıdır.

  Buna mukabil, borçlanmanın çarpık yapıdan kurtarılması, daha gerçekci bir yapıya sokulmaya çalışması da umutlarımızı artırmıştır.

  6111 sayılı yasa ile başlayan değişiklikler, şubat ayında hız kazanacak umudundayız. Yeni çek yasası düzenlemesi ve icra iflas kanununda yapılacak değişiklikler bu umudumuzu artırmaktadır.

  Yapılanlar yapılacakların teminatı ise eğer; 6111 sayılı yasa sonuçları en güzel örnektir.

  Bazı kamu alacaklarına af getireceği gayesi ile oluşturulan, bununla birlikte başka yasalarda da değişiklikler yapan bu kanun çıkmazdan önce de bir sürü fırtına koparılmıştı. Bu fırtınalar AF üzerine yoğunlaşmış, vergi borcuna sadık bir kısım tarafından tepkilere yol açmıştı.
  Kanun uygulamaya sokulduğunda görüldü ki; bazı değersiz alacakları af etmekten öte hiçbir şekilde af yok. Bu küçük alacakların tahsili için yapılacak masraf da, astarın yüzden pahalı olmasına sebep olacaktı.

  Yasa ile birlikte, BORÇLU İLE ALACAKLININ UZLAŞMASI da devreye girdi. Bankacılık kanununda yapılan bazı değişikliklerde şubat ayında devreye girecek.

  Bunların devreye girmesi ile birlikte, öngörülen düzenlemelerin de devreye girmesi, YENİ BORÇLANMA KRİTERLERİ nin oluşmasına, UZLAŞMAYA, TEDBİRLİ –GÜVENİLİR BORÇLANMAYA yol açacağı için; borçlanma daha gerçekci, şeffaf ve güzel bir yapı içinde olacaktır. Bu durumda piyasalar, yıllarca beklenen GÜVEN e kavuşmuş olacaktır.

  Yeni düzenlemelerle, alacaklının korunmasının yanında; iyi niyetli borçlunun da korunması gözetilmektedir.

  Şimdiki eski çarpık yapı içinde alacak tahsili, bağdan üzüm koparma maksadını aşmakta; öfkeyle bağcıyı da dövme ve bağı talan edip yok etme maksadına yol açmakta idi.

  Yeni düzenlemelerle, alacak tahsilinde bağdan üzüm koparmak esas olarak gözetilirken; bağcıyı da dövüp, bağı talan etme harabeye çevirme devrine de son verilmek istenmektedir.

  Mükerrer tahsilatın, sebepsiz zenginleşmenin ve özellikle uzlaşmanın önünü kesecek yaptırımların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Hacizlerde ve hacizli malın satışında da, iyi niyetli borçlunun korunması esas alınmak istenmektedir.

  Öteden beri, ödeme gücü olduğu halde borcunu ödememeyi ihtiyat haline getirenler için, bu durumu yok edecek etkin hiçbir müdahale yapılamamaktaydı.

  6111 sayılı yasa gereği oluşturulacak kredi risk takip merkezi ve yeni borçlanma kriterleri ile artık bu kişilerin borçlanmasının önüne geçilmektedir.

  Merkez 10 yıl boyunca bu kişileri negatif sicilli gösterecek, bu kişilere borç vermek isteyenlere bu sicilleri sunacaktır. Ayrıca ON-LİNE CEBRİ İCRA takibi ile de bu kişiler, ödemeye zorlanacaktır. Bütün bu düzenlemeler sonucunda oluşan düzende bu kişiler HAYALET İNSAN durumuna düşecektir. Ticaretten men olacaklar, bankalarla işlem yapamayacaklar, devlet kurumlarının bir çoğunun hizmetlerinden mahrum olacaklardır. Mesela düzenli gelir sağlayan bir işe sahipseler, cebri icra ile gelirlerine haciz konulacağı için; bu durumdan kaçanlar düzenli gelire sahip iş sahibi olamayacaklar.

  Pozitif sicil uygulaması ile birlikte de,;eskiden hiçbir anlam ifade etmeyen şüpheli alacaklar, artık bir katma değer olarak görülecektir. İcralardaki ödemelerin artık bankalar üzerinden yapılması bu durumu doğuracaktır.

  Bunlar gibi sonuçların doğuracağı güzelliği fark edemeyenler, hala ezberlerde takıntılı olarak hezeyanlar içindeler.
  “Alacaklı ne olacak?” mış. Bunu soruncaya kadar, alacaklı için bunlardan daha güzel daha gerçekci fikirleriniz varsa ortaya onu ortaya koyup önerin.

  Mesela asıl hezeyan duyulması gereken şey, yargısız infaza yol açacak düzenlemelrdir…

  Bunlara tepki niye yok?

  “Borcunu ödemeyen hapse girsin” ezberinden başka bir şey yok ki dağarcıklarında.

  Evet ben; yolsuzluk ekonomisi politikaları uygulayıcısı AKP Hükümetini sevmiyorum. Ve de aynı zihniyetteki parlamentomuz partilerini de sevmiyorum.

  Bunları sevmemem yapılan akılcı düzenlemeler muhalefet edeceğim anlamına gelmez.. Aksine bu düzenlemelere katkı sağlamam için uğraşmamı mecbur eder.

  Aklın yolu birdir. Zor oyun bozar.

  Küresel ekonomik krizin doğurduğu zorluklar, “ekonomi batarsa hepimiz batarız” demagojisi ile adaletin üzerine şal örtenleri harekete geçirmiştir. Zor oyun bozmuş, “adaletin mülkün temeli olduğu” hatra gelmiştir. Zira artık bankalarda para suyunu çekmiştir. Karıncalar işbaşına geçmeden önlem almak gerekmektedir.

  Demir tavında dövülür. Zaman şimdiki zaman.

  Bankalar bu ülkenin en büyük terör örgütü dür. Geçmişte; 5834 sayılı yasaya karşı hareket etmişlerdi, şimdi de 6111 sayılı yasanın emredici hükmüne uymuyorlar. Bu ne demek? Bu devlete karşı gelmek değil mi? (5834 Sayılı “Karşılıksız Çek Ve Protestolu Senetler İle Kredi Ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun” –SİCİL AFFI YASASI-28.01.2009 tarihli.)

  Bu yüzden maksadın çok iyi algılanması şart. Bununla birlikte oluşacak sonucu, ve sonuca etki edebilecek sebepleri de iyi düşünmek, bunlarla ilgili yeterli bilgiye sahip olmak lazım.

  İnsanın tabiatı gereği iki türlü karar mekanizması ve buna bağlı iki tane hareket şekli vardır.

  Birincisi duyumlara ve gördüklerine göre kararla hareket tarzı. Bu hayvansı şekildir. Önyargılı olmaktan doğan peşin hükümle davranışın, sabit fikir ekseninde ezbere dönüşmesidir. Ezberciliktir.

  Diğer karar mekanizması; bilgiyi düşünce süzgeçli akılla değerlendirerek, sonucu ve sonuca etki edecek sebepleri tasavvur ederek hareketi sağlar.

  Akılcılığın ezbercilikle işi yoktur yani.
  Ezberleri bırakmak lazım, ezberlerle yol alınmaz.

  Adalet mülkün temelidir. Bu temel yıkılırsa ekonomi-mülk biter.

  Bu yüzden adalet herkese lazım…..

 9. BURHAN İŞCAN

  ÇÖZÜM ÜRETEMEYENLER SORUNU BİLMİYOR, SORUNU BİLMEYENLER ZATEN ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR DEMEKTİR.
  Türkiye’de milyonlarca insanı yakından ilgilendiren yargıdaki yeni düzenlemelerin geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in kamuoyu ile paylaşmasının ardından tepkiler de gelmeye başladı. Bu isimlerden biri de Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin oldu. Öztekin, söz konusu değişiklik paketinin gerçek bir reform olmadığını savundu.
  ALACAKLI NE OLACAK?
  Pakette yer alan düzenlemeler içerisinde en önemli maddenin icra, iflas ve karşılıksız çeklerde yapılan değişikliklerin olduğuna dikkat çeken Öztekin, “12 milyon icra dosyası var. Siz bir değişiklikle icralık duruma düşenleri koruyorsunuz. Tamam, hapis cezası olmasın ve ortak eşyalar haczedilmesin ancak soruyorum, burada alacaklılar ne olacak? Karşılıksız çekle dolandırılanlar, alacakları olanlar, mağdur olanların durumu ne olacak? Bu bir ekonomik krize neden olabilir. Vadeli satışlar son bulabilir. Artık karşılıksız çekte hiçbir yaptırım kalmadı. Hukuk yoluyla hakkını kazanamayan kişi yarın öbür gün kendi hakkını kendi arama yoluna giderse ne olacak” şeklinde konuştu.
  Adli kontrol tedbirinin 3 yıldan 5 yıla çıkması, sabıka kayıtlarının artık 80 yılda bir değil 30 yılda bir temize çekilmesi, terörle mücadeledeki yeni düzenlemeler ve basın yoluyla işlenen suçlarda mevcut suçlarla ilgili davanın açılamayacak olması maddelerinin olumlu gelişmeler olarak değerlendiren Öztekin, “ Yargı reformuna tepeden bakmak gerekir. Avukatlara delil toplama yetkisi verilmeli” dedi.
  ÖNE ÇIKAN DÜZENLEMELER
  Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıkladığı yargı reformunun 3’üncü paketinde öne çıkan bazı maddeler ise şunlar: “ 5941 sayılı yasada yapılacak olan değişikliklerle karşılıksız çek verme suçu ortadan kalkacak. Yasaya göre açılmış olan bütün davalar düşecek, infazlar son bulacak ve hapistekiler tahliye edilecek. Bunun yerine 10 yıl boyunca çek hesabı açma yasağı getirilecek. Yargılama süreleri kısalacak, icra dairelerinde para alışverişi kalkacak. Bir kişinin borcundan dolayı ailesinin veya yakınlarının mağdur edilmesi önlenecek ve ev eşyasına haciz kalkacak. Davalardan kaynaklı iş yükü de azalacak. Savcılar tarafından soruşturulan birçok trafik suçu da mülki amirlere devredilecek.”
  AH ŞU ÖN YARGILAR.
  Ben sayın baro başkanını sosyal demokrat olarak tanıyordum. Bu şekilde ön yargılıydım. Yanıldığımı görmekteyim. Ön yargılar insanları aldatır. Tıpkı sayın başkanın aldandığı gibi. Türkiye’de yargı sorunlarının başını maalesef etkin savunmanın olmayışı çekmektedir. Buna sebep avukatların ezberci yapıda olmasıdır. Sayın baro başkanı bu beyanı ile bunu bir kere daha ortaya koymuştur. Sayın başkanın tasarının içeriğini, hele hele tasarının gerekcelerini okumadığı veya okuduysa bile ezbercilikte ısrarla algılayamadığı ortadadır.
  Yolsuzluk ekonomisi politikalarının kalbi bankalar, beyni belamlardır. Belam gerçeği mugalta ile çarptırarak ters yüz etmeye çalışan, bilgisine güvenildiği için bunu suiistimal de eden bilgi sahipleridir. Belamların çoğu sözde din alimleri dir. Ama sayın başkan gibi olanları daha baskındır.
  Tasarının gerekcesi okunduğunda görülecektir ki, tasarı 1985 yılından bu yana; insan hak ve özgürlüklerine indirilen darbelerden birini daha yok etmektedir. Tıpkı Eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in 6.6.2009 tarihinde çek kanunu için hükümete yaptığı öneride olduğu gibi ezberleri bozmaktadır. Tasarı gerekceleri içinde bu öneride vardır. Tasarı gerekceleri içinde uluslar arası insan hakları sözleşmelerinden ve AHİS den de söz edilmektedir.
  Ben sayın baro başkanından, özellikle de sosyal demokrat olarak bu gerekcelere ilaveler yapılması için öneriler sunmasını bekliyordum. Tabiatıyla bu da bir ön yargıydı benim için. Hüsrana uğradım. Ancak avukatların ezberci yapısını bilmem beni tümden hazırlıksız da yakalamadı.
  SORUNA ÇÖZÜM ÜRETEMEYENLER SORUNU BİLMİYOR DEMEKTİR.
  Yolsuzluk ekonomisi politikalarında, “ekonomik suça ekonomik ceza” kavram karmaşası ile yanlış algılattırma aldatmacasında maksat bazı suçları masum suçlar kategorisinde cezasız bırakmaktır.
  Yolsuzluk ekonomisi politikalarının bu politikası, suçları; “siyasi suçlar”, “ ekonomik suçlar” diye sınıflandırırken büyük suçları da masum suçlar arasına sokmakta, veya tersine işlemle masumları suçlular sınıfına dahil etmektedir.
  Örneğin; aynı siyasi görüşte değil diye cana kıymış adam öldürmüş bir adamı cezasız bırakmak gayesi ile onu masum göstermek için siyasi suçlu demek mümkün mü?
  Ya da öğrenim harcı kesildiği için, hak aramak sesini duyurmak için miting yapmış öğrenci siyasi suçlu gösterilip cezalandırılabilir mi?

  Küresel hukuk kavrayışı içinde, buna uygun uluslar arası sözleşmelerde DOLANDIRICILIK, YOLSUZLUK ve RÜŞVET toplumları helake sürükleyen SUÇLAR olarak tanımlanırken ve AĞIR CEZALARLA CEZALANDIRILMASI istenirken siz bunları MASUM SUÇLAR KATAGORİSİ ne koyabilir misiniz?
  Ya da tersine, SGK Prim borcunu, vergi borcunu, elektrik doğalgaz borcunu ödememiş veya ödeyememiş kimseleri EKONOMİK SUÇLU diye adlandırıp cezalandırmanız mümkün mü?
  Mümkün diyenlerin asıl amacı;
  Siyasal iktidar kaygısı ile işledikleri cinayetleri, komploları, suikastları, dolandırıcılık yolsuzluk ve rüşvet suçlarını ; mecburiyetten oluşmuş bu yüzden MASUM SUÇLAR olarak kabul edilmesi gerekir anlayışındadır ve bu anlayışı yaygınlaştırmak istemektedirler.

  İşte bunun adı yolsuzluk ekonomisi politikalarından bir politika dır.

  Ne gerek var EKONOMİK SUÇ, SİYASİ SUÇ tanımlamalarına?

  YA DA EKONOMİK SUÇ NEDİR? KİMLER EKONOMİK SUÇLUDUR?

  SİYASİ SUÇ NEDİR, KİMLER SİYASİ SUÇLUDUR?

  BU TANIMLAMALAR NİYE MUGALATA OLARAK SUNULMAKTADIR.?

  Gerek var çünkü ya kurunun yanında yaş da yanacak, ya yaşın yanında kuru yanmaktan kurtulacak.

  KURUNUN YANINDA YAŞI YAKMAMAK İÇİN KURUYU DA YAKMAYACAKMIYIZ, ya da illa ki yaşı yakmak mecburiyetinde miyiz?

  Ayrıştırma yapmak mümkünken, tersine birleştirme yapmak niye? Yargılama imkanı varken yargısız infazda maksat ne?

  Bütün sorularınıza tek bir cevap vermek mümkün. Suçluları masum göstermek için suçsuzları suçlu göstermek anlayışı bunun adı. Bunun adı DAYATMA SUÇ TEORİLERİ İLE SUÇ TİPLERİ ÜRETMEKTİR.

  Maksat, bütün dünyada dolandırıcılara, yolsuzluk yapanlara ve rüşvet alanlara ağır cezalar verilirken; bu ülkede, “ekonomik suça ekonomik ceza” diye cezasız bırakmaktır.

  Ülkemizde son günlerde YARGIYI HIZLANDIRMA adına, YARGISIZ İNFAZI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN bir sürü düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemelerde MÜDAHİL olmak, her vatandaşın VATANDAŞLIK GÖREVİ dir.
  Örneğin bu düzenleme ile bankaların, ÖZEL SEKTÖR alacaklarının önünde engel olan ANAYASAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER bertaraf edilmek istenmiştir. Yasa içinde bulunan dayatma suç teorisi ile üretilmiş suç tipi; yargısız infaz yapmak için yasadan çıkarılmış, ancak ön yargı oluşması için beyinlere kazınmaya çalışılmıştır. Maksat bu ön yargı ile yargısız infazdır.

  Tıpta genel bir kaide vardır. Cerrahi ameliyatlar özellikle füzyon cerrahi müdehaleler uzmanlar tarafından yapılır.

  İktidar olmak muktedir olmak, yani her işin uzmanı olmak anlamına asla gelmez.

  Muktedirlik toplumun çoğulcu katılımcı demokrasi efkarında oluşur.

  Uzman addedip bu ameliyeleri ehil olmayan kişilere bırakırsanız; ya yanlışlıkla başka bir organ zarar görür, ya da hastanın içine fazladan bir şeyler konur.

  Bizim uğraşımız bu dur. Ameliyatın doğru yapılıp hastanın şifa bulması.
  BU YAZI BARO BAŞKANLIĞINA VE YEREL BASINA GÖNDERİLMİŞTİR.

  • kıvırma kıvırma kardeşşşşşş yasa şubat ayı sonunu dedin zır cahilsin sen ya eski çamaşımakinaları gibi bir sağa bir sola kıvırıyorsun rezil kepaze oldun yine

 10. BURHAN İŞCAN

  PEKİ NEDEN GECİKTİLER ÖYLEYSE?
  5941 SAYILI YASA ÇIKARKEN LOBİLERE BOYUN EĞİLMEDİ Mİ?
  AŞAĞIDAKİ YORUM HÜKÜMET YANLISI SİTEDEN….
  BAKIN HÜKÜMET YANLISI ARKADAŞLAR NELER DÜŞÜNÜYOR…
  futbolcu 0 dakika önce
  İNANIN ARTIK BEN NE YAZACAĞIMI ŞAŞIRDIM..ÖYLE YORUMLAR VARKİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL..BİR LOBİ TUTTURULMUŞ GİDİYOR..BİZLERDE GALİBA ÇEK YASASI HABERLERİ ALIŞKANLIK YAPTIKÇA KÜÇÜMSENME DE BAŞLADI..AVUKATLAR ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORMUŞ..MİLLETVEKİLİ HAYIR DİYECEKMİŞ…BİR ÜLKENİN GENELKURBAY BAŞKANI CEZAEVİNE ATILMIŞ..700.000 ASKER LOBİSİNİ BU HÜKÜMET DİNLEMEMİŞ..İSRAİLE REST ÇEKMİŞ SAVAŞLARI GÖZE ALIP..EN YAKIN AKRABAMIZ SURİYEYİ VE DOSTU BAŞKANLARINI SİLMİŞ BİR BAŞBAKAN BİR HÜKÜMET KALKACAK…PARDON BU YASAYI HAZIRLARKEN BİZİM KAFAMIZ ÇALIŞMADI..BECEREMEDİK SİZ HAKLISINIZ O YÜZDEN DÜNYADAKİ İTİBARIMIZI YİTİRİRİZ AMA SİZİN HATIRINIZI KIRAMAYIZ DİYECEK..VE YASAYI KABUL ETMEYEREK AVRUPANIN DÜNYANIN ÖNÜNDE KENDİNİ REZİL EDECEK ÖYLEMİ…O BAŞBAKANKİ YILLARCA BU ÜLKEYİ SOYAN ÇALAN ÇIRPAN BU İNSANLARI BİLMİYORMU??BU YASALAR NEDEN GENİŞLETİLEREK ÇIKIYOR..İÇİNDE NEDEN AVUKATLAR-DOKTORLAR-FAİZCİLER VAR SANIYORSUNUZ..BİZLERİ SOYAN BUNLARIN ÇOĞUNLUĞU DEĞİLMİYDİ(dürüstleri tenzih ediyorum) DÜNYAYA MEYDAN OKUYAN HERŞEYİ GÖZE ALARAK OKUYAN BİR HÜKÜMET..3-5 BİLMEM NEYİ KIRIK İŞSİZ KALMA KORKUSU YAŞAYAN MENFAATÇİ İNSANLARLAMI BOYUN EĞECEK…HADİ ORDAN DERLER ADAMA…BIRAKIN ARKADAŞLAR BU TÜR BASİT ŞEYLERİ..NERDEYDİ ON YILLARCA BU ÜLKEYİ YÖNETENLER…NEDEN BU CESARETİ GÖSTEREMEDİLER…ŞİMDİ CAR CAR KONUŞUYORLAR..BİR YERE VARAMAYACAKLARINI ONLARDA BİLİYOR..

  EVET KARŞI LOBİLER VAR VE BİZ BİR BUNLARLA, BİR DE SÖZDE MAĞDUR BU DANGALAKLARLA UĞRAŞIYORUZ.
  ONLARIN DANGALAKLIĞININ SEBEBİ GÖRMEK İLE İLGİLİ. İŞLERİNE GELENİ GÖRMEK, GELMEYENİ GÖRMEMEK GİBİ.
  “ZALİM BİZDEN TARAFTA İSE, BEN BİZDEN DEĞİLİM”
  İŞTE BU YÜZDEN DE HAİN İALAN EDİLDİM, DAVASINA İHANET EDENLER TARAFINDAN. AMA EMİN OLDUĞUM BİR TEK ŞEY VAR..
  “İLAHİ ADALETİ GÖRMEZDEN GELENLER, KENDİ ADALETLERİNİN MAHKUMU OLUR.” EĞER PARKLARDAKİ EJDERHA HEYKELLERİNDEN AKAN SU AB-I HAYAT KABUL EDİLİYORSA (OTLAR VE ÇİÇEKLER İÇİN ÖYLEDİR), GÖRELİM AB-I HAYAT AKIŞIN EJDERHADAN.

 11. BURHAN İŞCAN

  “EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA” KAVRAM KARMAŞASI İLE YAPILAN ALDATMACADA MAKSAT NE?

  Yolsuzluk ekonomisi politikalarında, “ekonomik suça ekonomik ceza” kavram karmaşası ile yanlış algılattırma aldatmacasında maksat bazı suçları masum suçlar kategorisinde cezasız bırakmaktır.
  Yolsuzluk ekonomisi politikalarının bu politikası, suçları; “siyasi suçlar”, “ ekonomik suçlar” diye sınıflandırırken büyük suçları da masum suçlar arasına sokmakta, veya tersine işlemle masumları suçlular sınıfına dahil etmektedir.
  Örneğin; aynı siyasi görüşte değil diye cana kıymış adam öldürmüş bir adamı cezasız bırakmak gayesi ile onu masum göstermek için siyasi suçlu demek mümkün mü?
  Ya da öğrenim harcı kesildiği için miting yapmış öğrenci siyasi suçlu gösterilip cezalandırılabilir mi?

  Küresel hukuk kavrayışı içinde, buna uygun uluslar arası sözleşmelerde DOLANDIRICILIK, YOLSUZLUK ve RÜŞVET SUÇ OLARAK TANIMLANIRKEN ve AĞIR CEZALARLA CEZALANDIRILMASI istenirken siz bunları MASUM SUÇLAR KATAGORİSİ ne koyabilir misiniz?
  Ya da tersine, SGK Prim borcunu, vergi borcunu, elektrik doğalgaz borcunu ödememiş veya ödeyememiş kimseleri EKONOMİK SUÇLU diye adlandırıp cezalandırmanız mümkün mü?
  Mümkün diyenlerin asıl amacı;
  Siyasal iktidar kaygısı ile işledikleri cinayetleri, komploları, suikastları, dolandırıcılık yolsuzluk ve rüşvet suçlarını ; mecburiyetten oluşmuş bu yüzden MASUM SUÇLAR olarak kabul edilmesi gerekir anlayışındadır ve bu anlayışı yaygınlaştırmak istemektedirler.
  İşte bunun adı yolsuzluk ekonomisi politikalarından bir politika dır.

  Ne gerek var EKONOMİK SUÇ, SİYASİ SUÇ tanımlamalarına?
  YA DA EKONOMİK SUÇ NEDİR? KİMLER EKONOMİK SUÇLUDUR?
  SİYASİ SUÇ NEDİR, KİMLER SUÇLUSUDUR?
  BU TANIMLAMALAR NİYE MUGALATA OLARAK SUNULMAKTADIR.?
  Gerek var çünkü ya kurunun yanında yaş da yanacak, ya yaşın yanında kuru yanmaktan kurtulacak.
  KURUNUN YANINDA YAŞI YAKMAMAK İÇİN KURUYU DA YAKMAYACAKMIYIZ, ya da illa ki yaşı yakmak mecburiyetinde miyiz?
  Ayrıştırma yapmak mümkünken, tersine birleştirme yapmak niye?
  Bütün sorularınıza tek bir cevap vermek mümkün. Suçluları masum göstermek için suçsuzları suçlu göstermek anlayışı bunun adı. Bunun adı DAYATMA SUÇ TEORİLERİ İLE SUÇ TİPLERİ ÜRETMEKTİR.
  Maksat, bütün dünyada dolandırıcılara, yolsuzluk yapanlara ve rüşvet alanlara ağır cezalar verilirken; bu ülkede, “ekonomik suça ekonomik ceza” diye cezasız bırakmaktır.

  Ülkemizde son günlerde YARGIYI HIZLANDIRMA adına bir sürü düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemelerde MÜDAHİL olmak, her vatandaşın VATANDAŞLIK GÖREVİ dir.
  Tıpta genel bir kaide vardır. Cerrahi ameliyatlar özellikle füzyon cerrahi müdehaleler uzmanlar tarafından yapılır.
  İktidar olmak muktedir olmak, yani her işin uzmanı olmak anlamına asla gelmez.
  Muktedirlik toplumun çoğulcu katılımcı demokrasi efkarında oluşur.
  Uzman addedip bu ameliyeleri ehil olmayan kişilere bırakırsanız; ya yanlışlıkla başka bir organ zarar görür, ya da hastanın içine fazladan bir şeyler konur.

  Bizim uğraşımız bu dur. Ameliyatın doğru yapılıp hastanın şifa bulması.

  Ancak karşımızda her zaman, “dam üstünde saksağan vur beline kazmayı” anlayışında fikirlerle amaçları için çalışanlar da var.

  Bunları işlevsiz kılmak, bu toplumun bilgi toplumu olmasına bağlı.

  GERİSİ MALUM SONUÇ OLACAKTIR.

  • işcan bey neden bodruma marmarise yerleşme fikrine sıcak bakmıyorsun ya
   git yerleş oralarada tatilini yap gardeşim ya bırak artık bırak artık bu işi ya emekli ol yağlı boya al resim yap senden geçmiş bu işler zeki, beyindediği gibi kavun karpuz gibi dinlen ve olgunlaş

   • BURHAN İŞCAN

    ÖNCE YASA OLGUNLAŞIP ŞUBAT AYINDA ÇIKSIN, SONRA DİNLENİRİZ…
    BİR LAF VAR BİLİRMİSİN? “YARASI OLAN GOCUNUR” HAYROLA, NEREN KAŞINIYOR?

 12. BURHAN İŞCAN

  “KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS CEZASI KALKTI” MUGALATASI İLE YAPILAN YANLIŞ ALGILATMA DAN MAKSAT ADALETİN ÜZERİNİ ŞAL İLE KAPATMAKTIR.

  KARŞILIKSIZ ÇEK HAPİS CEZASI KALKACAK EVET BU DOĞRU..

  YANLIŞ ALGILATILAN NE?
  DOLANDIRICILARIN AF EDİLECEĞİ ALGILATMASI.

  AKSİNE DOLANDIRICILAR DAHA AĞIR CEZA İLE CEZALANDIRILACAK.

  Bunun için başsavcılıklara yapılacak SUÇ DUYURUNDA talep önemli.
  Talebi çek yasağı için yaparsanız, gereği yapılır.
  Talebi DOLANDIRICILIK SUÇLAMASI ile yapıp,cezalandırma isterseniz bu da DEĞERLENDİRİLECEK.

  ancak eskisi gibi;
  KASTIN VARLIĞI GÖZETİLMEDEN, MASUMİYET KARİNESİ PRENSİBİ GÖZ ARDI EDİLEREK YARGILAMA, VE BU YARGILAMAYLA KURUNUN YANINDA YAŞI YAKMA DEVRİ BİTTİ.

  millet olarak ;
  SUÇLUNUN SUÇSUZLUĞUNU İSPAT ETMESİNİ BEKLEMEK gibi bir adalet anlayışına sahibiz.
  oysa evrensel hukuk bunun aksini sylüyor.
  SUÇ İSNADINDA BULUNAN BUNU KANITLAMAK ZORUNDA diyor..
  Madem suçlıuyorsun o zaman kanıtla. Aksi halde;
  İFTİRA ETMEK ten başka bir şey yapmıyorsun demektir.
  ÇEKİN KARŞILIKSIZ ÇIKMASI DURUMUNDA ŞEKLİ BİR KANITLAMA VARDI.
  BU KANITLAMA KASTI ORTAYA ÇIKARMIYORDU.
  Şimdi bu durum ortadan kaldırılıyor.
  DOLANDIRICI olduğunu ileri sürdüğün kişinin bunu yaptığını ispatlaman için çekin karşılıksız kalması yetmiyecek yani.
  Başka kanıtlar da gerekecek…
  AVA GİDERKEN AVLANMAK DA VAR YANİ SONUÇTA.

 13. anlaşıldı olay bu mailin kimler attığı şüphelendim zaten dolandırıclık yargılama vs vs lobi faaliyetleri atanda belli

 14. BURHAN İŞCAN

  YARGILANDIRMAYI HIZLANDIRMA PAKETLERİNDEN MURADIMIZ;

  -CAYDIRICILIĞI SAĞLAYACAK DAHA AĞIR CEZALARIN GETİRİLMESİ.
  -bu oluşturuluyor
  -AKLA KARAYI AYRIŞTIRACAK YARGILAMA YAPILMASI
  -bu da oluşturuluyor
  -SUÇTAN ZARAR GÖRENİN ZARARININ GİDERİLMESİ
  -uzlaşma ve etkin pişmenlık kurumlarının işlevini artırıcı önlemler alınıyor.
  -TOPLUMSAL SORUNLARIN KAYNAĞINI OLUŞTURAN NEDENLERDEN EN BÜYÜĞÜ “ETKİN VE EHİL SAVUNMANIN OLMAYIŞI” DIR.
  -bunun içinde iki kanun teklifi ile gereği yapılacak.
  -ISLAH FAKTÖRLERİNİN GÖZETİLMESİ İÇİN ŞEFFAF YAPININ OLUŞTURULMASI.
  -bu da oluşturuluyor.
  PEKİ KAYGILARIMIZ NELER?

  EN BÜYÜK KAYGIMIZ, TOPLUMUMUZUN BİLGİ TOPLUMU OLMAKTAN UZAK OLMASI.

  Okuma alışkanlığı, bilgi edinme ilgisi yok. Duyumlara göre kararlar verilmekte.
  SİZE ÇOK ÇARPICI ÖRNEK VERECEĞİM;
  TEK BAŞINA KANUN TEKLİF ETMENİZ MÜMKÜN MÜ?

  EVET MÜMKÜN.
  AKLIN YOLU BİRDİR. E-DEVLET ANLAYIŞINDA İSENİZ, İNTERNET KULLANMAYI BİLİYOR VE DAVA ADAMIYSANIZ BU MÜMKÜN.
  ANAYASA ÇALIŞMALARINDAN BAŞLAYIN MESELA DENEMEK İÇİN.
  GİRİN TBMM SİTESİNE MECLİS BAŞAKANINA ÖNERİLERİNİZ YAZIN.
  BAKIN GÖRÜN SONUCU..

  BEN SON BEŞ SENEDİR DENEDİM. HEP KAZANDIM. TAVSİYE EDERİM.

 15. metin cantürk

  hapis cezası kalktı adamın üstünde hiç bir şey yok yapmış onun bunun üstüne alacaklı ne yapacak bu sayın mağdur un jeep i var cocukları özel okulda okuyor kolunda rolex kalemi rixoos arabası var dairenin 40 tanesi karısının üstünde 30 tanesi gelini üstünde şimdi bu MAĞDUR öylemi

  • buda devletin gözünden kaçmış:))) neyse birşey söylüycem ama şimdi::
   sorması ayıpta bu kırk daireyi sürekli çek vermiş vermiş ödemeiştemi yapmış yada size kardeşim trilyonlarmı takmışta yapmış hiç mantıklı değil bu güne dolandırcılık yapacaksın sana gelince çeki patlayacak hani bir cip ev araba neysede 40 daire 30 daire:)) vs vs bu kadar malvarlığı var binlerce çek yazması lazım da bu adamın hiç cezası yok yada varda çek mağduruyum diye hapise girmiyor paranın üzerine yatıyor kaçak yaşıyor abartılı bir durum o çek dolandırcılığı işi falan yamıyordur silah kaçakcılığı falan olmasın:::)))

  • BURHAN İŞCAN

   Sayın Metin CANTÜRK;
   Yanlış haberlere kanıp yanlış algılamalarınızı dile getirinceye kadar, YASA TASARISINI, VE YASA TASARISININ GEREKCESİNİ OKUYUP ALGILAMAYA ÇALIŞIN DERİM.
   Hiç kimse hiç bir suçluyu af etmiyor.
   Aksine SUÇLULAR İÇİN DAHA AĞIR CEZALAR oluşturuluyor.
   Bu cezaları verirken;
   1-gereksiz kişilerin gereksiz yargılanmasının önüne geçiliyor.
   2-Kurunun yanında yaş yanmaması için gayret sarfediliyor.
   3-Toplum içinde birbirine güvenmenin temelleri atılıyor.
   4-Suçluların varlığını, cezalandırılmasını sağlayacak YARGILAMA nın yapılması sağlanıyor.
   Evet ADLİ PARA CEZASI KALDIRILIYOR.
   AMA SUÇLUYA VERİLECEK HAPİS CEZASI KALDIRILMIYOR, AKSİNE AĞIRLAŞTIRILIYOR.
   ANAYASAMIZ VE EVRENSEL HUKUK MASUMİYET KARİNESİNİN GÖZETİLMESİNİ EMRETMEKTEDİR. AYRICA BİR SUÇA YALNIZ BİR CEZA VERİLİR.
   Çek yasaları içinde olan DAYATMA SUÇ TEORİSİ İLE ÜRETİLEN SUÇ TİPİ İLE SUÇLAYIP YARGILAMADA EVRENSEL HUKUKUN VE ANAYASAMIZIN ÖNGÖRDÜĞÜ TÜM PRENSİPLER YIKILMAKTAYDI.
   Şimdi bu durum ortadan kaldırılıyor.
   BORÇLU BORCUNU ÖDEYEMEDİ DİYE ALACAKLININ İNTİKAM ALMASININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR.
   BU YAPILIRKEN DOLANDIRICILARIN DA DAHA AĞIR CEZALAR ALMASI SAĞLANIYOR.

   LÜTFEN ÖNCE OKUYUP BİLGİ SAHİBİ OLUN. SONRA AHKAM KESİN.

   ZİRA AHZAB SURESİNDEKİ AYET GAYET AÇIK;
   “İNSAN ZALİMDİR, ÇÜNKÜ O ÇOK CAHİL BULUNUYOR”
   BİLGİSİZLİKLE;
   KİMLERE NASIL HAKSIZLIK ETTİĞİNİ GÖRMENİZ İÇİN,
   LÜTFEN AÇIP TASARIYI VE GEREKCELERİNİ BİR DAHA OKUYUN.

   AKSİ TAKDİRDE SİZİN İÇİN BİZLER BAŞKA FİKİRLER TAŞIYACAĞIZ.
   MEMLEKETİNİZİN DURUMUNA VE İNSANINA KARŞI LÜTFEN FRANSIZ KALMAYIN.

 16. metin cantürk

  adliyelerde iş yoğunluğu var diye yargının önünü acacağız varsayımıyla alacaklısına borcunu ödemeyip ödeme planı sunmayıp üç dürt yıl alacaklısını adliyelerde eskitip eskitip şimdede mağdur konumunda bunları mağdurmuş gibi lanse etmek YANLIŞ burada hile ve dolandırıcılık yapmış vip sahtekarla gerçekten ödeme niyeti var ama gücü yetmemiş istemeden çekini ödeyememiş i bizde ayırt ediyoruz mazlumla üçkağıtctının ne anlama geldiğini bizde biliyoruz lafımız ÜÇKAĞITCIYA sıç varsa ceza da vardır OLMALIDIR

 17. metin cantürk

  fotokopi evrakla hakime delil sunmaya çalıştı hakim emniyet güveni sağlanmamış fotokopi evrakla işlem yapılmaz aslını getir dedi evenim vevenim dava günü geldi kağıdı havaalanında kaybetmişmiş bu çek mağduru mu bu mağdursa param duruyor ticaretim durdu bayramlar geldi geçti bu mağdursa biz neyiz bizede bi AD UYDURUN

  • BURHAN İŞCAN

   PEKİ GÜZELDE SİZİ ENGELLEYEN NE İDİ?
   NİÇİN EVRAKTA SAHTECİLİK DAVASI AÇMADINIZ?
   NİÇİN DOLANDIRICILIKTAN DAVA AÇMADINIZ?
   SİZİ ENGELLEYEN ÇEK YASASI İDİ.
   ÇÜNKÜ ÇEK YASASI İÇİNDE YARGISIZ İNFAZA DAHA FAZLA CEZA VERİLİYORDU.
   SİZ BUNU SEÇTİNİZ.
   AMA ŞİMDİ ÇEK YASASI İÇİNDEN BU ÇEŞİT SUÇLAMA VE YARGILAMA KALDIRILIYOR.
   SİZİN CAHİLCE İDDİANIZ GÖRE SUÇLULAR CEZASIZ KALACAK.
   AKSİNE, SUÇ VARSA DAHA AĞIR CEZA İLE CEZALANDIRILACAK.

   AMA ÖNCE SİZİN SUÇLADIĞINIZ KİŞİNİN SUÇLULUĞUNU İSPAT ETMENİZ GEREKECEK.
   ŞEKLİ SUÇ TİPİ İLE CEZALANDIRILMA DÖNEMİ BİTTİ.

   ÖNCE SUÇLUNUN SUÇLU OLDUĞUNU İSPATLA, SONRASI AĞIR CEZAYI GÖR. BUNUN İÇİN MAHKEME ARTIK AĞIR CEZA MAHKEMESİ OLUYOR.
   BİLİYORMUYDUNUZ?

 18. metin cantürk

  geldi mahkemeye bankadan yatırdığım parayı kabul etti etmese ne olacak elimde muhasebe kaydı var sonra üçkağıtcı hakime efendim 30000 lira vermedi dedi sözleşmeyi sundum altında imzası var sonra başladı kemküme kes kopyala yapıştırla sözleşme üretmiş(evrakta sahtecilik yapıp imzaları aynen bırakıp sözleşmeye ibare eklemiş) çekini ödemedi 24 ay oldu dosya hala temyiz de ve zaman geldi bunun adı ÇEK MAĞDURU mu

 19. metin cantürk

  hile ve dolandırıcılığı yaşam biçimi yapmış kestiği çeki ödemiyeceği önceden kurgusu planı olduğu için malını onun bunun üstüne yapmış attığı imzayı bile değişik farklı karekterde atmayı bile önceden yaptığı hırsızlıklardan sahteksrılklardan tecrübe edinerek en az 3 yıl 4 alacaklıınsı avukatların eliedn oyuncak edip uuuuzn yargılamadn snora hoooop bi de TEMYİZ ayağıyla borcuna sahip çıkmayan adiye MAĞDUR denemez SuÇ VARSA OLMALIDIR üçkağıtçı hile ve dolandırıcılık yapmış adliyede dünya dolusu alacaklısıı var bayramları teravihleri evlere ailelere hayatını zindan etmiş kalk bi de bunu mağdur de kavram kargaşasına gerek yok çeki kestiğin gibi ödeyeceksin veya şu şekilde öderim diye taahüdde bulunacaksın ne devlet ne de başka biri alacaklının hakkına kalem ÇEKEMEZ(SİNİZ)

  • sayın can türk borçlunun alacakları ne olacaktır siz sadece kendi alacaklarınız için böyle konuşuyorsunuztabikii anlıyorum siznde mutlaka sıkıntıda olan borçlarınız var her işin riski farklıdır her iş yapan sizin işinizi yapmıyor, herkes birbirinden alacaklı borçludur ben bir dolandırcı tanımaktayım kardeşim arkadaşım tokatçıdır inanın onuda dolandırmışlar defteri gösterdi vallahi yani sizin anlayacağınız herkes dolandırcı,herkes alacaklı sistem yanlışda ondan almasaydınız kardeşim çeki bankaya sormadınızmı ? siha zorunlanmı aldınız?sayın hukukçunun dediği ondan doğrudur çünkü sistem hatalıdır avrupada çeki lüx restoranta bile yemekyer çek kesersiniz, kesersiniz ama bankaya çeki alan adam sorar gece gündüz açık danışma sistemleri var ,çekin teyitini alır ve banka artık sorumludur o çekten al derse o çeki artık banka öder al demezsede sende almazsın okeyy …türkiyede sistem yanlış 1milyon insanda borcunu ödeyemedi kredi kartınada ödemedi ha çek ha kredi kartı borç borçtur herkes dolandırcımı? demeki sistemde hatalar var bu kafayı değişin artık bir çok borçlunun bir çokda alacağı varrr tabiki herkes birbirini mahkemeye versin de herkes için hapis cezası olsun sonuçta borç ödenmeiştir mantık odur şayet memlekette adam kalmaz :)) heryere cezaevi inşa edelim..kurtulalım şu özgürlükten

  • BURHAN İŞCAN

   İÇİNİZ RAHAT OLSUN:
   HİLE VE DOLANDIRICILIĞI YAŞAM BİÇİMİ YAPMIŞ KİŞİ BİRİNCİSİ İLAHİ ADALETTEN MUTLAKA KURTULAMAZ.
   İKİNCİSİ ŞİMDİ DE BUNLARIN BEŞERİ ADALETTE DAHA AĞIR CEZA İLE CEZALANDIRILMASI SAĞLANIYOR.
   SİZİN ANLAYACAĞINIZ KURU İLE YAŞ AYRIŞTIRIRLIYOR.

   BİR DE BEYİNCİKLERDE BU AYRIŞMAYI SAĞLAYABİLSEK..
   MESELE KALMAYACAK ZATEN

 20. o zaman davalar incelenmeli dolandırıcılar ayrılmalı senetede hapis çıkmalı ama gerçek mağdursa insanları tutmaya gerek yok kişi yüklü şekilde borçluysa o dolandırıcı demektir bunlar işçı aylıklarıyla askari üçretle ve çevredeki bilgilerle kıyaslanır adam 500 bin borçlanmış ben çek mağdururuym sen mağdur deyil dolandırıcısın kardeşim

  • kardeşşşşş yüklü alacağıda olamazmı kişinin napılacak ozaman ticaret öyle sizn anlattığınız kadar yava bir şey değilki çok ayrıntıları var kardeşşşşşş

  • Fıkrayı bilirsiniz..:)

   Roma İmparatoru Sezar hakkında erkeklik güce ile ilgili dedikodu tüm Roma’ya yayılmış

   Sonuçta dedikodu Sezar’ın kulağına kadar gitmiş..

   Hemen senatoyu toplamış ve “bu kararımı halka duyurun” demiş
   “Sezar arenada halkın önünde 100 kadınla birlikte olacak ve erkeklik gücünü kaybetmediğini ispatlayacak”

   gün gelmiş çatmış Sezar ilk olarak arenada 1. guruptaki 33 kadınla birlikte olmuş

   Arkasından 2. guruptaki 33 kadınla birlikte olmuş, sıra 3. guruptaki 33 kadına gelmiş Sezar onlarla da birlikte olmuş.

   Vee son olarak Dünya güzeli ile birlikte olacak…
   heyhat Yüce Sezar güçsüzlükten yığılıp kalmış dünya güzeli ile birlikte olamamış

   Arenada bütün türbinler ayağa fırlamış ve hep bir ağızdan “İ…ne Sezar” diye bağırmaya başlamış

   Sayın hasan deniz, sizin yorumunuza göre 500 milyon borçanıp 499.500.000 ödeyip 500 bin ödeyemeyen kişi dolandırıcı mıdır? 🙂

 21. Hakkı Adalet

  BAKARA SURESİ 2/280. AYET
  Ve şayet borçlu sıkıntıda ise, o halde (borçlu) bir kolaylığa çıkıncaya kadar beklemek; bununla beraber bağışlamanız hakkınızda daha hayırlıdır, eğer bilirseniz.
  Ö N E M L İ:
  Borçlular ile dolandırıcıları lütfen kimse aynı kefeye koymasın. Bir sürü mühendis ve iş adamının cezaevlerinde borçlarından dolayı çürüdüğünü gördüm. Bu insanların pek çoğu bu ülkede istihdam yaratıp vergilerini ödüyordu. Çoğu; alacaklarını gününde alamadığı için tefeciye, faktoring şirketlerine bulaşıp faiz yükünü taşıyamayıp çeklerini vadesinde ödeyemediler. Bununda bedelini aileleriyle birlikte ödediler. Ödüyorlar. Cezaevinde yatan kişi borcunu nasıl ödeyecek? Çek konusunda art niyetli kişiler ve dolandırıcılar zaten kendi çeklerini kullanmaz, sahte çekler kullanırlar. Bu da zaten suç. Yeni ÇEK KANUNU tasarısında bu konuda bir değişiklik yapılmayacak.
  1600 lü yıllarda İstanbul Haliç kıyısında bulunan şimdi ki adı Zindan Han olan, o zaman ki adı Baba Cafer Kulesinde, borçlular zindana kapatılırdı. Borçlular aşağıdan geçenlere bağırıp yalvarır, arada bir hayırsever biri de borçlarını ödeyip içlerinden birini kurtarırdı. Şimdi sene 2012. Ne değişti? Bu yasa çıkarsa çok şey değişecek. Bankalar daha dikkatli olacak. Böylelikle alacaklının da hakkı korunacak.
  Kuran ı Kerim’de ki ilgili Ayeti yukarıda belirttim. BORCUNDAN DOLAYI CEZAEVLERİNE ATILMAK İNSANLIK AYIBIDIR.

 22. BU ÜLKEDE NÜFUSUN YÜZDE 95 İ BU ÇEŞİT MÜSLÜMAN!

  ZİNAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKARANLARA PRİM VEREN,
  SEKS YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTURMA ADINA CEZA YASASINDA RIZA YAŞINI 15 OLARAK BELİRLEYEREK; KÜÇÜK ÇOCUKLARI FUHUŞ PAZARINDA META HALİNE GETİREN VE BUNA PRİM VEREN MÜSLÜMANLAR,
  MÜSLÜMAN KARDEŞİNİN REFAHA ULAŞMASINI KISKANIP, PAYLAŞIMCILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YASA ÇIKARAN VE BUNA PRİM VEREN MÜSLÜMANLAR,
  FAİZCİLİĞİ MEŞRULAŞTIRANLAR VE BUNLARA PRİM VEREN MÜSLÜMANLAR,
  VE ;
  BU ÜLKEDE VAHŞİ KAPİTALİZMİ BENİMSEMİŞ MÜSLÜMANLARVAR

  “Şüphesiz Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez; fakat insanlar kendilerine zulmederler.” Yunus Suresi 44. Ayet.

  BU ÜLKEDE İŞSİZLİK VAR, AÇLIK VAR, YOKSULLUK VAR, FUKARALIK VAR, ÜSTÜNE ÜSTLÜK BUTLAN HUKUKU İLE ZULM VAR. AMA BUNLARA SEYİRCİ KALAN MÜSLÜMANLAR! VAR.
  “Eğer (borçlu) darlık içinde bulunuyorsa ona geniş bir zamana kadar mühlet (verin). Sadaka oiarak bağışlamanız ise sizi niçin daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz.” Bakara Suresi Ayet 280

  “Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları hakimlere (idarecilere veya mahkeme hakimlerine, yargıçlara) havale etmeyin.” Bakara Suresi Ayet 188

  “Faizi yiyenede, yedirenede,faiz muamelesine sahitlik edenede, bu muameleyi yazanada lanet olsun. “( Hadisi şerif ( Ebu davut ve tirmizi)

  Mezarlıkta geziyorum… Yok hiç isteyen mal mülk altın para… Hepsi istiyor bir fatiha… Ey insanoğlu akıllanmayacakmısın daha… Ne bu dünya meşakati ne bu kargaşa… Sende isteyeceksin tek bir fatiha.

  “ZULME SESSİZ SEYİRCİ KALAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.”

  BU ÜLKEDE BORÇ TUZAĞI İLE ESARETE İMKAN TANINIYOR. BORÇ KRİTERLERİ UYGULAYARAK GERÇEK TEMİNATLA BORÇLANMA UYGULAMASINA OLANAK SAĞLANACAĞINA, BORÇLANMADAN CAYDIRICILIK OLUŞTURULACAĞINA, AŞIRI BORÇLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEĞİNE; BU ÜLKEYE REFAHI ÇOK GÖRENLER, İNSANLARA ZULMETMEK İÇİN BORÇLANMA TUZAKLARI İNŞA EDİYORLAR. BU TUZAKLARLA GÜYA DEVLETİN KASASINA GELİR DE ELDE EDECEKLERMİŞ.

  DEVLET VATANDAŞINA TUZAK KURAR MI? “EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA ALDATMACASI” NIN KANIKSATILMASIYLA BAŞLAMAKTA TUZAK KURMALAR. YARGISIZ İNFAZ SAĞLAYAN BUTLANSAL HUKUK YASALARININ OLUŞMASI İLE SÜRDÜRÜLMEKTE.

  BU ÜLKEDE BORCA HAPİSLİK DAYATMASI İLE YAPILAN YASAL TEFECİLİK LE KATLİAMLAR OLUYOR VE BU ÜLKEDE HALA MÜSLÜMAN OLDUĞUNU İDDİA EDENLER VAR.
  NÜFUSUN YÜZDE 95 İ MÜSLÜMANMIŞ! İYİ Mİ?

 23. YA KILAVUZU KARGA OLANLAR. ONLARA NE DEMELİ.

  “KARGA KARGA GAK DEDİ, ÇIK ŞU DALA BAK DEDİ. ÇIKTIM BAKTIM O DALA, BU KARGA NE BUDALA..”

  Basketci 11 dakika önce şuna cevaben: sabırrr
  değerli sabırrr;

  kusura bakmayın da bu iş öyle boyacı kovası değil,fırçayı sok çıkar rengi değişsin,kaç senin mücadelesi bu bilmiyorum biliyormusunuz?şu anda gelinen nokta çok güzel bir nokta.bundan iyisi şamda kayısı..bir kaç yıldır sabrediyoruz siz bir hafta daha sabredin derim.bu arada mücadeleye de ortak olun.
  rollei arkadaşımıza katılıyorum.buna kendimide dahil ediyorum.ama amacımız süreci yılbaşı öncesine çekmek.yoksa boş ve yalan yere umut dağıtmak değil.tek amacım yılbaşından önce cezaevlerinin boşalması yurdışındaki arkadaşların dönmesi,ailelerin bir birine kavuşması.bizler burda öyle yada böyle hayatımızı idame ettiriyoruz.bize yılbaşından sonraki hafta olsa ne olur?konu o değil.bunun altını çizelim.ayrıca bu site bütün stk lar ve milletvekilleri tarafından izleniyor.buraya yazılanlar (doğru ve mantıklı olduğu sürece)bir mesaj niteliğindedir.bunuda unutmamak gerekir.

  saygılarımla

  basketçi 21/12/2011 12:02
  Bİ TARAFTAN YASA HEMEN ÇIKACAK DİYE GARANTİLİ TARİH! VEREN, SONRA YASA ÇIKMAYINCA ÇEVİR KAZI YANMASIN AYAKLARINA YATAN; NE DEDİĞİNİ, NE İSTEDİĞİNİ VE DAVASINI BİLMEYEN MAHLUKATTAN ORGANİZATÖR OLUNCA FİYASKONUN ADI ZAFERE ULAŞMAK OLUR.
  “MEŞGUL OLMAK YETMEZ. KARINCALAR DA MEŞGULDUR. ASIL SORU, NEYLE MEŞGUL OLDUĞUNUZDUR.”

  ÇEK MAĞDURLARININ EN ÖNEMLİ EKSİKLİĞİ; SİYASİ KADEMELERDE VE TOPLUM EFKAR VE VİCDANINDA KENDİLERİNİ VE SORUNLARINI ANLATACAK SÖZCÜSÜNÜN OLMAMASI DIR.

  BU DA, SORUNUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜNDEN OLUŞAN ÖFKENİN ÇIKARDIĞI HAREKETİN; NEREYE GİDECEĞİ KONUSUNDA KARARSIZLIKLARA SEBEP OLMAKTADIR. BU KARARSIZLIK EYLEMSİZLİK NOKTASINDA BEKLEMEKTEDİR. EYLEMİN İDEOLOJİSİ TAM BELİRLENMEDİĞİ GİBİ, EYLEMİN MERKEZİ(DESTEK ÜNİTELERİ) VE LİDERİ YOKTUR.

  BUNUN DA SEBEBİ; SORUNUN SÜRMESİNDEN NEMALANMAK AMACINDA OLAN KİŞİLERİN, HAREKETLERİ SANAL ORTAMDA TUTULAN ÇEK MAĞDURLARIYLA AYNI AMAÇ İÇİNDEYMİŞ GİBİ KANIKSATILMASIDIR.

  LİDER NEDEN GEREKLİDİR?

  İNSANLAR BİR AMAÇ DOĞRULTUSUNDA BİR ARAYA GELEREK BİR GRUP OLUŞTURDUKLARINDA(ORGANİZASYON), BU GRUBA YÖN VERECEK, ÖRGÜTLEYİP BİR PLAN DAHİLİNDE HAREKETE GEÇİRECEK, KARMAŞAYI ÖNLEYECEK BİRİNİN VARLIĞINA İHTİYAÇ DUYULUR. ORTAK HEDEF BELİRLEYEBİLMEK, GRUPTAKİ HERKESİN FİKİRLERİNİ, İSTEKLERİNİ, İHTİYAÇLARINI ORTAK BİR NOKTADA BULUŞTURABİLMEK İÇİN BİR LİDER GEREKLİDİR.

  LİDER;

  TOPLUMLARI ARKALARINDAN SÜRÜKLEYEN, ONLARIN UFKUNU AÇAN, YENİLİKLERE AÇIK OLAN, BASMA KALIPLARA TAKILI KALMAYAN, SÜREKLİ KENDİNİ YENİLEYEN VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE EN HIZLI, EN PRATİK YOLLARLA ÇÖZÜM ÜRETEN, TOPLULUKLARI POZİTİF MOTİVE EDEBİLEN KİMSELERE LİDER DENİR.KENDİ DÜŞÜNCELERİNİ, İSTEK VE İRADESİNİ YANINDAKİ KİŞİLERİN SEVGİ, SAYGI VE GÜVENİNİ KAZANARAK ONLARA KABUL ETTİREBİLİEN KİŞİLERDİR.

 24. BU ÜLKEDE VAHŞİ KAPİTALİZMİ BENİMSEMİŞ İNSANSILAR VAR

  “Şüphesiz Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez; fakat insanlar kendilerine zulmederler.” Yunus Suresi 44. Ayet.

  BU ÜLKEDE İŞSİZLİK VAR, AÇLIK VAR, YOKSULLUK VAR, FUKARALIK VAR, ÜSTÜNE ÜSTLÜK BUTLAN HUKUKU İLE ZULM VAR.
  “Eğer (borçlu) darlık içinde bulunuyorsa ona geniş bir zamana kadar mühlet (verin). Sadaka oiarak bağışlamanız ise sizi niçin daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz.” Bakara Suresi Ayet 280

  “Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları hakimlere (idarecilere veya mahkeme hakimlerine, yargıçlara) havale etmeyin.” Bakara Suresi Ayet 188

  “Faizi yiyenede, yedirenede,faiz muamelesine sahitlik edenede, bu muameleyi yazanada lanet olsun. “( Hadisi şerif ( Ebu davut ve tirmizi)

  Mezarlıkta geziyorum… Yok hiç isteyen mal mülk altın para… Hepsi istiyor bir fatiha… Ey insanoğlu akıllanmayacakmısın daha… Ne bu dünya meşakati ne bu kargaşa… Sende isteyeceksin tek bir fatiha.

  “ZULME SESSİZ SEYİRCİ KALAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.”

  BU ÜLKEDE BORÇ TUZAĞI İLE ESARETE İMKAN TANINIYOR. BORÇ KRİTERLERİ UYGULAYARAK GERÇEK TEMİNATLA BORÇLANMA UYGULAMASINA OLANAK SAĞLANACAĞINA, BORÇLANMADAN CAYDIRICILIK OLUŞTURULACAĞINA, AŞIRI BORÇLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEĞİNE; BU ÜLKEYE REFAHI ÇOK GÖRENLER, İNSANLARA ZULMETMEK İÇİN BORÇLANMA TUZAKLARI İNŞA EDİYORLAR. BU TUZAKLARLA GÜYA DEVLETİN KASASINA GELİR DE ELDE EDECEKLERMİŞ.

  DEVLET VATANDAŞINA TUZAK KURAR MI? “EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA ALDATMACASI” NIN KANIKSATILMASIYLA BAŞLAMAKTA TUZAK KURMALAR. YARGISIZ İNFAZ SAĞLAYAN BUTLANSAL HUKUK YASALARININ OLUŞMASI İLE SÜRDÜRÜLMEKTE.

  BU ÜLKEDE BORCA HAPİSLİK DAYATMASI İLE YAPILAN YASAL TEFECİLİK LE KATLİAMLAR OLUYOR VE BU ÜLKEDE HALA MÜSLÜMAN OLDUĞUNU İDDİA EDENLER VAR.

  BORCU ÖDEMEMEK, YANİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ BİLE BİLE YERİNE GETİRMEMEK BAŞKA ŞEY, BORCU ÖDEYEMEMEK YANİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ YERİNE GETİREMEMEK BAŞKA ŞEY. YARGISIZ İNFAZLA İKİSİ DE AYNI KEFEYE KONMAKTADIR. BUNUN ADINA EKONOMİK SUÇ DENMEKTEDİR.

  VAHŞİ KAPİTALİZM TÜM VAHŞETİYLE ORTADA BUNA RAĞMEN İNSANIM DİYENLER VAR.

  ALLAH’IM BU ZULMÜN MÜSEBBİPLERİNİ SANA HAVALE EDİYORUM.

  “Mûsâ, şöyle dedi: “Ey Rabbimiz! Gerçekten sen Firavun’a ve onun ileri gelenlerine, dünya hayatında nice zinet ve mallar verdin. Ey Rabbimiz, yolundan saptırsınlar diye mi? Ey Rabbimiz, sen onların mallarını silip süpür ve kalplerine darlık ver, çünkü onlar elem dolu azabı görünceye kadar iman etmezler.” Yunus Suresi Ayet 88

  Mutlu bir evliliği olan Aşkın Durgun ve Ümran Durgun çiftinin son dört yıl içinde hayatları kabusa dönüştü. 2008 yılında bir firmadan senet imzalayarak bin 600 TL’ye aldıkları 3 çek- yatın borcunu ödemekte zorlanan Durgun çiftine ikinci bir şokta, küçük kızları İlayda’nın doğumundan sonra ileri derecede şeker ve guatr hastalığını öğrendiklerinde yaşamışlar. Elektrik-elektronik dükkanında çalışan baba Durgun ve eşinin terzilikten kazandığı parayla geçimlerini sürdürmeye çalışan çift, aldıkları çek-yatların borçlarını zamanında ödeyemeyerek faizin işlemesi sonucunda borçları 4 bin 100 TL’ye ulaşması ile hayatları kararmış. Borçlarını ödemek için çırpınan ve çabaları boşa çıkan Durgun çiftinin evine önce haciz daha sonra da her ikisine de hapis cezası verilmesi üzerine büyük bir yıkım yaşamışlar. Başına gelenleri gözyaşları içinde anlatan anne Durgun, “Bizi hapse atarlarsa kızım ne olacak” diyerek feryat ediyor.

 25. Verdiği çekin karşılığını ödemeyen kişilere _mağdur_ dersek, asıl emeğinin karşılığını kaybedenleri görmezden gelirsek dolandırıcılığa yeni ufuklar açmış oluruz. Emeği, dişten tırnaktan biriktirileni mağlup etmiş oluruz…Çek kendi bankasının garantisinde olmalı, paravan şirketlere tomar tomar çek defteri verenler de kanuna hesap vermeli. Borcunu ödemek isteyen gününde öder veya mahkemenin verdiği müddette öder. Hiç ödemiyorsa o uzun süre hapis yatar, alacaklı karanlık geleceği ile dişi ve tırnağı ile yeniden çalışmaya başlar fakat ömrü yetermi bilinmez..Sorun çözülmüş gibi mi görünür yine HAYIR..Daha hukuki boyutlarını bilemem ama insani vicdan göz ardı edilmemeli…Birilerine mağdur derken bir kez daha düşünülmeli. Ben bu işlerin içinden biri olarak çok iyi biliyorum ki, büyük bir yüzdelik kesim, bunun hesabını kitabını yapıp ticaretine yeni yönler vermekte.NE DE OLSA MAĞDURLAR..

  • Sayın emrah.

   Sizin ileri sürdüğünüz mantıkla, “dolandırıcılığa yeni ufuklar açmış oluruz” söyleminiz pek bir anlam ifade etmiyor gibi geldi bana

   Şöyle ki; Araba üreten her firma trafik kazalarının olmasına yeni ufuklar açmış oluyor. Neden araba fabrikalarının kapatılmasını önermiyorsunuz?

   Sayın emrah. hukuk bir gün size de gerekebilir. Bir kanunun varlığı o kanunun mutlaka hukuka uygun olduğunu göstermeyebilir.

   Borca hapis uygulaması hukuksuz bir uygulamadır. Kesinlikle kaldırılmalıdır.
   her şeyini İİK uygulamaları ile tüketmiş olan kişiye sadece öç almaya yarayan hapis cezası verilmesi İnsanlıkla da bağdaşmaz…

  • çok minik ama çok önemli bir fark var !!!!!

   ÖDEMEYENLER ile ÖDEYEMEYENLER

   ikisi arasındaki fark çok büyük.

   bilmem açıklamama gerek var mı !?

 26. Borçlu ve alacaklıyı mutlak olarak ayırt etmek gerekir…Alacaklı kişi (asıl mağdur) çek sahibine mal veya para verip karşılığını alamadıysa, çek sahibi kendine ait olmayan sermayeyi batırıp ödeme yapmıyorsa buna mağdur yerine dolandırıcı hırsız gibi söylemler daha uygun olur düşüncesindeyim.

  • 5237 sayılı TÜRK CEZA KANUNU var ülkemizde.

   Bunun nitelikli dolandırıcılıkla ilgili kapı gibi maddeleri var.

   5941 sayılı kanun bir kandırmacadır.
   Hukuksuzluktur – çünkü mevzuatta yeri olmayan “vadeli çeke izin vermiştir”, çünkü yargılamanın T.C.K. prensiplerine göre yapılmasını engelleyen maddeler barındırmaktadır.

   BİZİ YÖNETENLER BU HUKUKSUZLUĞU YARATMIŞLARDIR.

   YILLARDIR İNSANLARA ZULMETMİŞLERDİR.

   İNSANLAR HAPİSTE YATMIŞLARDIR/YATMAKTALAR.

   En azından son 2 yıldır KILLARINI BİLE KIPIRDATMIYORLAR.
   Her türlü yetkileri olduğu halde. MÜHÜR ONLARDA OLDUĞU HALDE.

   Geçen gün yeri geldi sosyalist düşünceden bir açıklama yapmaya çalıştım. Bugün de nacizane bilgimle Kuran’dan bir açıklama yapmaya çalışayım:

   Müslümanların kutsal kitabı Kuran;

   İNSANLARI

   İNANANLAR VE İNANMAYANLAR DİYE AYIRMAZ

   İNSANLARI

   ZALİMLER (ZULMEDENLER) VE MAZLUMLAR DİYE AYIRIR

   Anlayana tabii.

   Selamlar

  • Emrah size katılyorum.Çekini ödemeyen hırsız ve dolandırıcıdr.Emeğinin veya verdiği malın karşılığını alamayan gerçek alacaklı çek mağdurudur.Karşılıksız çek veren sahtekar işini gene 2. vaya 3. kişiler üzerinden yapar.Ama alacaklı parasını alamaz.Kanunlarda hep dolandırıcıları korur.çünkü onlardan çıkar beklentileri vardır.Banka çekin karşışığını vermez.Başkalarından çıkar beklentileri vardır.Dünyanın heryerinde çek, çektir paradır nakittir.Bir tek bizim ülkemiz hariç.

 27. Sayın Sporex,

  Anlattığınız durum gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

  Şöyle ki;

  çek borçlunuzun çek tutarı kadar adli para cezasına çarptırılmışsa ve parası varsa size gelir: “Ben borcumu ödeyeyim, sen de şikayetini geri al” der, bu gerçekleştirilir siz paranızı alırsınız, borçlunun da sıkıntısı sona erer.

  Ama borçlunun parası yoksa adli para cezasını ödeyemez. Hapse girer. Hapis yatar. Siz paranızı alamazsınız. Hapisteyken zaten borcunu ödeme şansı yoktur. Hapisten çıktıktan sonra, çalışıp borcunu ödeme imkanı bulsa bile ne der ? “Ben hapis yattım zaten, ceza çektim. Daha ne borcu ödeyeyim ki!?”.

  Türkiye’de resmi rakamlar var :

  ÇEKLERİN ÖDENME ORANI …… % 92
  SENETLERİN ÖDENME ORANI …%86

  Yani çekle, senet neredeyse aynı !

  Borçlu parası varsa, çekmiş, senetmiş ayırdetmez. Gider borcunu öder. Bu sayede ticaretini devam ettirir.

  Parası yoksa, “senette hapis yok, borcumu ödemeyeyim ama çekte hapis var, borcumu ödeyeyim” demez, diyemez.

  Gerçekler böyle.

  Karşılısız çıkan çeklerin Banka tarafından ödeneceğini düşünmek bir hayal. Kapitalist sistemin kalbi olan bankalar böyle bir şeyi asla yapmazlar.

  Bu tür söylemlerle, “ÇEK SİGORTA FONU gibi bir fon kurulsun, çek sistemi devam etin, biz bu işten yararlanmaya devam edelim, ödenmeyen çekler de fondan ödenirse sistem bozulmadan ayen devam eder” diye bir düşünce içindeler.

  BANKALAR GARANTİLİ ÇEK REKLAMI YAPMAKTALAR, YAPTIRMAKTALAR. BUNUN İÇİN ÇEK ALACAKLILARI VE ÇEK BORÇLULARI NEZDİNDE ÇOK PİS BİR OYUN OYNUYORLAR.

  “Çek sigorta fonu” kurulursa bunun kaynağı ne olacak ? Devlet. Nasıl karşılanacak ? Tabii ki VATANDAŞTAN ALINACAK İLAVE VERGİLERLE, HARÇLARLA.

  Çek sigorta fonunun kaynağı çek kullanıcılarından alınacak paralarla sağlanacak da deniyor – ba da büyük bir yalandır. Çek kullanıcıları bu kadar büyük paraları ödeyemezler, çek kullanımını bırakırlar. Fatura yine devletin sırtına YANİ VATANDAŞIN SIRTINA BİNER.

  Garantli çek reklamı yapan bankalara, bunların adına bu reklamı alenen veya isimlerini gizleyerek yapan kişi ve kuruluşlara güvenmeyiniz, itibar etmeyiniz. BU BÜYÜK BİR KANSIRMACADIR !!!

  • Vadeli ya da vadesiz çekini (ve bu bağlamda senedini de) KÖTÜ NİYETLİ OLARAK ÖDEMEYEN, ÖDEMEK İSTEMEYEN KİŞİLER, DOLANDIRICILAR için 5941 sayılı kanuna ihtiyaç yoktur.

   Bu gibi durumlar 5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU’nda çok açık seçik olarak suç olarak tanımlanmış ve cezası belirlenmiştir. Bu tür girişimlerde bulunacak dolandırıcılar ve kötü niyetliler için her türlü ceza ve yaptırım imkanı TÜRK CEZA KANUNU’nda mevcuttur !!!!!

 28. Ben bir çek alacaklısıyım ve durumda paramı alamadığım için mağdur ediliyorum.Borçlu adli para cezası sayesinde serbest.Hükümet parayı alıp kasasına koyuyor.Gerçek alacaklı parasını ne bankadan ne de Borçlu dan alabiliyor.Yetkili kişilerin alacaklarımızı bir şekilde koruması gerekiyor.Böyle kanun ve hiçbir yerde yok.Bizler karşılıksız olan çekimizi bankadan tahsil etmeliyiz.Yetkili kişiler bu olayı gerçekleştirmeliler.Aksi takdirde bu tasarı sadece borçluyu korumaktan öte bir yere gitmez ve tek taraflı bir yasa olur.
  Bunun ne vicdan ile nede hukuk ile tarif edilir bir yanı olur.
  Emeğimiz karşılığı olan paramızı almak ümidi ile saygılar sunarım.

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s