Karşılıksız çekte hapis kalkıyor


Karşılıksız çekte hapis kalkıyor

Karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm bulmayı amaçlayan tasarı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, hakkında işlem yapılan kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürüldüğünden, daha önce adli sicilde tutulan yasaklılık durumuna ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulacak.

Çek defterinin her bir yaprağına çekin basıldığı tarih de yazılacak.

Çekin, üzerinde yazılı baskı tarihinden itibaren 5 yıl içinde ibraz edilmemesi halinde, muhatap bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

Kanuni ibraz süresi içinde, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürülecek.

Buna göre, mevcut durumda, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında her bir çekle ilgili olarak 1500 güne kadar adli para cezası verilirken; yapılan değişiklikle, savcı tarafından her bir çekle ilgili olarak çek düzenleme ve açma yasağı kararı verilecek.

Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılacak başvuru ve itirazlar hakkında, Kabahatler Kanunu uygulanacak. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılan başvurunun kabulü halinde, buna ilişkin bilgiler, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla Merkez Bankasına elektronik ortamda bildirilecek.

Karşılıksız kalan çek bedeli faizi ile birlikte tamamen ödenmesi durumunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak ve bu durum Merkez Bankasına bildirilecek. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararının verildiği savcılığa başvurularak talebin geri alınması halinde de çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak.

Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına ilişkin kayıt, üzerinden 10 yıl geçmesi halinde Merkez Bankası tarafından resen silinecek.

Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye, her bir çekle ilgili olarak uygulanan 1 yıla kadar hapis cezası, 300 TL’den 3 bin TL’ye kadar idari para cezasına dönüştürülecek.

Bankalar, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 ay içinde yeni çek defterlerini bastıracak. Bankalar, 30 Haziran 2012 yılına kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek ve ellerindeki eski çek defterlerini imha edecekler.

Eski çeklerin hukuki geçerliliği devam edecek.

Üzerinde basıldığı tarih yer almayan çeklerin, 30 Haziran 2018 tarihine kadar bankaya ibraz edilmemesi halinde muhatap bankanın, bu kanuna göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

Çekin, yazılı düzenleme tarihinden önce ödenmek için muhatap bankaya ibrazı, 31 Aralık 2017′den önce geçersiz olacak.

Bu kanunun yayımı tarihinden önce verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarına ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulmaya devam edilecek.

Tasarının genel gerekçesinde, düzenlemenin, karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm getirmek ve adaletin etkinleştirilmesini, süratli ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Acil Demokrasi, 5.ocak.2012

Reklamlar

23 responses to “Karşılıksız çekte hapis kalkıyor

 1. BURHAN İŞCAN

  BANKALAR BİRLİĞİ KREDİ TAKİP MERKEZİ OLUŞTURUNCA;
  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılan başvurunun kabulü halinde, buna ilişkin bilgiler, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla Merkez Bankasına elektronik ortamda bildirilecek.
  MERKEZ BANKASI İBARESİ KALDIRILACAK. BU MERKEZ DEVREYE GİRECEK.
  BU AY SONUNA KADAR BANKALAR BİRLİĞİNDEN BU MERKEZİ OLUŞTURMASI BEKLENİYOR.
  BANKALAR BU MERKEZİ AÇMAZLARSA NE OLACAK?
  NE OLACAK?
  İŞTE SORUNUNUN SORUNU..
  FAZLA ÜMİTLENMEYİN İSTERSENİZ..

 2. SAYIN İŞCAN DEDİKLERİNİZE KATILIYORUM…SERMAYE HER DÖNEMDE KURALLARI KOYMUŞTUR…BUNA KARŞI MÜCADELE TARİHTE HER ZAMAN DEVRİMLERLE OLMUŞTUR…1776 AMERİKA..1789 FRANSA….MÜCADELE ÇOĞUNLUKLA OLUR…

 3. tekin tekinoğlu

  teadüfen gördüm ve bilgilenmek istıyorum..rica etsem;benim ıkı adet ödenmemiş çekim var ve temyıze yolladım henüz gelmedı..ama her polis cevırmesinde yüreğim agzımda..şimdi bu durumdan kurtulucak mıyım..teşekkürler

 4. ee çekin karşılıgını alamayanlar ne olacak. adam hapiste yatmayacak. kim odeyecek bu tutarı.saçmalık…

  • çeki alırken düşünseydin,alacak-borç ilişkisinden hapis olmaz..o zaman bütün borcunu ödeyemeyenleri hapse atalım(senet,kredi kartı,kredi)olur mu?

  • Serhat Bey,

   Borçlu kişi hapiste yatınca sizin cebinize alacağınız giriyor mu ?

   Bu ne kin böyle !?

   Bırak borçlun çalışsın sana borcunu ödesin. Borçlun dolandırıcıysa, hemen 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu na göre Savcılığa şikayette bulun. Borçlun dolandırıcıysa çok daha uzun süre hapiste kalır.

   • sayın gerçekçi 5237 sayılı kanuna göre sizin hakkınızda dava açalım nedersiniz yalan yanlış bilgilerle insanların kafasını bulandırmayın lütfen

    • Açın kardeşim.
     Elinizden geleni ardınıza koymayın.

     Hangi yalan, yanlış bilgi ?

     Alacaklının borçlusu hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmaya hakkı vardır. Savcılık ta, uygun bulursa, dava açar !

     Yoksa hoşunuza gitmedi mi böyle bir ihtimal ?

     Dolandırıcı değilseniz, korkacak bir şeyiniz yok.

     • Tam emin değilim; yanılıyorsam bilenler düzeltsin.

      Suç işleme iddiası tarihinden (bu durumda çekin ödenmediği tarih olması gerekli) bir (1) yıl içinde savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir, şikayetçi olunulabilir.

     • zeki başar

      SİZ ÖYLE ZANNEDİN TEFECİLER ARKADAŞIMI KULLANDILAR ÇALINTI ÇEKLERLE DOLANDIRILDIK DİYE SONRA HAPİS CEZASI ÇIKTI O ÇOCUK SUÇSUZDU ÇOCUK İSTANBUL BEYLİK DÜZÜNDE YUNUSLARIN ARAMSINDA Y Yİ NİYETLİ DEĞİL BUNU BİLİN SİZLER GİBİ AKALANDI NE OLDUĞUINU BİLMEKTEYİM BANA ANLATMAYIM BU FİKİRLERİNİZLE MASUM İNSANLARIN BAŞINA DAVA AÇMAYIN HAKİMLER

     • 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Nitelikli Dolandırıcılık” ile ilgili maddeleri şunlardır :

      Madde 157, 158, ve 159.

     • zeki başar

      BEN TAVSİYEDEN BAHSEDİYORUM SİZE BİRİ DAVA AÇSINDA SİZ KORKMAYI HAKİMLERİN VİCDANINA BIRAKIN KENDİNİZİ GÖRÜN ONDAN SONRA

     • Bana “yalan, yanlış bilgi verme” demişsiniz;
      verdiğim bilgi ne yalan, ne yanlış.

      “Milleti uyandırma, başımıza iş çıkarma”
      diyorsanız, o farklı bir konu.

     • Alacaklı “KANUN KALKMASIN, BORCUNU ÖDEYEMEYEN HAPİS YATSIN DİYOR”.

      Gözünü kan bürümüş.

      Kin güdüyor. İntikam almak istiyor.

      Bunun için de çek kanunundaki yeni düzenlemeye karşı çıkıyor. Eğer haklıysa, kötü niyetli bir dolandırıcıya çatmışsa, gitsin hakkını arasın. Haksız ve yanlış yere yeni çek düzenlemesine muhalefet etmesin.

    • BURHAN İŞCAN

     Bizim,ÇEK MAĞDURLARININ İSTEDİĞİ DE BU EFENDİ; 5237 SAYILI KANUNA GÖRE DAVA AÇILIP YARGILANMAK. AKLA KARANIN AYRIŞTIRILMASI YANİ.MASUMİYET KARİNESİNİN İŞLEMESİ. KASTIN ORTAYA ÇIKMASI. DAYATMA SUÇ TEORİSİ İLE İCAT EDİLEN SUÇ TİPLEMESİ İLE DEĞİL, 5237 SAYILI YASADA Kİ SUÇ TİPLEMESİ İLE YARGILANMAK. BUNA GÖRE HAPİSTE ÇEK DOLANDIRICISI YOK ŞİMDİ BİLİYORMUSUNUZ? İNSANLARIN KAFASINI SİZ BULANDIRIYORSUNUZ. 5237 SAYILI KANUNUN 1-75 MADDELERİ ARASI MADDELERİ SANIK LEHİNE MADDELER. BUNLARLA YARGILAMAMAK “YASA ÖNÜNDE EŞİTSİZLİK OLUŞTURMAKTIR.” . 5237 SAYILI YASA İLE YARGILANANAN İŞLEDİĞİ SUÇTAN DOLAYI BİR DEFA CEZA VERİLİR. DEFALARCA CEZA VERİLMEZ. BUNLARI YAPMANIN, 5237 SAYILI YASAYA UYMAYAN YARGILAMANIN İNSANLIK SUÇU OLDUĞUNU BİLİYORMUSUNUZ. BİLMİYORSANIZ YENİ ÇEK YASA TASARISI GEREKCELERİNİ BİR OKUYUN İSTERSENİZ. HÜKÜMETİN BU İNSANLIK SUÇUNU İŞLEMEKTEN NİÇİN ÇARK ETTİĞİ ORDA YAZIYOR. GEREKCELERİ OKURSANIZ KİMİN KAFA BULANDIRDIĞINI GÖRÜRSÜN EFENDİ…

  • BURHAN İŞCAN

   ÇEKİN KARŞILIĞINI ALAMAYANLAR İÇİN HUKUKİ DURUM, HAK VE BU HAKKI ALMA SÜRECİ DEVAM EDECEK. HEMDE 10 SENE BOYUNCA.
   EVET HAPİSLİK VE ADLİ YAPTIRIM UYGULATAMAYACAKSINIZ.
   AMA ALACAĞINIZI DAHA ÇABUK ALMANIZ İÇİN İDARİ YAPTIRIMLAR ESKİSİNDEN(ADLİ YAPTIRIMLARDAN) DAHA ÇOK İŞLEV GÖSTERECEK.
   YENİ YASA TASARISI ALACAKLIYA DA BORÇLUYADA BİR TAKIM YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRME MECBURİYETİ GETİRİYOR.
   BU YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRDİĞİNİZ MÜDDETCE HAKKINIZ ASLA KAYBOLMAZ. MERAK ETMEYİN.

 5. hayırlı uğurlu olsun herkese…

 6. adalet bu işte

  • BURHAN İŞCAN

   ADALET ANLAYIŞLARIMIZ SAATLERİMİZE BENZER. HEMEN HERKESİN SAATİ FARKLI GÖSTERİR AMA HERKES KENDİ SAATİNE GÜVENİR. ADALET BU DEĞİLDİR. ADALET HERKESİN GÜVENECEĞİ ADALETTİR. HERKESİN SAAT AYARI YAPABİLECEĞİ ADALETTİR. KİŞİYE VEYA KİŞİLERE MAHSUS ADALET ADALET DEĞİLDİR.

 7. sonun kurtuluyoz

  • BURHAN İŞCAN

   HER SON, YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR. NEDEN KURTULUP NEYİN BAŞLANGICINA GİRECEKSİNİZ ACABA?
   YA GELEN GİDENİ ARATTIRIRSA?

Yorum yaparak destek olabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s