resmi açıklama “Çek yasası değişiyor. Karşılıksız çeke hapis kalkıyor”


Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Sn.Ali Babacan resmi açıklamayı yaptı:ÇEKTE HAPİS CEZASI KALKIYOR.

Bu vesile ile verdiği fikirler, gösterdiği duruş ve takip ettiğim hukuki görüş felsefesi ile bana büyük yardımları olan başta Av.Rahmi Ofluoğlu olmak üzere, bu siteyi paylaşıma açan ve özellikle 2009-2010 yılları arasında site üzerinden son derece değerli hukuki bilgilerin paylaşımına altyapı sağlayan sevgili admin’e, fikirleriyle bizleri aydınlatan çok sevgili acil ve ben’e, ismini daha sayamadığım daha birçok dosta teşekkür ediyorum.

Bir kusurum oldu ise affola. Hakkınızı helal edin.

sargoz, ocak.2012

Reklamlar

51 responses to “resmi açıklama “Çek yasası değişiyor. Karşılıksız çeke hapis kalkıyor”

 1. admin ahmet er ve aleksandır niki ile yazdığım bütün yorumlarımın acilen sitenizden kaldırılmasına talep ediyorum

  • Bir mektubu yazdınız.
   Yollayana kadar sahibi sizsiniz.
   Yolladıktan sonra sahibi mektubu alandır.

   Bir laf edeceksiniz.
   Ağzınızdan çıkana kadar bu lafın sahibi sizsiniz.
   Ağzınızdan çıktıktan sonra bu lafın sahibi karşınızdaki(ler)dir.

   Siteye bir yazı yazacaksınız.
   “Gönder” tuşuna basana kadar yazının sahibi sizsiniz.
   “Gönder” tuşuna bastıktan sonra yazının sahibi bu site ve herkes.

   BU YÜZDEN;
   SONRADAN PİŞMAN OLUNACAK ŞEYLER
   YAZMAMALI, SÖYLEMEMELİ, YOLLAMAMALI İNSAN.

   Ayrıca bu sitenin paralı çalışanı yok. Kimse oturup vakit, mesai, enerji sarfederek sizin yazdıklarınızı tek tek ayıklamak için çaba sarfedemez. Durum budur.

 2. Ahmet er ve aleksandır nick’i ile yazdığım bütün yorımlarının acilen sitenizden kaldırmasını istiyorum..

 3. Merhaba,
  Yunus Yeşim kredi firması tüm kredi sunmak dışında, kendi bir iş başlatmak için bir kredi veya bazı kişisel özellikleri satın almak için bir kredi ihtiyacı, araba, özellikleri gibi veya borcunu ödemek için bir kredi ihtiyacı sonra biri için bizimle irtibata geçerek doğru bir karar olacaktır, stressiz bir kredi istiyorsanız o zaman biri için artık e-posta adresi üzerinden bizimle irtibata geçmekten daha başka seçenek düzeni tüm gecikmeler ve stres olmadan kredi sunuyoruz: yunusyesimloanfirm@gmail.com
  Burcu:
  CEO
  Yunus Yeşim

 4. BURHAN İŞCAN

  ÇEK YASASI TASARISINDA BUZ DAĞININ GÖRÜNMEYEN KISMI.

  1-Tasarıda, 5237 sayılı TCK ya bağlı kalınmış; direkt olarak açıkca, çekin karşılıksız kalması suç oluşturmaz denmemiştir. Çekin karşılıksız kalması dolayısıyla, Cumhuriyet Savcılığına yapılacak başvuru talebi; idari yaptırım ve tedbirleri talep etmek şeklinde olabileceği gibi, “dolandırıcılık suçu nun cezalandırılması” talebiyle de olabilir. Cumhuriyet Savcıları talebe göre işlem yapacak ve soruşturma açacaktır. Soruşturma konusu fiilin suç değil de kabahat oluşturduğu gerekçesiyle idarî yaptırım kararı verilmesi halinde; kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz edildiği takdirde, idarî yaptırım kararına karşı başvuru da bu itiraz merciinde incelenir. Kovuşturma konusu fiilin suç değil de kabahat oluşturduğu gerekçesiyle idarî yaptırım kararı verilmesi halinde; fiilin suç oluşturmaması nedeniyle verilen beraat kararına karşı kanun yoluna gidildiği takdirde, idarî yaptırım kararına karşı itiraz da bu kanun yolu merciinde incelenir.

  2-Tasarı da görüldüğü şekliyle ödenmeyen çekler sebebiyle bankaların teminat miktarları artırılmıştır. Bu durum da bankalar, ödenmeyen çekler dolayısıyla; cumhuriyet savcılıklarında dolandırıcılık suçu ile şikayetci olabileceklerdir. Çünkü zararları söz konusu olacaktır. Cumhuriyet savcıları yapacakları soruşturma ile suçun veya kabahatin varlığını iddia edecektir.

  3-Tasarıya göre, hakkında işlem yapılan kişiye uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürüldüğünden, daha önce Adli Sicilde tutulan yasaklılık durumuna ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulacak. Böylece karşılıksız çek kesen kişilere 10 yıl süreyle çek verilmeyecek denmektedir.
  Değişiklik önergeleri ile merkezin MERKEZ BANKASI Yerine, BANKALAR BİRLİĞİ tarafından oluşturulacak merkez olması değişikliği gelecek. Bu da Bankalara yargısız infaz yapma hakkı getirecek.

  4-Yeni çek defterlerinin kullanılması da sorunlar oluşturacaktır. Hamiline çek düzenlenmesi, bu sorunların başını çekmektedir. Bunun yanı sıra farklı niteliklerdeki çeklerde “dolandırıcılık” kapsamında değerlendirilecek sorunlar oluşturacaktır.
  5- Bankaların çek keşidecileriyle yaptığı sözleşmeler de daha farklı ve ağır yaptırımlara haiz sözleşmeler olacaktır.
  Değişiklik önergelerine ve duyumlara göre, DEVAM EDECEĞİM..

 5. BURHAN İŞCAN

  YAPILANLAR “ALAVERE DALAVERE” DEMEKTE HAKSIZMIYIM?

  ÖYLEYSE BU SORULARA CEVAP VERİN

  SORU 1-ÖZEL SEKTÖR ALACAKLARININ TAHSİLİNİ GECİKTİREN ANAYASAL ENGELLER NELER?

  SORU 2-YARGISIZ İNFAZ YAPMAK İÇİN TOPLUM İÇİNDE NASIL BİR ÖN YARGI OLUŞTURULMAKTA?
  YANİ BORCUNU HER NE SEBEPTEN OLURSA OLSUN ÖDEYEMEYENİ SUÇLU GÖSTEREN ZİHNİYET FİKRİNİ DEĞİŞTİRDİ Mİ, DEĞİŞTİRDİ DİYORSANIZ NİYE DEĞİŞTİRDİ, DEĞİŞTİRMEDİ DİYORSANIZ NE OLCAK?

  SORU 3- MECLİSE GÖNDERİLEN TASARIDA MERKEZ BANKASINDAN BAHSEDİLİYOR. OYSA; 11:15 BABACAN: BANKALAR BİRLİĞİ BU AYDAN İTİBAREN ÇEKLERİN SİCİLİNİ TUTACAK DEMİŞTİ.

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çekini ödemeyen kişilerin hapis yatmayacağını belirterek, bu kişilere 10 yıl çek kullanma yasağı getirileceğini söyledi. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) pozitif sicil uygulamasının bu aydan itibaren başlayacağını vurgulayan Babacan, artık çek yazacak kişilerin sicilinin TBB’den sorulabileceğini kaydetti.
  NİÇİN TBB. ? TBB POZİTİF SİCİL UYGULAMASINI NASIL YAPACAK?

  SORU 4-SÖZDE KABAHATLER KANUNU KISTAS ALINARAK VERİLKECEK CEZALARIN NELER OLDUĞUNU BİLİYORMUSUNUZ?

  SORU 5- 11:19 BABACAN: ENFLASYONDAKİ ARTIŞIN PARA POLİTİKASIYLA FAZLA BİR İLİŞKİSİ YOK DİYEREK ALDATMACA YAPAN ZİHNİYETE HANGİ GEREKCELERLE GÜVENMEKTESİNİZ?

  SORU 6- 11:15 BABACAN: TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAKLARIN ORANI BANKACILIK SEKTÖRÜNDE %2.7′YE İNECEK
  BU DÜZENLEMENİN BUNA İMKAN TANIMAK İÇİN OLDUĞUNU VE NE DERECE KATKI SAĞLAYACAĞINI BİLİYORMUSUNUZ.

  SORU 7-TASARI SİZCE; SİSTEM DEKİ TIKANIKLIĞIN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN Mİ YASAYI ZORUNLU KILMAKTA, YOKSA MAĞDURLARA YAPILAN ADLİ HATAYI GİDERMEK İÇİN Mİ ÇIKMAKTA?

  BU SORULARI CEVAPLAMADAN ÖNCE LÜTFEN ÇEK KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI İLE İLGİLİ KANUN TASARISINDA MADDE GEREKCELERİNİ VE TAM GEREKCEYİ OKUYUP İYİ ALGILAYINIZ. ALGILAMAYI, BU SORULARA CEVAP VERMEK İÇİN OKUYARAK YAPINIZ.

 6. Sayın Sporex,

  -Çekte hapis olması alacağınızın teminatı olmamalıdır, olamaz.

  -Şayet size borcu olan, borcunu kötü niyeti veya sizi dolandırma gayesi olmadığı halde, sırf size çek verdikten sonra ödeme güçlüğüne düştüğü için , çekinizi ödeyemediyse ONU HAPSE ATTIRMAK İNASFSIZLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY OLABİLİR Mİ ? Elinize ne geçecek ?

  -Borçlunuza süre tanıyın; iyi niyetliyse er veya geç borcunu ödeyecek veya en azından buna gayret gösterecektir. Yine de ödeyemiyorsa, ONU HAPSE ATTIRSANIZ YA DA ÖLDÜRSENİZ NE OLACAK ? İntikam aldım, hırsımı çıkardım deyip rahatlayacak mısınız ?

  -Eğer borçlunuz varlık içinde yüzdüğü halde size olan borcunu ödemiyorsa o zaman da adi bir dolandırıcı demektir; gidip kendisine dolandırıcılık davası açın derhal, beklemeyin.

  -Ne yaparsanız yapın,
  LÜTFEN VİCDANSIZLIK YAPMAYIN.
  BORCUNU HAKİKATEN ÖDEYEMEYEN BİRİSİNİ
  MAHKEMELERDE, CEZAEVLERİNDE SÜRÜNDÜRMEK
  DÜZGÜN BİR İNSANIN YAPABİLECEĞİ ŞEY DEĞİLDİR.

  -Kan, kanla temizlenmez.

  -Kötülük yapmaktan iyilik doğmaz.

  -Eğer borçlunuza borcunu isteyip te ödeyemediği halde
  BASKI YAPARSANIZ,
  MAHKEMELERDE, İCRALARDA, HAPİSLERDE SÜRÜNDÜRÜRSENİZ, EVİNE İCRA GÖTÜRÜP AİLE YUVASINI DAĞITIRSANIZ

  bu ZULMÜN ta kendisidir, insan olana yaraşmaz.

  Tercihinizi siz yapın.

  • Sayın Gerçekçi.
   Benim niyetim kimseye hapse attırmak veya bir şekilde baskı yaparak zulüm veya süründürmek değil.Sadece alın teri olan paramı almak.Diyelimki borçlu adli para cezasını ödemeyi tercih etti Benim param ne olacak.Borçlu demiyecekmi senin paranı ben zaten adli para cezası olarak ödedim.Bu anlamda mahkeme günü hakim alacaklının parasının ödenmesini teklif edermi yoksa sadece adli para cezasına mı karar verir.Ben şahsen adli para cezası yerine ödeyebileceği gibi bana ödemesini isterim.

   • Sayın Sporex,

    Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkürler.

    APC tam çek tutarı kadar veriliyor.

    – Borçlunuzun parası varsa, size diyor ki “ben Devlet yerine parayı sana ödeyeyim, sen de şikayetini geri çek”. Razı olursanız, mesele halloluyor.

    – Borçlunuzun bir miktar parası varsa, size diyor ki “bende APC tutarı kadar değil ama şu kadar para var; daha fazla yok. Buna razıysan parayı Devlet yerine sana ödeyeyim, sen de şikayetini geri çek”. Razı olursanız, mesele yine halloluyor.

    – Borçlunuzun hiç parası yoksa, size diyor ki “bende hiç para yok; Allah rızası için beni hapse attırma, hapise girersem borcumu hiç ödeyemem, şikayetini geri al borcumu çalışıp ödeyeyim”. Razı olursanız bir risk alıyorsunuz ama bir insanı da hapse göndermeyip, ailesinin dağılmasına sebep olmuyorsunuz. Razı olmazsanız, borçluyu hapse gönderiyorsunuz (ve ödeme imkanı olmadığını göre göre gönderiyorsunuz, zira parası olsa hapise girmek ister mi) ve bu durumda bu kişiye zulmetmiş oluyorsunuz. O kişi de çıktığı zaman hınçlanmış oluyor; size karşı borcu devam etmesine rağmen diyor ki”Ben hapis yattım, cezamı çektim; beni hapse attıran adama niye borcumu ödeyeyim ki?” Ve bunu düşünürken kısmen haklı oluyor.

    Avukatlarla görüşmelerimde şunu gördüm – Eğer alacaklı ile borçlu arasında husumet varsa, borçlu parası varsa bile APC ödüyor; ya da alacaklı borçlunun hapse girmesi için zorluk çıkarıyor.

    Husumet yoksa, sorunu çözümü yukarıda belirttiğim alternatiflerde yatıyor. Eğer iflas etmiş, herşeyini kaybetmiş bir borçluyla karşı karşıya iseniz ya da karşınızda borcunu ödeyebileceğine inananacağınız bir kişi varsa herşey sizin insafınıza kalmış oluyor.

    Ama şuna inanmanızı isterim: Bir başka vesileyle yine burada yazdım:

    Resmi rakamlara göre, Türkiye’de 2001′den bu yana
    -çeklerin ödenme oranı …… % 92
    -senetlerin ödenme oranı … % 86
    yani neredeyse ayni.

    Senette hapis var mı ? Yok.

    Eğer insanlar çeklerini, bazılarının iddia ettiği gibi, çekte hapis var diye ödüyor olsalardı kimse senedini ödemezdi.

    Halbuki, Türkiye gerçeğinde, namuslu tüccar, esnaf, zanaatkar ve diğerleri senedini de ödüyor, çekini de ödüyor. Hatta açık hesap borcunu da ödüyor, evraksız borcunu da ödüyor.

    Eğer zora düşüyorsa, çekini de ödeyemiyor, senedini de.

    Dolayısıyla; size nacizane önerim,

    sözkonusu tasarı yasalaşsın ya da yasalaşmasın

    – şayet borçlunuz hakikaten borcunu kısmen ya da tamamen ödeyemiyorsa ona kolaylık gösterin, ödeyebiliyorsa getirip ödesin (*)

    – şayet borçlunuzun mal varlığı varsa, varlık içindeyse, o zaman gidin kendisi hakkında dolandırıcılıktan dava açın

    Bence doğrusu budur. Nihai karar elbette sizin.

    (*) Size kendimden bir örnek vereyim: Hakedişlerimi alamadığım için borçlarımı ödeyemedim. Kimi alacaklılar hemen çekler için şikayette bulundular ve icra/haciz başlattılar. Bizi tanıyan kimi alacaklılar ise getirip çeklerini, uzun vadeli senetlerle değiştirdiler ve icra/haciz başlatmadılar. Bizi daha da iyi tanıyan bazı alacaklılarımız, taşaronlarımız ise getirip çeklerini iade ettiler ve genelde “Biz sizin çok ekmeğinizi yedik; inşallah paranız olduğunda bizim hakkımızı ödersiniz” mealinde konuştular.

    Ben bir kaç yıldır bu 5941 den dolayı gereksiz moral bozukluğu ve kötü niyetli alacaklıların icra/haciz işlemlerinden dolayı rahat iş yapamama sıkıntısı içindeyim; buna rağmen epey borç ödedim. Bundan sonra da kalan tüm borçlarımı ödeyeceğim-ÇEKTE HAPİS KALKSIN YA DA KALKMASIN. Ve emin olun borcumu geri öderken; en son ödeme yapacaklarım çek alacakları için beni savcılığa şikayet edenler olacak. İnşallah onların da tüm alacaklarını son kuruşuna kadar ödeyeceğim ama onların alacaklarını en son ödeyeceğim. Benim yaklaşımım da böyle olacak.

    Saygılarımla,

    • Sayın Gerçekçi,
     Yorumunuz için çok tşk.Artık bekleyip görmekten başka çarem yok.Eğer borçlu mahkeme günü bana olan borcunu ödemeyi kabul ederse sorun kendiliğinden halloluyor..Diğer seçeneği seçer ise .İcra takibi başlatıp dolandıcılıktan tekrar dava açmam gerekecek.Çünkü ben ne kadar olumlu olursam borçlu da o kadar negatif oluyor.Borçlu ve ben yani alacaklı ayrı ayrı şehirlerdeyiz..Borçluya tel dahil hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Ayrıca 2.şahıs üzerinden işlerini yürüttüğünü duyuyorum.
     Saygılarımla

     • Allah yardımcınız olsun.
      İnşallah alacağınızı tahsil edersiniz.

      Nacizane bir önerim daha var:

      Meseleyi avukata havale etmeden önce bir kere daha borçlunuza ulaşmayı deneyin-zira yüzyüze konuşmalarda bazen en doğru kanaate varabilmek mümkün oluyor. (Hem de avukatlar para kazanma peşinde olduklarından borçlu iyi niyetliymiş, kötü niyetliymiş hiç aldırış etmiyorlar; böyle olumsuzluğa engel oluyor alacaklının doğrudan borçluyla görüşmesi).

      Eğer hakikaten kötü niyetliyse, imkanı olduğu halde borcunu ödeme niyeti yoksa hiç acımayın ve dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunun.

      Bu vesileyle bir hususu daha açıklayayım : Çek borçlularının bir kısmı da çek alacaklısı. Şöyle bir örnek vereyim: genellikle mal ticareti yapan küçük tüccarlar satacakları malı vadeli çekle imalatçıdan ya da ana dağıtıcıdan alıp, nihai satıcıya vadeli çekle satıyorlar. Bunların fazla sermayeleri olmuyor. Şayet alacakları olan çekleri vadesinde tahsil edemezlerse ve bu tür çeklerin sayıları fazla olursa, kendi borçları olan çekleri vadelerinde ödeyemiyorlar ve büyük firmalar da bunları hemen savcılığa şikayet ediyorlar.

      Ayni durum pek çok tüccar, esnaf, zanaatkar için geçerli. Genellikle çok küçük sermayelerle iş yapmaya çalışan bu insanlarımız alacaklarını tahsil edemezlerse borçlarını ödeyemiyorlar çünkü sermayeleri yok, paraları yok. Bunların çok büyük bir kısmı iyi niyetli ve onlara zulmetmemek gerektiği inancındayım.

      Türkiye’nin hali böyle.

      Saygılarımla,

    • icra yasası değişmiyor. çek ile takibat yine çok can acıtır.

     çeke hapis olayı, kolaycı kişler doğmasına yol açıyor. icra takibi ile uğraşma , şikayet et, duruşmaya gir.

     sevinmek ya da sevinmemek için çok erkendir. söylendiği gibi olursa 1-2 hafta içerisinde belli olur. şapkamızı önümüze alır ve analiz ederiz.

     • İcra yasası değişmediğine göre takibat yaptırabilirim.Bunun bir süresi varmıdır?Belki buradan bir şeyler çıkartabilirim.Ben olayı Avukata havale ettirmedim.Kendim şikayet ettim ve duruşmayada kendim gireceğim.Bunun için vaktim var.Ayrıca borçlu için yurt dışına çıkış yasağı getirmek istiyorum..Bunun için ayrı bir işlem yapılmasımı gerekiyor?Yoksa şikayet ile otomatikman bu yaptırımda devreye girermi..
      Bu konu üzerine yorum ve öneriniz için çoook tşk ederim..
      saygılarımla.

     • BURHAN İŞCAN

      İCRA İFLAS YASASI DEĞİŞECEK.
      MUTLAKA…
      Bunu Bülent Arınç kendi açıkladı. “BORÇLU VE ALACAKLI LEHİNE DÜZENLEMELER OLACAK” dedi
      Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuşmasının başında söylediği “Bakanlar Kurulu’nda Adalet Bakanımızın takdimleri oldu. Bu yargının hızlandırılması özellikle İcra İflas Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısıdır. Bu da yine kişiler hakkında çok önemli değişikler getiriyor. Hem masrafların azaltılmasını hem yargının hızlandırılmasını hem de alacak ve borçluların haklarının korunmasını dikkate alan çok önemli bir taslak bu da imzalandı ve TBMM’ye gönderilmek üzere kararlaştırıldı. Tasarı haline geldi.”
      SEVİNMEK İÇİN BAHANE: HAPİSLİK YOK.
      SEVİNMEYİ KURSAKTA BIRAKACAK GERÇEK; “CEBRİ İCRA TAKİBİ” KOLAYLAŞACAK.BU NE ANLAMA GELİYOR?
      1-Borçluyu taahhütde bulunmaya zorlayacak yaptırımlar geliyor.
      yani KIRK SATIR MI, KIRK KATIRMI seçenek dayatmaları. Taahhütde bulunsan bir türlü, bulunmasan bin türlü.
      2-Kimse borcunu ödememe gafletine düşemeyecek.
      3-Olan az gelirle elektrik ve su borcunu bile ödeyemeyen garip vatandaşa olacak.
      FİLLER TEPİŞİR. ARADA OTLAR EZİLİR.

 7. Çek borçlu mağdurları bundan sonra serbest kalıyor.Tamam bunu anladık
  Peki çek alacaklısı olan mağdurlar parasını nasıl alacak.Ben şahsen maaş alacaklarıma istinaden çek almıştım ancak karşılığı olmadığı için paramı alamadım.Şimdi benim emeğimin karşılığı olan paramı alabilecekmiyim?.Benim elimde olan çek geçerliliğini yitirdimi ? yoksa gene borçlunun peşinden mi koşacağım.Yorumlarınızı bekliyorum.

  • BURHAN İŞCAN

   Taslağa göre elinizdeki çekin hukuki durumu 10 sene boyunca devam edecek. Hukuki durumdan kasıt şudur. Borçlar Yasası ve İcra İflas Yasası hükümlerinden yararlanacaksınız. İcra Takibi Yapıp bu takiple alacağınızı alabileceğiniz gibi, BU TAKİBİ YAPMANIZ HALİNDE TAKİBİN AKİM KALACAĞINA EMİNSENİZ( YANİ BORÇLUNUN HİÇ MAL VARLIĞI OLMADIĞINDAN EMİNSENİZ) DOLANDIRICILIK DAVASI AÇABİLİRSİNİZ.

   • sen yine ne saçmalıyor kardeş, mal varlığı yoksa dolandırıcılık davası açmış, çek mağdurlarının hangisinin mal varlığı var? kimin hesabına bu sözleri sarfediyorsun ?amacın nedir ?senin? benim eniştem hatır çeki verdiği diye aylarca içerde yatıyor, birde alacaklı avukatı mahkemede sayın hakimim ayrıca şahsa dolandırıcılık davası açtık demiş demiş neden? asıl borçluyu aramıyor hakim türk mahkemeleri senin düşündüğün gibi karara bağlamıyor onu da, sen öyle olsun istemektesin milleti sen başına yeni belamı açacan..böyle gelipte abuk sabuk laflar ,,,efendi mantıklı şeyler öner be millete kendi ,aklına göre konuşuyorsun sen hakimleri savcıları ,biliyonmu?

    • BURHAN İŞCAN

     Hatır çeki verdi diye hukuk bitiyor mu-bitecek mi?
     hukukcu-gukukcuya sor bakalım..
     BORÇTAN KURTULMAK için menfi tespit davası niye açmıyorsunuz?
     Borcu aslına niye rücu ettirmiyorsunuz?
     Milletin nasıl olmasını isteyenleri gördük hep. Masum rollerinde, sahte gözyaşı döktüler.

     • sayın işcan beeyyyy eniştem o dediğiniz davayı açtı bikere sonra menfi hakını savunma yapacağı gün alacaklı ve avukatı özel olarak satılan mal ve hizmeti bizati kişi kendisi almıştır yalanındada bulundular birde faturonomda hazırlamışlar kaybettik. gerçi sayın hukukçuya sizin ,bu söylemleriniz şimdi mailledim ben ayın 20 sinden sonra serbestim oraya gelicem kim hukukçu ,kim gugukçu oralarda görücez herzamanki gibi diyor ee bir bekleyelim sayın işcanbeyyy bir bakalım ozaman konuşunda bir hukuk ortasını bulalım tabi siz yine küfürlü saldırıda bulunmazsınız yani bu gerçek bir hukukçumu gugukçumu hep beraber görelim.

   • Gördüğüm kadarıyla;
    çekte hapis cezasının kalkma ihtimaliyle beraber,
    bazı şeyler açığa çıkmaya başladı :

    – KİM GERÇEK MAĞDUR ?
    ve
    KİM DOLANDIRICI ?

    – KİM BORCUNU ÖDEMEYE ÇALIŞACAK ?
    ve
    KİM “BORÇ, MORÇ ÖDEMEM ARKADAŞ” DİYECEK ?

    Hepsi yavaş yavaş belli olmaya başladı !!!!! 🙂 🙂 🙂

    Ben şahsen, dileyen alacaklıların borçluları hakkında (şayet istiyor ve buna inanıyorlarsa) dolandırıcılık davaları açmaları taraftarıyım. Benim aleyhimde böyle dava açılırsa, gidip kendimi savunur ve adi bir dolandırıcı olmadığımı her türlü evrakıyla, şahidiyle, vs. ispat etmeye çalışırım. Zaten başından beri dolandırıcı olmadığımızı ve suç işleme kastımız olmadığını, eğer adilane bir yargılama olacaksa, hukuki bir yargılama olacaksa bunu istediğimiz söylemiyor muyduk ?

    Buna karşı olanlar niye karşılar ?
    Neden korkuyor olabilirler de istemezler ?
    Yoksa borç ödememek için çek mağduru rolü mü oynamışlar ?

    Not : Tek çekincem, para kazanmak peşinde olan bazı vicdansız avukatların 5941 kapısı kapanınca müvekkillerini yine kandırıp, gerçekte dolandırıcı olmayanlar hakkında dava açtırmalarını sağlamaya ve bu sayede nemalanmaya devam etmeye çalışmaları ihtimalidir.

    • kasap etderdinde koyun canderdinde ,sözüm ona iflas etmiş biri malvarlığı yoksa gitsin yargılansınmış…..herkesin gerçek yüzü ortaya çıkıyor, gerçekte kim borçluyu savunuyor kim tefeci avukatı lobiciliği yapıyor bu ortada,biz bu kişileri çok yakınen tanırız zate değilmi arkadaşlar

     • Ben suçlu değil borçluyum.

      Hep bunu dedim.

      Hele hele dolandırıcı hiç değilim.

      Borcumu ödemeye çalışacağım.
      Malımı, mülkümü saklayıp, kaçırmadım.

      Ama, parası olup da borcunu ödemeyen
      dolandırıcıdır – yeri de bu dünyada hapistir.

      Dolandırıcılar benden uzak olsun.

     • Yoksa siz;

      ” Nasıl olsa hapis cezası kalktı,

      ben borç morç ödemem arkadaş ! ”

      diyenlerden misiniz ?

     • Aşağıda Sporex rümuzlu alacaklıya verdiğim karşılığı okumaya ihtiyacınız var…

     • sayın hukukçu yıllarca hukuk okumuş biri değilmi? geçenlerde mail attım sordum,bana yazdı işcan yanlış söylüyor bir defa mal kaçırmak hileli iflasa girer çok dava var öyle ,dolandırıcılık hile yöntemiyle kandırma aldatma eski tabirle desise yapılır onlar faklı konulardır dedi …hile ile çek verip kandırmak başka bir şekil diyor ..şu anda yoğunum aslında diyor ,kast taksir adına en sonunda çok uzun ayrıntılı bir açıklama yapıcam ancak vaktim yok demekte böyle basit açıklamlar değil bilimsel açıklayacağım konuyu diyor ama anlamak istemiyorlar onlar bildiklerini zannettiklerini zannediyorlar aslında bildiklerinin tamamı yanış demekte yani şimdiayın 9 ile 20sinde de final sıva haftası varmış okulda …..
      sayın hukukçuya inşallah burada yazışırız dedim
      birde ona sormaklazım onu dinleyelim değilmi kardeşim hep aynı insanlar yazıyor birde onlara sorsak bu davaları ne olur nasıl oluyor dünyada, ben merakla bekliyorum açıklamalarını acaba işcan haklımı haksızmı ?hukukçu doğruyu söyler mutlaka

     • Tabii, tabii, tabii.

     • GERÇEKTEN DOLANDIRICI

      OLMAYAN BİRİNİN

      ADALETTEN KORKMASI, İÇİN

      SEBEP YOKTUR !!!!!!

     • adalete bakarmısınız daha yeni farkına vardı sözleşmeden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesinde hapisliğin olacağını
      BANKALAR YENİ SORUM SAHİBİ OLDULAR AVRUPADAKİ GİBİ
      adalete bakarmısını 3167 nolu yasa bitiminde hapise atılanlar ile atılmayanlar aynı yargıda farklılı farklı yargılandılar adalete bakarmısınız hergün bütün halk şikayetini AİHM taşımakta,
      adalete güvenİN diyen dostlarda AYLARCA AİHM GİDELİM HAK ARIYALIM DEMEKTE ?
      :))) KOMEDİ BİR ADALET ADALET VARMI?
      TABİ TABİ VARVAR:))) ALLAH AKIL İLE BİRDE FİKİR VERSE ADALETE ihtiyaç yok tabi tabii adalet mülkün temeli tek dişi kalmış canavar
      sen bizi kandırıyorsun kardeşşş burhan işcana söyle perdeleri açsında içeri ışık girsin artık, avukat lobilerine ekmek yok bitti o yargılanma işleri..
      kardeşşşş..

     • DOLANDIRICILIĞIN

      SÖZLEŞMEDEN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜK

      FALAN GİBİ SÜSLÜ LAFLARLA

      ALAKASI YOKTUR, OLAMAZ.

      DOLANDIRICILIK BİR SUÇTUR.

      KASITLI OLARAK,
      BİLEREK,
      İSTEYEREK,
      PLANLAYARAK
      GERÇEKLEŞTİRİLİR.

      BİZ, GERÇEK ÇEK MAĞDURLARI
      ASLA VE ASLA
      DOLANDIRICI DEĞİLİZ.

      ARAMIZA SIZIP
      KENDİSİNİ ÇEK MAĞDURU GÖSTEREN
      DOLANDIRICILAR
      KURTULUP, KAÇAMAMALIDIRLAR.

      BENİM LAFIM DOLANDIRICILARA !

      DOLANDIRICI OLMAYANLAR
      ÜZERİNE ALINMAZLAR…

     • sayın gerçekçi kardeşşş oda bunu açıklayacam diyor bekleyelim hukukçuyu ona soralım oda bu işte gerçek suçlu kim avrupa bankacalık sitemine göre açıklayacağım diyor,bu çek işleri orada nasıl yapılıyor,fazla olmasada ben onla yzışıyorum, hepsi görecek nasıl bir yanlış var bu ülkenin sisteminde demekte, sizde sorar sınız ozaman sorularınızı bu ülkede kim vurduya hukuken giden bir dünya insan var hukuk herzaman doğru kararı vermiyor, gerçek suçlu gerçek suçlu sistemmi kişilermi? bir dinleyelim ozaman görüş bildirirsiniz ayın yirmisine kadar bekleyelim

  • Sayın Sporex,

   -Çekte hapis olması alacağınızın teminatı olmamalıdır, olamaz.

   -Şayet size borcu olan, borcunu kötü niyeti veya sizi dolandırma gayesi olmadığı halde, sırf size çek verdikten sonra ödeme güçlüğüne düştüğü için , çekinizi ödeyemediyse ONU HAPSE ATTIRMAK İNASFSIZLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY OLABİLİR Mİ ?

   -Borçlunuza süre tanıyın; iyi niyetliyse er veya geç borcunu ödeyecek veya en azından bunagayret gösterecektir.

   -Eğer borçlunuz varlık içinde yüzdüğü halde size olan borcunu ödemiyorsa o zaman da adi bir dolandırıcı demektir; gidip kendisine dolandırıcılık davası açabilirsiniz.

   -Ne yaparsanız yapın, LÜTFEN VİCDANSIZLIK YAPMAYIN. BORCUNU HAKİKATEN ÖDEYEMEYEN BİRİSİNİ MAHKEMELERDE, HAPİSHANELERDE SÜRÜNDÜRMEK DÜZGÜN BİR İNSANIN YAPACAĞI ŞEY DEĞİLDİR.

   -Kan, kanla temizlenmez.

   -Kötülük yapmaktan iyilik doğmaz.

   -Eğer borçlunuza borcunu ödeyemediği halde BASKI YAPARSANIZ, MAHKEMELERDE, İCRALARDA, HAPİSLERDE SÜRÜNDÜRÜRSENİZ, EVİNE İCRA GÖTÜRÜP AİLE YUVASINI DAĞITIRSANIZ

   bu da ZULÜMDÜR, insan olana yaraşmaz.

   Tercihinizi siz yapın.

 8. SÖZÜMÜZ UMUT TACİRLERİNE HİLE VE DOLANDIRICILIK YAPANLARA bu gözümüz aydın (kulagımız manisa) acıların çocuğu edebiyatından vazgeçin alacalı yerine adli para cezasıyla alacaklının hiçbir şey alamaması ne kadar saçmasapan adelete aykırı bir durum ise çekini ödemeyene sanki devlet iradesi eliyle “nabalım parası yokmuş olsa dükkan senin mi ” bekleniyor yoksa malı mülkü onun bunun üstüne transfer edene MAĞDUR deneceğimi yoksa aldığı çeke karşılık karşılığı yokken onca zaman adliyelerde eskiyip eskiyip avukat milletiyle uğraşmanın iki üç yıl süren davaların sonunda hem parasını alamamış hem tüm bu cevri cefaya maruz kaldıktan sonra bi de ÇEK mEK YASASINDA HAPİS KALKIYOR GÖZÜMÜZ AYDIN HADİ GEÇMİŞ OLSUN işleri hayaldir devlet millet varsa devlettir devlet milleti yaşatırsa payidardır lafımızda hile ve dolandırıcılık kastıyla çakma kurnaza çeki kesip paranın üstüne yatmaya çalışıp bu martavalları atana ve İNANADIR çeki kesen de millet denirse sözümüz millete değil üçkağıçı suistimalci kendine istediğini başkasına istemeyen kuzu postundaki çakaladır çeki niye ödemiyorsun bayram sana bayramda parasının ödemediğine değilmi mağdura bak istersen mağdur hafif oluyor hem parayı ödeme bi de MAZLUM diyelim olurmu GEÇ;İN BU İŞLERİ GERÇEKÇİ OLUN SUÇ VARSA CEZA VARDIR OLMALIDIR DEVLET DE BENİM PARAMA KALEM ÇEKTİRECEKSE O ZAMAN PARAMI DEVLET ÖDESİN

  • Metin Bey,

   Size pek çok kişi karşılık vermiş ama bir de ben vermek istiyorum:

   Resmi rakamlara göre, Türkiye’de 2001’den bu yana
   -çeklerin ödenme oranı …… % 92
   -senetlerin ödenme oranı … % 86
   yani neredeyse ayni.

   Senette hapis var mı ? Yok.

   Eğer insanlar çeklerini, sizin gibi düşünenlerin iddia ettiği gibi, çekte hapis var diye ödüyor olsalardı kimse senedini ödemezdi.

   Halbuki, Türkiye gerçeğinde, namuslu tüccar, esnaf, zanaatkar ve diğerleri senedini de ödüyor, çekini de ödüyor. Hatta açık hesap borcunu da ödüyor, evraksız borcunu da ödüyor.

   Eğer zora düşüyorsa, çekini de ödeyemiyor, senedini de.

   SİZ ISRARLA ÇEKİNİ ÖDEYEMEYEN HERKESİ DOLANDIRICI VE KÖTÜ NİYETLİLER OLARAK GÖRMEK VE GÖSTERMEK İSTİYORSUNUZ.

   Bu doğru değil.
   Lütfen kurunun yanında yaşları da yakmayın.

   Esasen; şu anda kaldırılması gündemde olan 5941 sayılı kanuna hiç gerek bile yoktu.

   Kötü niyetliler, dolandırıcılar için Türkiye’de TÜRK CEZA KANUNU var.
   Bu kanunda gerekli ceza ve yaptırımlar fazlasıyla var.

   Eğer dolandırıldıysanız, hakkınızı ve hıncınızı TÜRK CEZA KANUNU sayesinde fazlasıyla alabilirsiniz, çıkartabilirsiniz (bakınız Nitelikli Dolandırıcılık Suçu ile ilgili 157, 158, ve 159. Madde ve diğer maddelere).

   Yok eğer çekini ödeyemeyene, zor durumda kalana karşı ille de HINÇ ALACAĞIM gibi bir derdiniz varsa; o zaman sizin derdiniz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olur. Sizi Allah’a havale ederim.

   Haaa, bu arada size kendimden bir örnek vereyim: Hakedişlerimi alamadığım için borçlarımı ödeyemedim. Kimi alacaklılar hemen çekler için şikayette bulundular ve icra/haciz başlattılar. Bizi tanıyan kimi alacaklılar ise getirip çeklerini, uzun vadeli senetlerle değiştirdiler ve icra/haciz başlatmadılar. Bizi daha da iyi tanıyan bazı alacaklılarımız, taşaronlarımız ise getirip çeklerini iade ettiler ve genelde “Biz sizin çok ekmeğinizi yedik; inşallah paranız olduğunda bizim hakkımızı ödersiniz” mealinde konuştular.

   Ben bir kaç yıldır bu 5941 den dolayı gereksiz moral bozukluğu ve kötü niyetli alacaklıların icra/haciz işlemlerinden dolayı rahat iş yapamama sıkıntısı içindeyim; buna rağmen epey borç ödedim. Bundan sonra da kalan tüm borçlarımı ödeyeceğim-ÇEKTE HAPİS KALKSIN YA DA KALKMASIN. Ve emin olun borcumu geri öderken; en son ödeme yapacaklarım çek alacakları için beni savcılığa şikayet edenler olacak. İnşallah onların da tüm alacaklarını son kuruşuna kadar ödeyeceğim ama onların alacaklarını en son ödeyeceğim.

   Kötülükle hiç bir yere varılmıyor …!

  • BURHAN İŞCAN

   Metin Cantürk
   Sen ya OKUMA ÖZÜRLÜSÜN, YA DÜŞÜNME
   Burda bizleri VE ÖZELLİKLE SİZLERİ mağdur eden durum KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKAN yasalar. Bu yasalar aynı zamanda YAŞI YANMAKTAN KURTARIRKEN KURUYU DA YANMAKTAN KURTARMAKTA.
   Bu yüzden, bu tür yasaları çıkaran sistemin kalbi bankalar şimdi yaptıkları hatadan çark ediyorlar.
   YAŞIN YANINDA KURU DA YANMADIĞI İÇİN (5941 SAYILI YASA BÖYLE BİR GİZLİ AF YASASIDIR.) BANKALAR ALACAKLARINI TAHSİL EDEMİYORLARDI. ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURULARI DA FOS ÇIKTI.
   ŞİMDİ YİNE KÖTÜ NİYETLİ HİÇ KİMSE SEVİNMESİN.
   SEVİNECEK OLAN ASLINDA ÇEK ALACAKLILARI
   YENİ YASA ALACAKLARIN TAHSİLİ İÇİN YARGISIZ İNFAZLA TİCARETTEN MEN GİBİ AĞIR YAPTIRIMLARI GETİRİYOR.
   YASA UYGULAMAYA GİRİNCE GÖRECEK HERKES.
   YASADA “KIRK SATIR MI, KIRK KATIRMI” TERCİHİ SUNULUYOR.
   EVET HAPİSLİKLER SÖZÜM ONA BİTİCEK.
   AMA ÖYLE YAPTIRIMLAR GELECEK Kİ;
   HAPİSLİKLERİ MUMLA ARATACAK.
   TİCARET YAPMADAN, YAPAMADAN KİMİN HAYATINI İDAME ŞANSI VAR?
   YENİ TİCARET YASASININ DEVREYE GİRMESİ İLE BİRLİKTE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER ZOR HAYATA TUTUNACAK.
   ÖYLE 5, 10 BİN LİRAYA ŞİRKET KURMA DEVRİ BİTİYOR ARTIK.

   BÜYÜK PATRONLARA KÖLELİK DEVRİ BAŞLIYOR.

   BUNLARI YAŞADIKCA GÖRECEK VE BANA HAK VERECEKSİNİZ.

   BANKALAR KİMSEDE PARASINI BIRAKMAZ KORKMAYIN. BANKALARIN EMRİNDEKİ BU HÜKÜMETTE.
   BUNUN AKSİNİ BEKLEMEK DANGALAKLIĞIN DİK ALASIDIR.

  • BURHAN İŞCAN

   SUÇ VARSA CEZADA VAR ZATEN. HEMDE KATMERLİSİ.
   Sen ya OKUMA ÖZÜRLÜSÜN, YA DÜŞÜNME
   Burda bizleri VE ÖZELLİKLE SİZLERİ mağdur eden durum KURUNUN YANINDA YAŞI DA YAKAN yasalar. Bu yasalar aynı zamanda YAŞI YANMAKTAN KURTARIRKEN KURUYU DA YANMAKTAN KURTARMAKTA.
   Bu yüzden, bu tür yasaları çıkaran sistemin kalbi bankalar şimdi yaptıkları hatadan çark ediyorlar.
   YAŞIN YANINDA KURU DA YANMADIĞI İÇİN (5941 SAYILI YASA BÖYLE BİR GİZLİ AF YASASIDIR.) BANKALAR ALACAKLARINI TAHSİL EDEMİYORLARDI. ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURULARI DA FOS ÇIKTI.
   ŞİMDİ YİNE KÖTÜ NİYETLİ HİÇ KİMSE SEVİNMESİN.
   SEVİNECEK OLAN ASLINDA ÇEK ALACAKLILARI
   YENİ YASA ALACAKLARIN TAHSİLİ İÇİN YARGISIZ İNFAZLA TİCARETTEN MEN GİBİ AĞIR YAPTIRIMLARI GETİRİYOR.
   YASA UYGULAMAYA GİRİNCE GÖRECEK HERKES.
   YASADA “KIRK SATIR MI, KIRK KATIRMI” TERCİHİ SUNULUYOR.
   EVET HAPİSLİKLER SÖZÜM ONA BİTİCEK.
   AMA ÖYLE YAPTIRIMLAR GELECEK Kİ;
   HAPİSLİKLERİ MUMLA ARATACAK.
   TİCARET YAPMADAN, YAPAMADAN KİMİN HAYATINI İDAME ŞANSI VAR?
   YENİ TİCARET YASASININ DEVREYE GİRMESİ İLE BİRLİKTE KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER ZOR HAYATA TUTUNACAK.
   ÖYLE 5, 10 BİN LİRAYA ŞİRKET KURMA DEVRİ BİTİYOR ARTIK.

   BÜYÜK PATRONLARA KÖLELİK DEVRİ BAŞLIYOR.

   BUNLARI YAŞADIKCA GÖRECEK VE BANA HAK VERECEKSİNİZ.

   BANKALAR KİMSEDE PARASINI BIRAKMAZ KORKMAYIN. BANKALARIN EMRİNDEKİ BU HÜKÜMETTE.
   BUNUN AKSİNİ BEKLEMEK DANGALAKLIĞIN DİK ALASIDIR.

 9. Durmus karaman

  Karar dogru

  • Metin bey oldu olacak apartman aidatını ödemeyeni ayağından vuralım,evinde hayvan besleyeni kedi için falaka cezası köpek için taşlama cezası verelim .siz nasıl insanlarsınız hayretler içindeyim bi insan olarak .ben iyi durumda olan bi iş adamıyın durumum iyi ama o hapse giren borçlu bi gün banada ödeme yapamaz bende onlar gibi çekimi ödeyemez bende girerin sırada sana gelir…

 10. Karşılıksız çekte hapis kalkıyor

  Karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm bulmayı amaçlayan tasarı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
  05 Ocak 2012 20:46

  Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, hakkında işlem yapılan kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürüldüğünden, daha önce adli sicilde tutulan yasaklılık durumuna ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulacak.

  Çek defterinin her bir yaprağına çekin basıldığı tarih de yazılacak.

  Çekin, üzerinde yazılı baskı tarihinden itibaren 5 yıl içinde ibraz edilmemesi halinde, muhatap bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

  Kanuni ibraz süresi içinde, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürülecek.

  Buna göre, mevcut durumda, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında her bir çekle ilgili olarak 1500 güne kadar adli para cezası verilirken; yapılan değişiklikle, savcı tarafından her bir çekle ilgili olarak çek düzenleme ve açma yasağı kararı verilecek.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılacak başvuru ve itirazlar hakkında, Kabahatler Kanunu uygulanacak. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılan başvurunun kabulü halinde, buna ilişkin bilgiler, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla Merkez Bankasına elektronik ortamda bildirilecek.

  Karşılıksız kalan çek bedeli faizi ile birlikte tamamen ödenmesi durumunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak ve bu durum Merkez Bankasına bildirilecek. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararının verildiği savcılığa başvurularak talebin geri alınması halinde de çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına ilişkin kayıt, üzerinden 10 yıl geçmesi halinde Merkez Bankası tarafından resen silinecek.

  Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye, her bir çekle ilgili olarak uygulanan 1 yıla kadar hapis cezası, 300 TL’den 3 bin TL’ye kadar idari para cezasına dönüştürülecek.

  Bankalar, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 ay içinde yeni çek defterlerini bastıracak. Bankalar, 30 Haziran 2012 yılına kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek ve ellerindeki eski çek defterlerini imha edecekler.

  Eski çeklerin hukuki geçerliliği devam edecek.

  Üzerinde basıldığı tarih yer almayan çeklerin, 30 Haziran 2018 tarihine kadar bankaya ibraz edilmemesi halinde muhatap bankanın, bu kanuna göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

  Çekin, yazılı düzenleme tarihinden önce ödenmek için muhatap bankaya ibrazı, 31 Aralık 2017’den önce geçersiz olacak.

  Bu kanunun yayımı tarihinden önce verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarına ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulmaya devam edilecek.

  Tasarının genel gerekçesinde, düzenlemenin, karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm getirmek ve adaletin etkinleştirilmesini, süratli ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

  • BURHAN İŞCAN

   TAMAMIYLE ASPARAGAS HABER.
   Haberin içeriği TASLAKLA doldurulmuş.
   Bunun en güzel ispatı Artık kredi risk bilgileri Merkez Bankasında değil, Bakan Babacan’ın söylediği gibi BANKALAR BİRLİĞİNCE OLUŞTURULACAK MERKEZDE toplanacak.
   bu haberin içeriğindeki TASLAK bilgileri kamuoyunun tansiyonunu ölçmekle ilgili.
   Şubat ayı içinde bu taslak, önce tasarı şeklini alacak. Sonra tasarı Meclise geçecek. (daha geçmedi) Tasarı daha sonra adalet komisyonunda tartışılacak. Daha sonra Meclis genel kurulunda görüşülecek.
   BU HABERLERDE MAKSAT ÇEK MAĞDURLARINI KABULLENME SESSİZLİĞİNDE GÖSTERMEK

 11. sevgili serdar(sargoz)
  katkıların için ben teşekkür ederim
  tüm dostlara gözünüz aydın diyorum

 12. havva beydenir

  trt haberde meclise gönderildiği söylendi

 13. Öek Yasası Mecliste!

 14. LÜTFEN SAKİN OLALIM – BİRAZ DAHA BEKLEYELİM
  HELALLİK İSTEMEK İÇİN VAKİT DAHA ÇOK ERKEN..

  13 KASIM 2009 VE 5 OCAK 2012
  BENZER 2 AÇIKLAMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

  Sayın APC/Çek Mağduru Arkadaşlar,

  İnşallah söylenenler gerçek olur.
  Ama çok soğukkanlı davranmak lazım.
  Bugün Bakan Bay Ali Babacan açıklama yaptı, sevindik.

  AMA UNUTMAYALIM Kİ; BAKAN BABACAN
  13 KASIM 2009’DA DA BUNA BENZER BIR AÇIKLAMA YAPMIŞTI:

  “13 KASIM 2009…..Babacan, “Çek ödemedin diye hapis cezası olmaz”

  Ali Babacan; Çekini ödemeyenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD’de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım..

  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çekin piyasanın ekonomik faaliyeti açısından faydalı bir enstrüman olduğunu belirterek, çekini ödemeyene hapis cezası verilmesinin Türkiye’ye özgü bir uygulama olduğunun altını çizdi. Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: Karşılıksız çek verenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD ‘de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım.” Çek Kanunu ile ilgili düzenlemenin sadece hukukçuların bakış açısına göre oluşturulduğunu, yasanın ticari perspektifini eksik bulduğunu belirten Bakan Babacan, Çekle alakalı insanların kredi geçmişini tutan ve bankalar istediği zaman veren şirketlerin olması lazım. Çünkü sicil affı fiilen uygulama bulamıyor. Karşılıksız Çek yaptırımı, insanın ticari kredibilitesini, kredi sicilini bozan bir sistem olmalı. Bir ya da birkaç kredi izleme merkezi kurulabilir. Çek alan dikkat edecek. Pırasa gibi çek kesenler vardır. …. 13 KASIM 2009 “

 15. LÜTFEN SAKİN OLALIM – BİRAZ DAHA BEKLEYELİM
  HELALLİK İSTEMEK İÇİN VAKİT DAHA ÇOK ERKEN..

  Sayın APC/Çek Mağduru Arkadaşlar,

  İnşallah söylenenler gerçek olur.
  Ama çok soğukkanlı davranmak lazım.
  Bugün Bakan Bay Ali Babacan açıklama yaptı, sevindik.

  AMA UNUTMAYALIM Kİ;
  BABACAN, 13 KASIM 2009’DA DA BENZER BIR AÇIKLAMA YAPMIŞTI:

  “13 KASIM 2009…..Babacan, “Çek ödemedin diye hapis cezası olmaz”

  Ali Babacan; Çekini ödemeyenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD’de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım..

  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çekin piyasanın ekonomik faaliyeti açısından faydalı bir enstrüman olduğunu belirterek, çekini ödemeyene hapis cezası verilmesinin Türkiye’ye özgü bir uygulama olduğunun altını çizdi. Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: Karşılıksız çek verenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD ‘de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım.” Çek Kanunu ile ilgili düzenlemenin sadece hukukçuların bakış açısına göre oluşturulduğunu, yasanın ticari perspektifini eksik bulduğunu belirten Bakan Babacan, Çekle alakalı insanların kredi geçmişini tutan ve bankalar istediği zaman veren şirketlerin olması lazım. Çünkü sicil affı fiilen uygulama bulamıyor. Karşılıksız Çek yaptırımı, insanın ticari kredibilitesini, kredi sicilini bozan bir sistem olmalı. Bir ya da birkaç kredi izleme merkezi kurulabilir. Çek alan dikkat edecek. Pırasa gibi çek kesenler vardır. …. 13 KASIM 2009 “

 16. burhan amca bırak şimdi karamsarlığı…önce bir nefes alalım…sen nasıl olsa bunları gene bezdirip bir yolunu bulup hizaya getirirsin…

 17. emeği geçen herkese binlerce teşekkür ederim dbalak

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s